Podaca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podaca
ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Żupania

splicko-dalmatyńska

Gmina

Gradac

Populacja (2011)
• liczba ludności


729[1]

Kod pocztowy

21335

Położenie na mapie żupanii splicko-dalmatyńskiej
Mapa konturowa żupanii splicko-dalmatyńskiej, po prawej znajduje się punkt z opisem „Podaca”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Podaca”
43°07′44″N 17°17′53″E/43,129000 17,298000

Podacawieś w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, w gminie Gradac. W 2011 roku liczyła 729 mieszkańców[1].

Jest położona w południowej części Riwiery Makarskiej, u podnóża Biokova, 35 km od Makarskiej. Składa się z trzech części: Kapec, Viskovica Vala i Ravanje. Obecnie Podaca jest całkowicie zorientowana na turystykę. Miejscowość dysponuje około 1100 miejscami noclegowymi w apartamentach i pokojach prywatnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podaca powstała na skalistych zboczach Biokova, w strategicznym miejscu, i tam właśnie są ślady osadnictwa pochodzące z epoki kamiennej.

Podczas panowania rzymskiego miejscowość była administrowana z Narony. Istnieje wiele zabytków z tego okresu, jak rozbity dzban ze srebrną monetą z wizerunkiem cesarza rzymskiego, które znajdują się tutaj. Inne pozostałości z czasów rzymskich to część murów, która pochodzi z czasów średniowiecza. Chorwaci założyli swoje osady wysoko na szczytach, w celu uzyskania bardziej obronnej pozycji i korzystanie z hal.

Jedną z pozostałości z okresu XI-XII wieku jest stary kościół chorwacki Św Ivan z grobami rodziny Kacic w Gornja Podaca, która była ich ojczystą ziemią. Kościół św Ivan w Podacy został zbudowany w przedromańskim okresie w wieku XI i XII. Niedaleko od kościoła Św Ivana, stał kościół św. Stjepan, który został zrównany z ziemią w XVIII wieku, aby zrobić miejsce dla dzisiejszego kościoła zbudowanego w 1762 roku. Po trzęsieniu ziemi w 1962 roku, niemal cała ludność przeniosła się do strefy przybrzeżnej, gdzie został zbudowany nowy kościół Zwiastowania Matki Bożej. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowym nagrobkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2011. Stanovništvo prema spolu i starosti, Zagreb: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 2013 (Statistička izvješća; 1468), s. 566, ISSN 1333-1876 [zarchiwizowane 2023-02-12].