PlayStation 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Playstation 3)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PlayStation 3
PLAYSTATION 3 logo.svg
PlayStation 3 Logo neu.svg
PS3Versions.png
Logo PlayStation 3 w różnych wersjach (góra), konsola w wersji oryginalnej (lewo) i Slim (prawo) oraz kontroler DualShock 3
Typ konsola gier wideo
Producent Sony Computer Entertainment
Generacja siódma
Premiera JPN: 11 listopada 2006
USA, CAN: HKG, TWN: 17 listopada 2006[1][2]
EUR, SGP: 23 marca 2007
CPU 3.2 GHz Cell Broadband Engine
GPU RSX 'Reality Synthesizer' 500 MHz, 256 MB GDDR3 650 MHz @ 1,3 GHz (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)
Pamięć operacyjna 256 MB RAM 400 MHz @ 3,2 GHz XDR DRAM
Nośniki danych Blu-ray
DVD-ROM
CD-ROM
(wszystkie modele)
Super Audio CD (wybrane modele)
Wsteczna
kompatybilność
PlayStation (wszystkie), PlayStation 2 (częściowo)[3]
Sprzedanych
jednostek
na świecie: 77,81 mln (stan na 27 czerwca 2013)[4]
Poprzednik PlayStation 2
Następca PlayStation 4
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Konsola z kontrolerem
Srebrny bezprzewodowy kontroler do PS3

Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3[5], obecnie PlayStation 3[6]) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Premiera konsoli odbyła się 11 listopada 2006 w Japonii[7] i 17 listopada w USA. W innych regionach, w tym w Europie premiera odbyła się 23 marca 2007[8]. W Polsce w dniu premiery konsola była dostępna w wersji 60 GB ze wsteczną kompatybilnością z PlayStation 2, której jest następcą. Wersje obecne w produkcji to Slim 160 GB, 320 GB (sprzedaż od lipca 2010), różnią się od poprzednich (wersji FAT) inną obudową (jest cieńsza oraz stworzona z matowego wykończenia, w przeciwieństwie do poprzednich modeli które były błyszczące) oraz o połowę mniejszym poborem prądu[9] i cichszą pracą. Poprzednie wersje 20 GB (tylko Ameryka Północna i Japonia), 40 GB, 60 GB, 80 GB i 160 GB oraz pierwsze wersje Slim – 120 GB i 250 GB – zostały wycofane z produkcji (aczkolwiek wersje 80 GB oraz 160 GB są jeszcze dostępne w sklepach, tj. Slim 120 GB i 250 GB). PlayStation jest konkurencją dla konsol Microsoftu (Xbox 360) oraz Nintendo (Wii). 28 września 2012 roku miała premięrę wersja Super Slim. Jest ona dostępna w dwóch wersjach : pierwsza z 500 GB dyskiem i druga z 12 GB pamięcią flash. Jest ona mniejsza i lżejsza od zwykłego slima. Ta pojemniejsza będzie sprzedawana za 299 euro (w zestawie z grą FIFA 13), zaś ta z dyskiem flash za 229 euro (będzie można do niej podłączyć 2.5-calowy dysk wewnętrzny SATA lub dokupić 250 GB oficjalny dysk do PS3). Od września 2012 w sprzedaży dostępna jest wersja „Super Slim” 12GB z dyskiem twardym o pojemności 500 GB, różniąca się od poprzednich jeszcze mniejszym rozmiarem obudowy[10].

Specyfikacja techniczna[edytuj | edytuj kod]

Konsola posiada możliwości multimedialne – możliwość odczytywania filmów na Blu-ray i DVD, muzyki i zdjęć z sieci lokalnej oraz nośników USB (np. pamięci przenośnej, dysków twardych, aparatów cyfrowych i odtwarzaczy muzyki). Istnieje możliwość podłączenia również kamery PS Eye. Znacznie rozwinięta w stosunku do poprzednich konsoli Sony została obsługa Internetu. Wbudowana przeglądarka internetowa umożliwia przeglądanie stron WWW, sieć PlayStation Network umożliwia granie w gry w trybie wieloosobowym, przechowywanie listy przyjaciół, granie w gry online oraz możliwość ściągania gier i innych materiałów z PlayStation Store. Obsługę konsoli i korzystanie z Internetu ułatwia możliwość podłączenia komputerowych myszek i klawiatur (kompatybilne są wszystkie na USB oraz większość na Bluetooth), aczkolwiek większość gier z nich nie korzysta. Wbudowane złącze Ethernet oraz obsługa sieci bezprzewodowych Wi-Fi umożliwiają łatwe podłączenie konsoli do Internetu.

Od 30 listopada 2008 dostępna jest klawiatura (w 8 wersjach językowych) zakładana na kontroler DualShock 3/Sixaxis przy pomocy specjalnego klipsa, komunikuje się z konsolą poprzez technologię Bluetooth oraz posiada własny port miniUSB do parowania z konsolą i ładowania. 11 grudnia 2008 roku ponownie po rocznej przerwie ruszyła otwarta wersja beta PlayStation Home.

Procesor[edytuj | edytuj kod]

Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które maja ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań[11]. Wydajność procesora Cell jest tak duża, że pierwszy superkomputer, zbudowany z użyciem tego procesora, okazał się najwydajniejszym komputerem na świecie (osiągając szybkość ponad 1400 teraflopów[12]), i jest ponad trzykrotnie szybszy niż poprzedni rekordzista (którego wydajność wynosi 460 teraflopów)[13]. Cell jest pierwszym procesorem który umożliwił osiągnięcie wydajności przekraczającej 1000 teraflopów[13].

Architektura Cella jest wydajna, ale wymaga innego podejścia do programowania niż popularne architektury używane w komputerach osobistych, co może być wyzwaniem dla programistów którzy wcześniej programowali tylko na PC. Programowanie Cella jest uważane za trudne[14], choć architektura Cella jest elastyczna i umożliwia projektowanie współpracy między rdzeniami używając najbardziej odpowiednich dla programisty mechanizmów[15], to wymaga wiedzy oraz wysiłku aby zarządzać współpracą między rdzeniami. Aby ułatwić to zadanie, IBM opublikował narzędzia ułatwiające automatyczne przystosowanie kodu do działania na wielu rdzeniach[14], co zwalnia programistę od ręcznego zarządzania podziałem na rdzenie (jednak wciąż wymaga pisania kodu z uwzględnieniem architektury procesora). Do użytku w grach konsola udostępnia sześć rdzeni, gdyż siódmy jest dezaktywowany, aby usprawnić produkcję (nawet gdy procesor opuści taśmę produkcyjną z niesprawnym jednym rdzeniem, może być użytkowany jako w pełni funkcjonalny), a ósmy zarezerwowano do obsługi systemu operacyjnego konsoli. Każdy rdzeń taktowany jest zegarem 3,2 GHz. Procesor działa w trybie in-order execution.

