Pociąg drogowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pociąg drogowy z naczepą-cysterną i przyczepami-cysternami w Australii

Pociąg drogowy (zespół pojazdów drogowych) – towarowy mechaniczny pojazd drogowy połączony z przyczepą[1][2].

Pociągi drogowe charakteryzują się czasami bardzo dużymi gabarytami oraz dużą liczbą przyczep.

Pojazdy tego typu zobaczyć można między innymi w Australii i Stanach Zjednoczonych oraz Szwecji i Kanadzie, gdzie z uwagi na bardzo duże odległości między miastami wykorzystywane są w transporcie towarowym. Charakterystyczną cechą pociągów drogowych w Australii są bardzo duże zderzaki zabezpieczające samochody ciężarowe przed zderzeniem z kangurami[3].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

  • W roku 1999, w mieście Merredin (zachodnia Australia), pobito rekord Guinnessa dotyczący długości jednego pojazdu drogowego będącego w ruchu. Firma Marley’s Transport podpięła do ciągnika siodłowego 45 przyczep, osiągając tym samym długość 610 metrów i wagę 610 ton, jakie zostały przeciągnięte przez ciągnik marki Kenworth na dystansie 8 km[4].
  • Następny rekord zanotowano w Kalgoorlie w 2004 roku, tym razem pociąg drogowy miał zawrotną długość 1445 metrów i był prowadzony przez Douga Goulda, właściciela ciągnika Kenworth[5].
  • W 2006 roku, w miejscowosci Clifton (stan Queensland, Australia) do ciągnika siodłowego podpięto 112 przyczep, czego efektem był pojazd o długości 1474 metrów[6].

Przypisy