Podatek dochodowy od osób fizycznych na Litwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podatek dochodowy od osób fizycznych na Litwiepodatek dochodowy od osób fizycznych obejmujący osoby osiągające przychody na Litwie, regulowany przez Ustawę o Personalnym Podatku Dochodowym (lit. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas[1]) z dnia 2 lipca 2002 z późniejszymi zmianami.

Podmiot opodatkowania[edytuj | edytuj kod]

Podatnikiem tego podatku są osoby (rezydenci oraz osoby niebędące rezydentami Litwy), które uzyskały przychody na terenie Litwy[2].

Rezydentem Litwy jest każda osoba na stałe zamieszkująca na terenie Republiki Litewskiej.

Ustawa wyraźnie rozróżnia te dwie grupy podatników, między innymi z powodu umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania[3].

Przedmiot opodatkowania[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem opodatkowania[2]:

  • przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście na rzecz przedsiębiorstwa mającego swoją siedzibę na Litwie, nawet jeśli czynności z tym związane zostały wykonane poza jej granicami.
  • przychody uzyskane na Litwie z innych źródeł, np.: z praw majątkowych (jeśli ich własność jest rejestrowana zgodnie z prawem litewskim), praw autorskich, z działalności sportowej.

Podstawa opodatkowania[edytuj | edytuj kod]

Podstawą opodatkowania jest dochód, który podlega opodatkowaniu zgodnie z podmiotem i przedmiotem podatku.

Stawki[edytuj | edytuj kod]

Podatek dochodowy od osób fizycznych na Litwie jest podatkiem liniowym. Jego podstawowa stawka wynosi 15%. Dochód z dywidend objęty jest stawką 20%, a z indywidualnej działalności gospodarczej 5%[2].

Podatnik może przeznaczyć 2% podatku dochodowego na cele dobroczynne[2].

Zwolnienia, ulgi, wyłączenia[edytuj | edytuj kod]

Z podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są przychody[4]:

  • uzyskane ze zwrotów majątku na podstawie odrębnych ustaw o zwrotach majątku;
  • zasiłki wypłacane przez organy państwowe oraz samorządowe;
  • emerytury i renty wypłacane przez państwo;
  • odsetki uzyskane z tytułu papierów dłużnych państwa i samorządów;
  • odsetki uzyskane z lokat w litewskich bankach;
  • stypendia studentów i uczniów;
  • inne przychody wymienione w ustawie (49 różnego rodzaju zwolnień).

Od podatku dochodowego litewski podatnik może odliczyć[5]:

  • wydatki na zakup środka trwałego;
  • tzw. „złe długi”;
  • składki ubezpieczeniowe
  • odsetki od kredytu budowlanego lub na zakup mieszkania
  • czesne za studia (tylko dla obywateli Litwy)
  • nabycie raz na 3 lata jednego komputera, którego cena nie przekracza 4000 litów.

Lista zwolnień, ulg i wyłączeń jest zmienna, jednakże i tak bardziej stabilna niż w latach 1990–2002[5].

Rozliczenie[edytuj | edytuj kod]

Płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest przeważnie pracodawca. Dochody niepochodzące z umowy o pracę podatnik musi rozliczyć samodzielnie. Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnik ma obowiązek rozliczyć się z podatku w terminie przed 1 maja roku następnego. Zaliczki na poczet podatku dochodowego pobierane są w okresach miesięcznych[6].

Wpływ do budżetu[edytuj | edytuj kod]

Wpływy do budżetu Litwy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w 2011 wyniosły 3  772 568 tysięcy litów, czyli około 14,87% dochodów państwa. Większy udział w budżecie mają tylko wpływy z podatku VAT[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do końca lat 80. Litwa była częścią ZSRR. Litewska SRR podobnie jak pozostałe Republiki Bałtyckie, należała do najlepiej rozwiniętych części Związku Radzieckiego. Mimo iż nie posiadała dobrych gleb, przodowała w rolnictwie towarowym. W przemyśle Litwa nieznacznie ustępowała Łotwie oraz Estonii[8].