Charakterystyka PPE:

Charakterystyka SPE:

 • typ RISC z 128-bitowymi instrukcjami SIMD (optymalizacja do wykonywania tych samych operacji na dużych ilościach danych)
 • optymalizacja obliczeń wektorowych (przetwarzanie grafiki w grach i dekodowanie sygnału wideo) kosztem ograniczonego zestawu instrukcji
 • wydajne szczególnie przy równoległym planowaniu zadań (gdy obliczenia dają się możliwie równomiernie rozłożyć między poszczególne rdzenie)
 • mało wydajne w obliczeniach wymagających np. przewidywania rozgałęzień (ang. branch prediction)
 • po 256 kB lokalnej pamięci wbudowanej SRAM dla każdego rdzenia na instrukcje i dane
 • zgodne z IEEE 754 w podwójnej precyzji

W starszych modelach konsoli znalazł się także EE (Emotion Engine) i GS (Graphics Synthesizer), pomagające w renderowaniu grafiki w grach na konsolę PS2, a także niekiedy pomaga renderować gdy główny procesor jest zbyt obciązony.

Procesor graficzny (RSX)[edytuj | edytuj kod]

Zaprojektowany wspólnie przez firmy Nvidia i Sony[18]. Jego możliwości można porównać do układu graficznego – 6800Ultra w trybie SLI (2x 6800 Ultra) lub do jednej 7900GTX.

 • jądro zbudowane z 300 mln. tranzystorów
 • taktowanie rdzenia 500 MHz[19]
 • taktowanie jednostek pixel shader 550 MHz
 • 128-bitowa szyna danych pamięci GDDR3
 • 96 kB pamieci podręcznej L1 i L2 dla tekstur na każdą grupę 4 jednostek pixel shader. Łącznie 576 kB dla wszystkich jednostek pixel shader
 • komunikacja z procesorem za pomocą FlexIO
 • jedno wyjście wysokiej rozdzielczości max 1080p
 • programowalne, szeregowe potoki cieniowania
 • 256 megabajtów własnej pamięci RAM dla grafiki
 • 24 jednostki Pixel Shaders i 8 Vertex Shaders
 • 8 jednostek ROP
 • oparty na NV47 NVIDII
 • zastosowano shadery specjalizowane, w przeciwieństwie do Xboksa 360 który posiada shadery zunifikowane

Pamięć operacyjna[edytuj | edytuj kod]

Łącznie 512 MB pamięci, dzielonej na dwie:

 • 256 MB XDR DRAM pamięci systemowej (Rambus), taktowanej z częstotliwością 400 MHz (3,2 GHz efektywnie)[20]o przepustowości 25,6 GB/s
 • 256 MB GDDR3 pamięci graficznej, taktowanej z częstotliwością 650 MHz (1,3 GHz efektywnie) o przepustowości 22.4 GB/s (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)[21]

Przepustowość[edytuj | edytuj kod]

 • komunikacja pomiędzy PPE, wszystkimi SPE, kontrolerem pamięci i I/O odbywa się przez Element Interconnect Bus (EIB) które oferuje teoretyczną maksymalną przepustowość wynoszącą 204.8GB/s[22]

Dźwięk[edytuj | edytuj kod]

 • możliwość dekodowania Dolby Digital 5.1, DTS (za przetwarzanie odpowiedzialny jest procesor).
 • obsługa dźwięku stereo, 5.1, lub 7.1[23]
 • wyjście dźwięku jest możliwe przez kabel kompozytowy (chinch), kabel optyczny lub złącze HDMI.

Pamięć masowa[edytuj | edytuj kod]

 • Blu-ray: PLAYSTATION 3 2xBD-ROM, BD-Video, BD-ROM, BD-R, BD-RE
 • DVD: PlayStation 2 8xDVD-ROM, PLAYSTATION 3 DVD-ROM, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW
 • CD: PlayStation 24xCD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD (wybrane modele), SACD Hybrid (wybrane modele), SACD HD (wybrane modele), DualDisc, DualDisc (dźwięk), DualDisc (DVD)
 • w zależności od wersji dysk 20 GB, 40 GB, 60 GB, 80 GB, 160 GB(wersja FAT), 120 GB, 160 GB, 250 GB, 320 GB (wersja SLIM) z możliwością zmiany na dowolny inny (kompatybilność z dowolnymi dyskami SATA 2,5 cala) bez utraty gwarancji.

Kursywa oznacza brak odczytu danego typu dysków w wersji 40 GB i 80 GB, Sony Polska podaje, że nie jest ona wstecznie kompatybilna z grami na PlayStation 2.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Playstation 3 oferuje następujące możliwości komunikacji:

 • Bluetooth 2.0
 • porty USB 2.0 (początkowo 4[24], w obecnie produkowanych wersjach: 2 z przodu)
 • IEEE 802.11 b/g Wi-Fi (do łączenia się z internetem oraz PlayStation Portable – brak w wersji z 20 GB dyskiem)
 • Gigabit Ethernet – 1 gniazdo
 • slotów na karty pamięci Standard/Duo oraz standard/mini Memory Stick (brak w obecnie produkowanych wersjach)
 • slot na dysk 2,5 cala o dowolnej pojemności 2.5 Serial ATA[25]

Wyjście Audio/Video[edytuj | edytuj kod]

 • możliwe rozdzielczości: 480i (NTSC z przeplotem), 480p (NTSC progresywny), 576i (PAL z przeplotem), 576p (PAL progresywny), 720p (HD progresywny), 1080i (FULL HD z przeplotem), 1080p (FULL HD progresywny)
 • jedno wyjście HDMI dające możliwość wyświetlania obrazu 1920x1080 bez przeplotu
 • wyjście optyczne audio (S/PDIF)
 • różne wyjścia analogowe

Porównanie modeli[edytuj | edytuj kod]

Każda konsola Fat ma napęd czytający płyty Blu-ray/DVD/CD, złącze HDMI 1.3a, złącze Ethernet, Bluetooth 2.0.

Natomiast konsole Slim posiadają napęd czytający płyty Blu-ray/DVD/CD, złącze HDMI 1.4a, złącze Ethernet, Bluetooth 2.0. Możliwość uruchamiania gier ze starszych konsoli (PlayStation i PS2) jest zależna od modelu[3].

Najnowsza wersja konsoli Super Slim posiada identyczne parametry techniczne co wersja Slim. Wersja z pamięcią flash 12 GB, jako wersja ekonomiczna, posiada dodatkowo możliwość skorzystania z własnego dysku SATA lub zamontowanie na dedykowanej podstawce dysku o pojemności 250 GB.

