Poślizgowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poślizgowate
Hydrometridae
Billberg, 1820
Poślizg wysmukły
Poślizg wysmukły
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd pluskwiaki
Infrarząd pluskwiaki półwodne
Nadrodzina Hydrometroidea
Rodzina poślizgowate
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Poślizg wysmukły (Hydrometra stagnorum)

Poślizgowate (Hydrometridae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu półwodnych i nadrodziny Hydrometroidea.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Należą tu gatunki niewielkie lub średniej wielkości[1]. Ciało szare lub brązowe, długości ok. 8 mm, rzadziej do 15 mm[potrzebne źródło]. Głowa silnie wydłużona, zazwyczaj dłuższa od tułowia o oczach umieszczonych około połowy jej długości. Czułki cztero- lub pięcioczłonowe, długie i cienkie. Kłujka poprzecznie drobno żeberkowana, trójczłonowa, niesięgająca nasady głowy, cienka. Powszechny polimorfizm skrzydłowy. W przypadku pełnego rozwinięcia półpokryw są one uproszczone, nie podzielone na przykrywkę, międzykrywkę i zakrywkę. Odnóża smukłe i długie. Stopy trójczłonowe, wyposażone w dwa pazurki i arolia. Narząd kopulacyjny samców o paramerach sierpowatych i symetrycznych[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiaki te występują w przybrzeżnej strefie wód, głównie na powierzchni wody. Jaja często przyczepiane są na roślinach wodnych i przybrzeżnych. Większość gatunków występuje w strefach tropikalnych. Odżywiają się owadami wodnymi[potrzebne źródło].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodziny występują na wszystkich kontynentach[1]. W Polsce żyją tylko poślizg wysmukły i Hydrometra gracilenta[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina poślizgowatych liczy około 100 gatunków, z czego większość należy do rodzaju Hydrometra[1]. Podzielona jest na 3 podrodziny[3]:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Tadaeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe - Heteroptera z. 4 Hebridae, Mesoveliidae, Hydrometridae, Veliidae i nartniki - Gerridae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1976.
  2. Hydrometridae na Hemiptera Poloniae. [dostęp 2014-03-19].
  3. Hydrometridae na BioLib.cz. [dostęp 2014-03-16].