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1990 jedną z pierwszych ustaw litewskiego parlamentu była tymczasowa ustawa z 31 lipca 1990 o podatku dochodowym. Ustawa ta początkowo dotyczyła tylko osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą na Litwie. Regulacja ta była potrzebna ze względu na przejście z radzieckiej gospodarki planowej na gospodarkę wolnorynkową[9].

W 1991 rozpoczęto prace nad reformami gospodarczymi, które przypominały polski plan Balcerowicza[10] Jednym z elementów planu była reforma systemu podatkowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych została przyjęta 9 października 1991. Ustawa ta opodatkowywała dochody ze stosunku pracy (stawką 33%), z honorariów (13%) oraz z działalności prowadzonej osobiście (8%). Preferencyjnie byli opodatkowani rolnicy, którzy – jeśli ich dochód z rolnictwa przekraczał 95% wszystkich dochodów – byli z tego podatku zwolnieni, natomiast jeśli wynosił od 75 do 95% to wówczas stawka podatku wynosiła 5%. Pozostałe dochody zostały obłożone stawką 20%. W ustawie tej wymienione były liczne dodatkowe ulgi i zwolnienia. Podatkiem były obłożone przychody pomniejszone o udokumentowane koszty uzyskania przychodu. Metoda obliczania tego podatku była bardzo zawiła i niestabilna, na co wpływ miały częste zmiany ustawy, pisane w pośpiechu i bez odpowiedniego doświadczenia[9].

W 1998 podjęto decyzję o reformie systemu podatkowego. W 2001 rząd litewski uchwalił „Program działalności na lata 2001–2004 z koncepcją reformy podatkowej”. Pierwszą nową ustawą podatkową, uchwaloną 20 grudnia 2001, była ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, która objęła podatników prowadzących działalność gospodarczą. Nowe regulacje w znacznym stopniu uprościły podatki poprzez wprowadzenie jednolitych stawek oraz rezygnację z większości ulg. 2 lipca 2002 przyjęto ustawę o podatku dochodowym od ludności. Najważniejszymi zmianami było uproszczenie naliczania podatku, wprowadzenie deklaracji podatkowej (PIT) oraz rezygnacja z większości ulg (przy jednoczesnym wprowadzeniu innych)[9].

Przyjęta w 2002 ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Do podstawowych zmian należało stopniowe obniżanie stawek podatku[11]. W 2008 ze względu na deficyt podjęto decyzję na temat podniesienia stawek podatkowych. Zmiany te jednak ominęły podatek dochodowy od osób fizycznych[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gyventojų pajamų mokesčio ĮSTATYMAS. [dostęp 2013-02-11]. (lit.).
  2. a b c d Aneta Mikielewicz: Warunki życia i pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departament Rynku Pracy. Białystok: Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, 2012, s. 11–12.
  3. Leonard Etel: Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Białystok: Temida, 2006, s. 148-151.
  4. Leonard Etel: Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Białystok: Temida, 2006, s. 151-153.
  5. a b Leonard Etel: Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Białystok: Temida, 2006, s. 154.
  6. Leonard Etel: Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Białystok: Temida, 2006, s. 164.
  7. Finansų ministerija: Finansų ministerija - National Budge. [dostęp 2013-01-22]. (ang.).
  8. Wojciech Kosiedowski: Transformacja systemowa państw bałtyckich. W: Janusz Gołębiowski (red.): Państwa Bałtyckie w zjednoczonej Europie. Warszawa: Wyższa Szkoła Cła i Logistyki, 2011, s. 29.
  9. a b c Leonard Etel: Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Białystok: Temida, 2006, s. 129-132.
  10. Wojchiech Kosiedowski: Transformacja systemowa państw bałtyckich. W: Janusz Gołębiowski (red.): Państwa Bałtyckie w zjednoczonej Europie. Warszawa: Wyższa Szkoła Cła i Logistyki, 2011, s. 31.
  11. Przewodnik prawny po rynku litewskim. Wilno: Wydział promocji, handlu i inwestycji Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie, 2008, s. 8.
  12. Eufemia Teichmann: Państwa bałtyckie wobec światowej recesji gospodarczej 2008-2009. W: Janusz Gołębiowski (red.): Państwa Bałtyckie w zjednoczonej Europie. Warszawa: Wyższa Szkoła Cła i Logistyki, 2011, s. 169.