Pojemność dysku Numer modelu Wi-Fi Dostępne kolory Czytnik kart pamięci Rozpoczęcie sprzedaży W produkcji
Pierwsza generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługe SACD i emulator (Emotion Engine) gier z PS2.
20 GB
(NTSC)
CECHBxx Nie Piano Black
(bez chromowanych wykończeń)
Nie 2006-11-01Listopad 2006 Nie
60 GB
(NTSC)
CECHAxx Tak Piano Black
(chromowane wykończenia)
Tak 2006-11-01 Listopad 2006 Nie
Druga generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługe SACD i emulator (emulacja) gier z PS2.
60 GB
(PAL)
CECHCxx Tak Piano Black
(chromowane wykończenia)
Tak 2007-03-01Marzec 2007 Nie
80 GB
(NTSC)
CECHExx Tak Piano Black
(chromowane wykończenia)
Tak 2007-08-01 Sierpień 2007 Nie
Trzecia generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
40 GB
(PAL, NTSC)
CECHGxx
CECHHxx
Tak Piano Black
Ceramic White (tylko Japonia)
Satin Silver (tylko Japonia)
Gun-Metal Gray[26]
(wszystkie mają srebrne wykończenia)
Nie 2007-10-01 Październik 2007EU AU
Listopad 2007NA JP
Nie
80 GB
(PAL, NTSC)
CECHKxx
CECHLxx
CECHMxx
Tak Piano Black
Ceramic White
Satin Silver (tylko Japonia)
Nie 2008-08-01 Sierpień 2008NA EU AU
Październik 2008JP
Nie
160 GB
(PAL, NTSC)
CECHPxx Tak Piano Black
Cloud Black[27]
(matowo szare wykończenia)
Nie 2008-10-01 Październik 2008EU
Listopad 2008NA
Nie
Czwarta generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
120 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxA
CECH-21xxA
Tak Charcoal Black Nie 2009-09-01 Wrzesień 2009EU, NA, NZ, AU, JP Nie
250 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxB
CECH-21xxB
Tak Charcoal Black
White and Pink[28]
Nie 2009-10-01 Październik 2009EU, NA, NZ, AU, JP Nie
160 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxA
CECH-30xxA
Tak Charcoal Black
Classic White
Titanium Blue
Nie 2009-09-01 Lipiec 2010JP
Jesień 2010EU
Tak
320 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxB
CECH-30xxB
Tak Charcoal Black
Classic White
Splash Blue and Scarlet Red
Nie 2009-09-01 Lipiec 2010JP
Jesień 2010EU
Tak
Piąta generacja[29]
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
12 GB (Flash)
"Super Slim"
(PAL)
CECH-40xxA Tak Charcoal Black Nie 2012-10-12 Październik 2012EU Tak
250 GB
"Super Slim"
(NTSC)
CECH-40xxB Tak Charcoal Black
Classic White (Japonia)
Nie 2012-10-04 Październik 2012JP
2012-09-25 Wrzesień 2012NA
Tak
500 GB
"Super Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-40xxC Tak Charcoal Black
Classic White (Japonia, Europa)
Nie 2012-10-04 Październik 2012JP
2012-10-30 Październik 2012NA
2012-09-28 Wrzesień 2012EU
Tak

Trofea[edytuj | edytuj kod]

Trofea to system osiągnięć – gry posiadają listę zadań, które można wykonać. Wykonanie zadania jest nagradzane pucharem widocznym w profilu gracza oraz zwiększa poziom gracza (pokazujący, jak wiele trofeów udało się zdobyć danemu graczowi). Trofea w konsoli PlayStation 3 nie były dostępne od premiery konsoli, zostały dodane w aktualizacji oprogramowania (2.40 wydany 2 lipca 2008) na wzór "Osiągnięć" (Achievements) z Xboxa 360. W efekcie tego starsze gry nie obsługują systemu trofeów lub wymagają ściągnięcia łatki, aby je aktywować (np. Grand Theft Auto IV). Wszystkie gry wydane od 1 stycznia 2009 roku muszą obsługiwać trofea.

System trofeów wyróżnia dwa rodzaje gier – gry tanie (większość gier z PlayStation Store, posiadają mniej trofeów i w efekcie mniej podnoszą poziom gracza, nie posiadają trofeum platynowego) oraz gry drogie (rozbudowane pozycje z PlayStation Store, wszystkie gry na płytach Blu-ray – posiadają więcej trofeów, znacznie bardziej podnoszą poziom gracza oraz mają trofeum platynowe).

Trofea na konsoli dzielone są na 4 poziomy:

 • Platynowe – za zebranie wszystkich trofeów w danej grze
 • Złote – za wykonanie zadań uważanych przez producenta za wymagające bądź trudne
 • Srebrne – za wykonanie zadań o umiarkowanym stopniu trudności
 • Brązowe – za wykonanie zadań o niskim poziomie trudności

Sony nie ustaliło z góry, jakie kryteria muszą spełniać trofea uznawane za złote, srebrne czy brązowe, dlatego ich poziom w różnych grach jest diametralnie odmienny. Ustala je producent według własnego uznania – może dowolnie dobierać ilość poszczególnych rodzajów trofeów, ale ich łączna wartość jest taka sama dla każdej gry tego samego rodzaju.

Inne systemy operacyjne[edytuj | edytuj kod]

Sony dodało do swojej konsoli możliwość wgrania dodatkowego systemu operacyjnego, przez co można zwiększyć jej funkcjonalność. Jest to pierwsza (i obecnie jedyna) konsola, której producent umożliwia wgranie dowolnego oprogramowania i nie powoduje to utraty gwarancji. System instaluje się na osobnej partycji (Other OS) i nie można w trakcie korzystania z niego używać plików zapisanych na partycji Game OS. Niektóre wersje Linuksa, które udało się uruchomić to Yellow Dog, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Debian oraz OpenSUSE. Każdy Linux ma dostęp do 6 z 7 rdzeni procesora Cell. Systemy uruchamiane pod opcją OtherOS mają znacznie ograniczony dostęp do układu graficznego RSX[30]. Należy także wyznaczyć osobne miejsce dla innego systemu operacyjnego, które nie jest dostępne podczas używania standardowego oprogramowania konsoli.

W wersji Slim instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa, ze względu na naciski ze strony IBM na Sony, które obawiało się konkurencji w branży serwerów wykorzystywanych do budowy superkomputerów. Dwie konsole Playstation 3 nie odbiegały wydajnością jednemu dedykowanemu serwerowi z dwoma procesorami Cell. Od wersji oprogramowania 3.21 również tej możliwości zostały pozbawione wersje FAT, co wywołało w świecie konsol spore kontrowersje graczy twierdząc, że zostali oni oszukani przez Sony[potrzebne źródło].

Standardy[edytuj | edytuj kod]

Sony wspiera oficjalnie kilka otwartych standardów i udostępnia licencjonowanym twórcom gier, programy o nich oparte. Oczywiście nie są one obowiązkowe i wiele firm posiada własne rozwiązania.

