Plaza de España (plac w Madrycie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Plaza de Espana)
Plaza de España
Ilustracja
Pomnik Miguela Cervantesa, w tle wieżowiec Edificio de Espana
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Madryt

Położenie na mapie miasta Madrytu
Mapa konturowa miasta Madrytu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Plaza de España”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Plaza de España”
Położenie na mapie wspólnoty autonomicznej Madrytu
Mapa konturowa wspólnoty autonomicznej Madrytu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Plaza de España”
40°25′24,21″N 3°42′44,04″W/40,423392 -3,712233

Plaza de España – jeden z najbardziej znanych i reprezentacyjnych placów w Madrycie. Znajduje się w dzielnicy Moncloa-Aravaca, w barrio administracyjnym Argüelles. Stanowi zakończenie reprezentacyjnej alei miasta, Gran Vía.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVII wieku w miejscu obecnego placu znajdowała się łąka Leganitos, której istnienie uwiecznił na łamach powieści Don Kichote z La Manchy pisarz Miguel de Cervantes y Saavedra. Następnie rozpoczęto budowę klasztoru, który w 1789 zburzono przed ukończeniem budowy. W XVIII i XIX w. leżący niedaleko Pałacu Królewskiego plac był miejscem, gdzie znajdował się garnizon wojskowy, a w miejscu klasztoru wybudowano koszary, które wyburzono w 1908. Wcześniej, na przełomie XIX i XX wieku, plac przyjął cywilny, reprezentacyjny charakter. W jego otoczeniu powstawały budynki rządowe, siedziby firm i apartamenty mieszkalne. Obecny wygląd plac uzyskał w połowie XX w. za dyktatury generała Franco, monumentalna zabudowa miała być dowodem faktu, że Hiszpania jest częścią nowoczesnego świata. Dwa najbardziej charakterystyczne budynki to:

Na placu znajduje się też zrealizowany w latach 1925-1930 pomnik Miguela Cervantesa autora Don Kichota - sylwetki pisarza i głównych bohaterów jego najsłynniejszej powieści. Zaprojektowali go architekci Rafael Martínez Zapatero i Pedro Muguruza, a wyrzeźbił Lorenzo Coullaut Valera[1].

Przebudowa placu[edytuj | edytuj kod]

Z końcem 2019 r. Rada Miasta Madrytu wyłoniła zwycięski projekt przebudowy placu. Realizacja zwycięskiej koncepcji "Welcome the Mother Nature" kosztować będzie 62 mln EUR, a jej rozpoczęcie planowane jest na luty 2020 r. Pierwszy etap prac, trwający do końca 2020 r., ma zmienić przestrzeń samego placu oraz jego połączenie z Gran Vía. Docelowo Plaza de España ma się stać terenem zielonym i pełnić funkcję łącznika Jardines de Sabatini i Parque de Oeste; planowana jest nasada ponad tysiąca nowych drzew. Natężenie ruchu drogowego w tym rejonie zostanie zdecydowanie zredukowane, powiększona zostanie strefa piesza. Wiązać się to będzie z rozbudową istniejącego już tunelu pod ulicą Bailén, co z powodu strategicznego jego położenia może wiązać się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi w tym obszarze[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Annie Bennett "Madryt" Przewodnik National Geographic Wydawnictwo G+J RBA, National Geographic Society 2006 s. 54-55 ISBN 978-83-7596-187-4
  2. La remodelación de la Plaza de España empezará en febrero con un coste de 62 millones [online], idealista/news [dostęp 2020-01-02].