Lista otwartych standardów wybranych przez Sony:

 • Cg – podobny do C język programowania shaderów opracowany przez firmę Nvidia
 • COLLADA – otwarty, oparty na XML-u format plików dla modelowania 3D
 • OpenGL ES
 • Nvidia PhysX – odwzorowanie zjawisk fizycznych w grach, takie jak[31]:
  • eksplozje wywołujące kurz i powstawanie gruzu
  • postacie o złożonej geometrii z bardziej realistycznym odwzorowaniem ruchu i interakcji
  • ubrania i materiały, które rozdzierają się w naturalny sposób
  • gęsty dym i mgła, które opływają obiekty znajdujące się w ruchu

Inne standardy:

 • PSGL
 • libGCM

Firmware[edytuj | edytuj kod]

Wersja 4[edytuj | edytuj kod]

Wersja
Data wydania
Zmiany
4.60

24 czerwca 2014[32]

 • Poprawiono stabilność oprogramowania systemowego w trakcie korzystania z niektórych funkcji[32].
4.55

6 lutego 2014[33]

 • Poprawiono stabilność oprogramowania systemowego w trakcie korzystania z niektórych funkcji[33].
4.53
4 grudnia 2013[34]
 • Poprawiono stabilność oprogramowania systemowego w trakcie korzystania z niektórych funkcji.
4.50
2 października 2013[35]
 • Automatyczne pobieranie uaktualnień udostępniono wszystkim użytkownikom.
 • Automatyczne pobieranie zakupionych rzeczy w PlayStation Store przez PC zostało udostępnione wszystkim użytkownikom.
 • Dodano opcję zmiany prywatności wyświetlanych trofeów.
 • Umożliwiono przenoszenie danych między PS3, a PS Vita z wykorzystaniem połączenia Wi-Fi.
4.46
27 czerwca 2013[36]
 • Dodano możliwość ukrywania powiadomienia o zdobyciu trofeum.
 • Usunięto problem z wyświetlaniem XMB.
4.41
24 kwietnia 2013[37]
 • Poprawiono stabilność oprogramowania systemowego w trakcie korzystania z niektórych funkcji.
4.40
20 marca 2013[38]
 • Dodano obsługę czytnika NFC RC-S380
 • Poprawki w stabilności konsoli
4.31
29 października 2012[39]
 • Zlikwidowanie problemu dotyczącego blokowania ekranu gry w przypadku niektórych formatów oprogramowania systemu PlayStation 3.
4.30
24 października 2012
 • Możliwość wyświetlania trofeów zdobytych na konsoli PS Vita
 • Dodano nowy język interfejsu konsoli – turecki
 • Dodano obsługę gier w języku tureckim
 • Trofea zostały przeniesione do katalogu PlayStation Network.
4.25
16 września 2012
 • Posiadacze PSN Plus mają możliwość przechowywania już nie 150 MB, ale 1 GB danych na dysku w chmurze
 • Poprawiono kilka aspektów oprogramowania
4.21
5 lipca 2012
 • Poprawiono ogólną stabilność oprogramowania systemowego
4.20
26 czerwca 2012
 • Zmieniono metodę Automatycznego wyłączania systemu
 • Dodano możliwość kopiowania/usuwania kilku plików jednocześnie
4.11
16 lutego 2012
 • Poprawiono stabilność oprogramowania systemowego w trakcie korzystania z niektórych funkcji
4.10
8 lutego 2012
 • Dodano automatyczne ustawienie daty.
 • Ulepszono przeglądarkę internetową.
 • Konto PlayStation®Network zmieniło nazwę na Konto Sony Entertainment Network.
4.00
30 listopada 2011

Zgodność z systemem PlayStation®Vita

 • Możesz kopiować takie materiały, jak muzyka, filmy, obrazy, gry i aplikacje z systemu PS3 do systemu PS Vita i w drugą stronę. Możesz także tworzyć kopie zapasowe danych zapisanych w systemie PS Vita na dysku twardym systemu PS3. Możesz także zaktualizować oprogramowanie systemowe PS Vita, korzystając z funkcji sieciowych systemu PS3.
 • Dzięki tym funkcjom połączysz systemy PS3 i PS Vita za pomocą kabla USB. Operacje kontrolowane są z systemu PS Vita.

Ustawienia

 • Dodano [Delete PS Vita System's Backup Files] (Usuwanie plików kopii zapasowej systemu PS Vita) jako funkcję w menu @(Ustawienia systemowe).

Gra

 • Dodano [PS Vita System Application Utility] (Narzędzie do obsługi systemu PS Vita).

Pozostałe nowe i zmienione funkcje w wersji 4.00

Ustawienia

 • Funkcje skalowania w górę i konwersji obrazu są teraz obsługiwane dla zawartości płyt Blu-ray Disc™ (BDMV).
 • Blu-ray Disc™ i Blu-ray™ są zarejestrowanymi znakami towarowymi Blu-ray Disc Association.
 • Możesz wybrać te elementy, które chcesz zaktualizować, korzystając z menu Ustawienia > [Ustawienia systemowe] > [Automatyczna aktualizacja]. Funkcja ta jest dostępna wyłącznie dla członków PlayStation Plus.
 • Dodano [Angielski (Wielka Brytania)] i [Portugalski (Brazylia)] jako opcje w menu Ustawienia > [Ustawienia systemowe] > [Język systemu].

PlayStation Network

 • Dodano [Privacy Settings] (Ustawienia prywatności) jako funkcję w menu [Zarządzanie kontami].

Wersja 3[edytuj | edytuj kod]

Wersja
Data wydania
Zmiany
3.73
18 października 2011
 • Ulepszono jakość odtwarzania niektórych pozycji oprogramowania w formacie PlayStation 3.
3.72
20 września 2011
 • Ulepszono jakość odtwarzania niektórych pozycji oprogramowania w formacie PlayStation 3.
3.70
10 sierpnia 2011
 • TV/Video Services (Usługi TV/wideo) zostały dodane jako kategoria menu głównego XMB
 • Automatycznie przesyłanie zapisanych danych dla oprogramowania PlayStation 3 na dysku internetowym.
 • Pliki MPO (format typu Multi-Picture) dla zdjęć 3D można od teraz oglądać w dziale Photo (Zdjęcia), Photo Gallery (Galeria zdjęć).
 • Dodano możliwość udostępniania znajomym informacji o produktach w PlayStation Store.
 • Odtwarzanie 3D zawartości typu Blu-ray Java („BD-J") jest już obsługiwane.
 • Format dźwięku DTS-HD jest już obsługiwany podczas odtwarzania materiałów w formacie Blu-ray 3D.
 • Dane o trofeach można teraz automatycznie synchronizować z serwerem, w regularnych odstępach. (funkcja ta jest dostępna wyłącznie dla abonentów usługi PlayStation Plus).
3.66
23 czerwca 2011
 • Zwiększono stabilność systemu podczas korzystania z oprogramowania w formacie PlayStation 3 i usług sieciowych
3.61
15 maja 2011
 • Prace nad nowym firmware trwają, ma być zabezpieczony przed kolejnym włamaniem
3.60
10 marca 2011
 • Poprawiono zabezpieczenia konsoli.
 • Wprowadza możliwość zapisu stanu gry w tzw. chmurze, czyli na serwerach Sony. Na chwilę obecną jest dostępna tylko dla posiadaczy PlayStation Plus.
 • Wprowadza funkcję oszczędzania energii poprzez możliwość wybrania w ustawieniach po jakim czasie nie używania konsola i kontroler bezprzewodowy (ustawienia dla systemu i pada są osobno) ma się wyłączyć.
3.56
27 stycznia 2011
 • Kolejna poprawa zabezpieczeń konsoli. (m.in. zmieniono klucze, które pozwalały na instalację home-brew (aktualizacja 3.56 skupia się tylko i wyłącznie na problemie piractwa na PlayStation 3). Użytkownikom, którzy instalowali kopie zapasowe, oraz zainstalowali aktualizację grozi bezpowrotne uszkodzenie konsoli. Usunięto również opcję uruchamiania konsoli w trybie awaryjnym (Recovery Mode)[40]. Po kilku godzinach klucze zostały już "rozpracowane" przez Hakerów, m.in. przez znanego ze wcześniejszego złamania aktualizacji – KaKaRoTo)[41]
 • Ponadto Oficjalny Firmware posiada backdoora/rootkita, który pozwala firmie Sony na zdalne wykonanie kodu na konsoli gracza, o ile ten połączy się z PSN (PlayStation Network)[42].
3.55
7 grudnia 2010
 • Kolejna poprawa zabezpieczeń konsoli. (m.in. skasowano możliwość downgrade przez oryginalne pliki lv2diag.self od Sony[43], ale KaKaRoTo zmodyfikował pliki i udało mu się cofnać oprogramowanie[44])
3.50
21 września 2010
 • Dodanie obsługi dysków Blu-ray 3D.
 • PS Move może być użyte jako kursor w przeglądarce.
 • Raporty mogą być wysyłane spod zakładki "Znajomi".
 • Powiadomienia 3D dla gier wspierających 3D.
 • Można uzyskać dostęp do swojego profilu na Facebook.
 • Lepszy opis 14 najczęstszych błędów konsoli.
 • Uaktualniono interfejs dla użytkowników PlayStation Plus w PlayStation Store.
 • Nowa ikona Qriocity w zakładce "Muzyka". Usługa jednak nie jest aktywna.
3.42
7 września 2010
 • Poprawa zabezpieczeń konsoli (przede wszystkim przed urządzeniem PSJailbreak i jego klonami)[45].
3.41
27 lipca 2010
 • Dodano opcję "You May Like". Wyświetla ona tytuły gier/filmów najczęściej kupowanych przez osoby, które nabyły materiał obecnie przez nas przeglądany.
3.40
29 czerwca 2010
 • Wprowadzenie usługi PlayStation Plus
 • Dodano nową sieciową funkcję dzielenia się zdjęciami we wcześniej dostępnej aplikacji Photo Gallery. Od teraz możemy uploadować, przeglądać i komentować fotki w serwisie Facebook i Picasa. Ponadto możemy również wymieniać się zdjęciami z listy przyjaciół PSN.
 • Edycja i przesyłanie filmów wideo to 2 nowe funkcję jakie można znaleźć w zakładce Wideo (XMB). Umożliwiają one edycję, zapisywanie i przede wszystkim wysyłanie filmów bezpośrednio z systemu PS3 do serwisu Facebook lub YouTube
 • 5-gwiazdkowy system oceniania zawartości PlayStation Store: Od dziś możemy oceniać w skali od 1 do 5, poszczególne artykuły, które zakupiliśmy w wirtualnym sklepiku.
 • Ustawienia oszczędzania energii: Dodano nowe opcje pozwalające dostosować PS3 do czasu "bezczynności".
3.30
22 kwietnia 2010
 • nowy system sortowania trofeów
 • przygotowanie systemu do obsługi 3D
3.21
2 kwietnia 2010
 • Usunięcie opcji instalacji alternatywnego systemu operacyjnego (np. Linux)
 • Poprawiono bezpieczeństwo związane z odtwarzaniem formatu MP4
 • Zwiększono kompatybilność gier z formatu PSone
 • Naprawiono obsługę wibracji w niektórych tytułach (np. Final Fantasy XIII)
3.15
10 grudnia 2009
 • Możliwość przenoszenia danych pomiędzy konsolami PS3 za pomocą kabla LAN
 • Rozwiązano problemy z synchronizacją trofeów i urządzeń Bluetooth
 • Zwiększono stabilność działania systemu
 • Gry PSP Minis są od teraz grywalne na PS3 (emulacja)
3.10
19 listopada 2009
 • Dodano język polski (XMB) w sekcji [System Language]
 • Dodano sekcję [Facebook] w [Account Management] umożliwiającą dzielenie się infromacjami na indywidualnym koncie Facebook
 • Dodano opcję automatycznego wstawiania informacji na Facebooku użytkownika przy odblokowanym trofeum
 • Dodano opcję automatycznego wstawiania informacji na Facebooku użytkownika przy pobieraniu zawartości z PS Store
 • Dodano opcję automatycznego wstawiania informacji na Facebooku użytkownika przy wydarzeniach związanych z grami (tylko niektóre gry)
 • Możliwość zmiany koloru ramki użytkownika w profilu PSN
 • Użytkownicy mogą od teraz raportować błędy przy złym zamknięciu systemu
 • Dodano kanał AXN i Animax w Czechach, Polsce, Bułgarii, Rumunii i Słowacji w kategorii [TV].
 • Dodano PlayStation Video Store dla użytkowników w Anglii, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoch i Hiszpanii
 • Poprawiono działanie przeglądarki internetowej
3.01
15 września 2009
 • Poprawiono jakość działania niektórych gier PlayStation 3
3.00
1 września 2009
 • Zmiany kosmetyczne w wystroju XMB (wielkość czcionki, ikony, przemianowanie niektórych nazw)
 • Dodano obsługę dynamicznego tła. Domyślne tło zostało unowocześnione do ruchomej wersji. Kolorystyka ulega zmianie przy zmianie pory dnia.
 • Dodano nowy zestaw avatarów do pobrania
 • Możliwość dokonaniu zrzutu ekranu została dodana do przeglądarki internetowej
 • Funkcja [Remote Play] obsługuje od teraz telefon Sony Ericsson Aino
 • Platynowe trofea nie są brane pod uwagę w procentowym zaliczeniu gry

Wersja 2[edytuj | edytuj kod]

Wersja
Data wydania
Zmiany
2.9

Zainstalowany firmowo w modelu PS3 Slim (120 GB i 250 GB). Nie można go pobrać.

 • Nowa sekwencja startowa zawierająca nowe logo PS3 i dźwięk (stare logo "PLAYSTATION 3" nie jest już wyświetlane w trakcie uruchamiania gry)
 • Opcja BRAVIA Sync umożliwiająca kontrolowanie XMB za pomocą pilota od telewizora marki BRAVIA (tylko w modelu PS3 slim).
 • Opcje [Install Other OS] oraz [Default System] zostały zlikwidowane. Tylko stary model posiada możliwość zainstalowania innego systemu operacyjnego (np. Linux)
2.70
24 czerwca 2009
 • Poprawiono jakość działania niektórych gier PlayStation 3
 • Zwiększono wielkość pojedynczej wiadomości tekstowej w Text Chat do 64 znaków (poprzednio 32)
 • Zwiększono prędkość działania XMB
2.70
14 maja 2009
 • Poprawiono jakość działania niektórych gier PlayStation 3
 • Przy zmianie dysku twardego lub odzyskiwania danych z kopii zapasowej, nie trzeba już ponownie uruchamiać gier aby ujrzeć zdobyte w nich trofea
2.70
2 kwietnia 2009
 • Filmy zabezpieczone przed kopiowaniem, zakupione w PS Store można od teraz zapisywać na zewnętrznych urządzeniach (jak np. zewnętrzny HDD) i odtwarzać
 • Filmy zakupione przez PSP można od teraz przenosić na PS3 i odtwarzać
 • Dodano opcję [Dynamic Normalizer] w sekcji [Music Settings] < [Settings]
 • Dodano funkcję [Internet Search] w obiektach zawartych w kategorii [Games]. Umożliwia ona wyszukiwanie informacji nt. wybranych gier poprzez Google
 • Dodano możliwość kopiowania i wklejania teksu ze stron internetowych do przeglądarki
 • Funkcje [Copy Address of This Page] oraz [Copy Address of This Link] zostały dodane do opcji [File] w trybie przeglądarki internetowej
 • Tekst w języku polskim, greckim, czeskim, słowackim i tureckim jest od teraz poprawnie wyświetlany w przeglądarce internetowej
 • Dodano funkcję [Text Chat] umożliwiającą uczestniczenie lub założenie tekstowego czatu dla max. 15 użytkowników PSN. Funkcja ta nie jest dostępna podczas gry.
 • Możliwość segregowania listy przyjaciół według obecności online i czasu jaki upłynął od ich ostatniego logowania
 • Limit załącznika w przesyłanych wiadomościach do użytkowników PSN został zwiększony do 3 MB (poprzednio 1 MB)
 • Podczas pobierania pliku pojawił się przypuszczalny czas zakończenia pobierania pliku
2.60
21 stycznia 2009
 • Naprawiono błąd powodujący, że niektóre stany zapisu gry stawały się niedostępne przy modyfikowaniu PSN ID lub hasła użytkownika
 • Użytkownicy mogą od teraz przeglądać zawartość PS Store bez potrzeby zakładania osobnego konta PSN
 • Dodano aplikację [Photo Gallery] w kategorii [Photo] (instalacja wymaga dodatkowo 105 MB wolnego miejsca na dysku). Umożliwia ona tworzenie albumów ze zdjęciami
 • Możliwość odtwarzania filmów kodowanych w DivX 3.11
2.53
2 grudnia 2008

 • Przeglądarka internetowa obsługuje od teraz zawartość Adobe Flash w pełnym ekranie
 • Dodanie możliwości odtwarzania "Live movie" (w formacie RTMP)
2.51
27 października 2008
 • Firmware zawarty wyłącznie w testowych egzemplarzach PS3
2.50
15 października 2008
 • Bezprzewodowy kontroler PS3 może zostać automatycznie wyłączony po określonym czasie nieużywalności
 • Dodanie opcji umożliwiającej automatyczne wyłączenie PS3 po zakończonym ściąganiu zawartości ze sklepu PS Store
 • [BD/DVD Settings] w kategorii [Settings] zostało przemianowane na [Video Settings]
 • Opcje [Cinema Conversion] i [Upscale] w kategorii [Video Settings] zostały przemianowane na [BD/DVD Cinema Conversion] i [BD/DVD Upscaler]
 • [50 Hz Video Output] został dodany w [Video Settings]
 • [DivX VOD Registration Code] został dodany w kategorii [System Settings]. Kod ten służy do rejestrowania PS3 aby móc odtwarzać pliki DivX VOD
 • Obsługa niemieckiej i francuskiej klawiatury w [Accessory Settings] > [Keyboard Type].
 • Poziom głośności posiada teraz 9 stopni zamiast 5
 • Przycisk pauzy został dodany w mini odtwarzaczu muzyki w XMB
 • Oficjalny headset PS3 (bluetooth) jest od teraz obsługiwany w trybie "high-quality (HQ)" co zapewnia wyższą jakość.
 • Dodano obsługę oficjalnego, bezprzewodowego keypada
 • Dodano ikony symbolizujące poziom baterri w headsecie, poziom głośności i aktywność HQ
 • Interface trofeów został zmodyfikowany do procentowego określania poziomu danego użytkownika
 • Komunikat informujący o zdobytym trofeum zawiera od teraz specyficzną ikonę stworzoną przez twórcę danej gry
 • Dodano informację pod awatarami z listy przyjaciół, ile upłynęło czasu od ich ostatniego logowania
 • Przeglądarka internetowa obsługuje od teraz Adobe Flash 9
 • Dodano język fiński, szwedzki, duński i norweski w opcji My languages [Account Management]
 • Obsługa sieciowych drukarek oraz wszystkich HP
 • Dodano recovery mode
 • Dodano możliwość ściągania screenów podczas gry (funkcja ta będzie dostępna w wybranych tytułach po wciśnięciu klawisza Print Screen na klawiaturze)
 • Dodano opcję [Sync with Server], która pozwala zsynchronizować zdobyte trofea z serwerem, tak aby pozostałe osoby mogły widzieć, że je zdobyliśmy.
2.43
17 września 2008
 • Dodanie wypożyczalni Video w Japonii (PS Store)
2.42
30 lipca 2008
 • Poprawiono jakość odtwarzania niektórych gier PlayStation 3 i PSone
2.40
2 lipca 2008
 • Dodanie opcji umożliwiającej automatyczne wyłączenie PS3 po pomyślnie zakończonej aktualizacji systemu
 • Dostęp do XMB w trakcie uruchomionej gry na PS3 (tylko niektóre opcje są aktywne w trakcie gry)
 • Dłuższe przyciśnięcie przyciska PS na kontrolerze wyświetla dodatkowe opcje jak wyłączenie gry, systemu czy zmianę kontrolera.
 • W trakcie używania gry PS3 tło XMB nie może być wyświetlane
 • Odtwarzanie muzyki jest możliwe podczas gry, tylko w tytułach w których dany developer przewidział taką opcję
 • Dodano system osiągnięć w PlayStation zwany Trophies (Trofea). Puchary przyznawane są za spełnienie określonych kryterii w danej grze. Pierwszy tytułem, który otrzymał ich wsparcie został Super Stardust HD
 • Dodano nowy tryb widoku w PS Store
 • Dodano funkcję wyszukiwania [Search] w sekcji poświęconej przeglądarce
 • Aktualna data i czas może być od teraz wyświetlana w prawym górnym rogu XMB
 • Lista przyjaciół została zwiększona 50 do 100 użytkowników
 • Dodano wsparcie dla MP3 Surround
 • Nowa opcja sortowania została uwzględniona w kategorii [Video]
 • Zawartość filmowa zapisana na dysku twardy może być od teraz upscallowana do jakości HD
 • Dodano wsparcie dla następujących formatów: DTS-ES, DTS 96/24, DTS-ES Matrix
2.36
18 czerwca 2008
 • Zwiększono stabilność działania niektórych gier z biblioteki PlayStation 3
2.35
15 maja 2008
 • Zwiększono stabilność działania niektórych gier z biblioteki PlayStation 3
2.30
15 kwietnia 2008
 • Nowy design PlayStation Store obejmujący prostszą nawigację i wystrój.
2.20
25 marca 2008
 • Możliwość rejestrowania większej liczby urządzeń typu Bluetooth
 • Możliwość odtwarzania formatu DivX i WMV, które mają większy rozmiar niż 2 GB
 • Poprawiono wsparcie dla formatu XviD, wiele plików jest teraz odtwarzalna, ale rozpoznowalna jako MPEG-4
 • Możliwość do wyświetlania napisów podczas odtwarzania formatu DivX
 • Możliwość wznownia odtwarzanego filmu DVD/BD od momentu, w którym ostatnio został on przerwany
 • Format BD-J i BDMV nie jest obsługiwany
 • Możliwość wyświetlania obrazka/odtwarzania muzyki w trakcie edycji playlisty
 • Dodano opcję [Mosquito Noise Reduction] w [AV Settings] w panelu kontrolnym standardowych DVD
 • Możliwość kopiowania playlist stworzonych w sekcji zdjęć i muzyki do PSP
 • Dodana obsługa Blu-ray BD-Live Profile 2.0 (ściągalna zawartość video, dzwonki i interaktywne gierki bazujące na filmie)
 • Możliwość odtwarzania dysków BD-R w wersji 1.2 (LTH* BD-R)
 • Ability to change some PS3 system settings during remote play.
 • Opcja [Save Target] została dodana w zakładce [File] podczas zapisywania plików w trybie przeglądarki internetowej.
 • Zwiększenie prędkości wyświetlania stron w przeglądarce
 • Możliwość odtwarzania filmów wewnątrze przeglądarki
2.17
13 marca 2008
 • Poprawiono stabilność gry online w niektórych tytułach PS3
 • Obsługa gier PS2 posiadających opcjonalne funkcje instalacji
2.10
18 grudnia 2007
 • Dodano opcję modyfikacji głosu [Voice Changer] w Video Chat, funkcja dostępna w grach mikrofon
 • Ton dźwięku pochodzący z mikrofonu można zmieniać w 5 poziomowej skali
 • Opcja Bitmapping została dodana do [Music Settings]
 • Dodano nową wizualizację (kula ziemska) podczas odtwarzania muzyki (poszczególne wizualizacje można zmieniać wciskając kwadrat)
 • Format DivX, XviD i VC-1 (WMV) został dodany do typów plików jakie może odtwarzać teraz PS3
 • Aby odtwarzać VC-1 (WMV), użytkownik konsoli musi aktowować funkcję [Enable WMA Playback] w Settings > [System Settings]
 • Zastrzeżone i chronione pliki kodowane przy pomocy DivX 3.11 nie mogą być odtwarzane, jak i również pliki większe niż 2GB
 • Wsparcie dla Blu-ray Bonus View Profile 1.1 (możliwość odtwarzania 2 filmów jednocześnie)
 • Dodano sekcję [BD Data Utility] gdzie przechowywane są dane związane z użytkowaniem dysków Blu-ray
 • Dodano możliwość korzystania z PS3 za pośrednictwem PSP (tylko niektóre gry są obsługiwane) za pomocą funkcji Remote Play
2.01
20 listopada 2007
 • Specyfikacja zdalnego uruchamiania konsoli została zmieniona, aby uniknąć przypadkowego włączenia konsoli przez użytkownika
 • Poprawiono stabilność w działaniu niektórych gier PS3
 • Poprawiono opcję upscallingu w niektórych grach PS2 (tylko dla modelów, które obsługują ten format)
 • Poprawiono stabilność działania przeglądarki internetowej i tablicy informacyjnej [information board]
2.00
8 listopada 2007
 • Możliwość modyfikacji ikon i tła w XMB za pomocą specjalnego narzędzia wydanego przez Sony
 • Dodano opcję [Remote Start] w Remote Play Settings
 • Dodano opcje ustawienia koloru, tła i czcionki w Theme Settings.
 • Możliwość ustawienia poziomu jasności w tłach [Theme Settings / Background].
 • Możliwość wybrania drukarek Canona [Printer Selection] w [Printer Settings].
 • Możliwość tworzenia list odtwarzających muzykę i wyświetlających kolejne zdjęcia
 • Możliwość odtwarzania formatu SACD
 • Strumień DSD został skonwertowany jako multikanał DTS lub PCM (w zależności od ustawień)
 • Funkcja wibracji została dodana do opcji kontrolera, w menu wywoływanym przyciskiem PS (wymagany DualShock3).
 • Możliwość grupowania poszczególnych zawartości według wybranych kryterii (nazwa/rozmiar/data itd.)
 • Dodano tablicę informacyjną w zakładce [Network]. Po jej aktywowaniu wyświetlane są nowinki związane z PlayStation 3 w prawym górnym rogu XMB
 • Dodano kategorię [PlayStation Network] jako osobną zakładkę w XMB
 • Dodano opcję bezpieczeństwa w przeglądarce internetowej [Trend Micro Web Security for PS3]
 • Możliwość oglądania wideo pobranego z PS Store "w locie" (bez czekania na ukończenie pobierania)
 • Poprawiono działanie głosowego/tekstowego czatu
 • Dodano obsługę kamerki PlayStation Eye w głosowym/tekstowym czacie

Wersja 1[edytuj | edytuj kod]

Wersja
Data wydania
Zmiany
1.94
23 października 2007
 • Dodano obsługę kontrolera DualShock 3 dla gier "płytowych"
1.93
13 września 2007
 • Poprawiono stabilność połączeń sieciowych podczas gry
1.92
4 września 2007
 • zmiany nie dotyczą konsoli PAL
1.90
24 lipca 2007
 • Dodano opcję ustawiania tapety jako tło XMB
 • Dodano zestaw chińskich znaków przy wpisywaniu wiadomości
 • Możliwość wysunięcia płyty z napędu za pomocą kontrolera
 • Możliwość sortowania gier, które są zapisane na dysku PS3
 • Dodano emotikonki do wpisywania wiadomości
 • Możliwość wpisywania tekstu bezpośrednio na stronie w sieci za pomocą klawiatury USB
 • Zwiększono prędkość działania przeglądarki internetowej
1.82
28 czerwca 2007
 • Dodano obsługę odtwarzania filmów w formacie AVC High Profile (H.264/MPEG-4 AVC)
1.81
15 czerwca 2007
 • Poprawiono wyświetlanie ekranu w trybie RGB Full Range (HDMI)
 • Poprawiono stabilność połączeń sieciowych w niektórych grach PS2
1.80
24 maja 2007
 • Możliwość drukowania zdjęć przez USB (obsługa drukarek Epson i Canon)
 • Możliwość zoomowania i obracania zdjęć
 • Dodano nowy typu przesuwania slajdów
 • Możliwość upscalowania standardowego DVD-Video do 1080p
 • Możliwość przeskalowania wideo Blu-ray do 720p
 • Możliwość odtwarzania wideo 1080p w 24Hz
 • Możliwość edycji informacji zawartych na CD
 • Możliwość do upscalowania gier PSone/PS2
 • Możliwość kopiowania stanów gier PSone/PS2 z PS3 do kart pamięci za pomocą odpowiedniego adaptera
 • Zwiększona kompatybilność z grami PSone/PS2
 • Naprawiono sterownik HDMI powodujący migotanie ekranu w TV LCD 1080p
1.70
19 kwietnia 2007
 • Dodano możliwość uruchamiania gier PSone pobranych z PS Store
 • Dodano obsługę wibracji dla urządzeń i akcesoriów USB w grach PS2
 • Stany gier z PSone mogą być teraz używane zarówno na PSP jak i PS3
 • Zwiększona kompatybilność z grami PSone/PS2
1.60
22 marca 2007
 • Dodanie usługi Remote Play dla modelu 20 GB.
 • Obsługa klawiatury i myszki (bluetooth)
 • Odtwarzanie płyt w formacie BD-RE (Blu-ray Disc recordable) ver 3.0.
 • Pierwsza implementacja emulacji gier PSone/PS2 w modelu PS3 PAL
 • Dodano usługę Folding@home (użyczanie energii obliczeniowej na potrzeby badań walki z rakiem)
 • Dodano możliwość pobierania plików "w tle", aby móc jednocześnie robić coś innego
 • Dodano wizualną klawiaturę do wpisywania wiadomości
1.54
28 lutego 2007
 • Inicjacja europejskiego modelu konsoli
 • Dodanie avatarów i zakładki Photo (zdjęcia)
 • Dodanie obsługi kamerki internetowej
1.51
2 lutego 2007
 • Poprawiona kompatybilność z nieobsługiwanymi do tej pory grami PS2
1.50
24 stycznia 2007
 • Poprawiono błędy graficzne w niektórych grach z PSone/PS2
 • Wsparcie dla bezprzewodowego systemu AOSS
 • Dodano koreańską klawiaturę
1.32
21 grudnia 2006
 • Poprawiono funkcjonalność rozgrywki online
1.31
13 grudnia 2006
 • Umożliwiono wykorzystawnie twardego dysku w niektórych grach PS2
 • Zwiększono liczbę kompatybilnych gier z formatu PSone i PS2
1.30
6 grudnia 2006
 • Dodano kompatybilność urządzeń USB dla gier PS2
1.11
28 listopada 2006
 • Dodanie opcji Account Management (ustawienia konta)
1.10
11 listopada 2006
 • Dodanie usługi PlayStation Network
 • Obsługa formatu audio ATRAC i chińskiego języka w przeglądarce

PlayStation Move[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: PlayStation Move.

Następca konsoli[edytuj | edytuj kod]

20 lutego 2013 podczas konferencji prasowej firma Sony zaprezentowała następcę konsoli – PlayStation 4. Przedstawiono szczegółową specyfikację nowej konsoli oraz przybliżoną datę premiery – ostatni kwartał 2013 roku[46][47].

Przypisy

 1. PLAYSTATION®3 LAUNCHES ON NOVEMBER 17, 2006 IN NORTH AMERICA (ang.). 2006-05-08, Sony Computer Entertainment America
 2. PS3 Launch date set for Taiwan and Hong Kong (ang.). 2006-11-02.
 3. 3,0 3,1 Playing PlayStation/PlayStation 2 Games on a PlayStation 3 System. Sony. [dostęp 2013-01-21].
 4. VGChartz Global. VGChartz. [dostęp 2013-06-27].
 5. Ansatsu: The Reason Why PLAYSTATION Is In Capitals. Techzone, 6 grudnia 2005. [dostęp 19 sierpnia 2006].
 6. Sony boss reveals plans for PlayStation.
 7. PlayStation 3 sells out at launch.
 8. UK PlayStation 3 arrives 23 March 2007 [PS3].
 9. PS3 Slim uses half the power of PS3 'Fat'.
 10. Jeff Bakalar: Sony shrinks down new PS3 -- except for the price (ang.). cnet.com. [dostęp 2014-06-26].
 11. http://www.cs.berkeley.edu/~samw/research/papers/cf06.pdf
 12. http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Roadrunne
 13. 13,0 13,1 BBC NEWS | Technology | Supercomputer sets petaflop pace
 14. 14,0 14,1 Octopiler seeks to arm Cell programmers – CNET News
 15. http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_%28microprocessor%29#Software_engineering
 16. CELL: A New Platform for Digital Entertainment
 17. Basics of Cell Architecture
 18. OedipusRSX PS3 RSX Reality Synthesizer Documentation Surfaces (ang.). ps3news.com. [dostęp 2012-02-01].
 19. ?????3D?—????????TGS???—??????????
 20. Rambus – Octal Data Rate
 21. PlayStation 3 Secrets
 22. Cell Broadband Engine Architecture and its first implementation
 23. Wii oraz PS3 wzbogacone o dźwięk Dolby Laboratories – wiadomość z dnia 25.09.2006, 12:30
 24. http://www.edepot.com/playstation3.html#PS3_Peripherals
 25. Komentarze – Nowy model Sony PLAYSTATION 3 40GB – FrazPC.pl – Twój Vortal Technologiczny
 26. Z dołączoną grą Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots.
 27. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z filmem Final Fantasy VII: Advent Children.
 28. Tylko na rynkach japońskich w zestawie z grą Final Fantasy XIII.
 29. Daniel Arshad Khan: Sony Reveals New PS3 Super Slim. Techdeville, 19 września 2012. [dostęp 19 września 2012].
 30. www.ps3source.net
 31. NVIDIA Technologia PhysX.
 32. 32,0 32,1 PS4 v1.72 and PS3 v4.60 Updates Add 'System Stability' (ang.). IGN, 2014-06-25. [dostęp 2014-07-07].
 33. 33,0 33,1 Firmware 4.55 - nowa aktualizacja systemowa PlayStation 3 (pol.). Portal PSX Extreme. [dostęp 2014-07-07].
 34. Zaktualizowane funkcje (wer. 4.53) - Oprogramowanie systemowe PlayStation 3, PS3. http://pl.playstation.com.&#32;[dostęp 2013-12-04].
 35. Co zmieni się wraz z numeracją 4.50?. www.ps3site.pl. [dostęp 2013-10-02].
 36. Zaktualizowane funkcje (wer. 4.46) - Oprogramowanie systemowe PlayStation 3, PS3. pl.playstation.com. [dostęp 2013-06-27].
 37. Zaktualizowane funkcje (wer. 4.41) - Oprogramowanie systemowe PlayStation 3, PS3. pl.playstation.com. [dostęp 2013-04-25].
 38. Aktualizacja oprogramowania w wersji 4.40 już dostępna. ps3site.pl. [dostęp 2013-03-21].
 39. PS3 System Software Update Version 4.31 Goes Live Tonight, Isn’t Mandatory. [dostęp 2013-01-28].
 40. Firmware 3.56 – strzeżcie się piraci! [UPDATE]
 41. PS3 3.56 CFW Relased by IHack Anything – NextGenUpdate
 42. Sony umieszcza rootkita w PS3
 43. Contact Support
 44. KaKaRoTo Successfully Downgrade v3.55 PS3 Console To v3.41 – Dukio
 45. Sony blokuje działanie moda do PS3 | Wiadomość 2010-09-07 09:55:07 | GRY-OnLine
 46. Andrew Goldfarb: PlayStation 4 Revealed. IGN. [dostęp 2013-02-22].
 47. PlayStation 4 announced, coming 'Holiday 2013'. Joystiq. [dostęp 2013-02-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]