Podjęzycze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podjęzycze (lyssa[1], sublingua[2]) – struktura anatomiczna znajdująca się w obrębie języka.

Podjęzycze jest dobrze rozwinięte zwłaszcza u torbaczy, podobnie jak u małpiatek[2].

U psa podjęzycze leży pod błoną śluzową pokrywającą język od dołu w jego części dystalnej. Znajduje się pomiędzy lewym i prawym mięśniem bródkowo-językowym[1].

Podjęzycze sa cechuje się obłym, wrzecionowatym kształtem. Buduje je tkanka łączna, w tym niekiedy tkanka chrzęstna[1].

U człowieka obserwuje się fałdy strzępiaste (plicae fimbriatae), u dziecka znacznie wydatniejsze, niż u dorosłego. Są one wąskie i niskie, o zazębionych brzegach. Odchodzą po obu stronach wędzidełka języka. Część specjalistów uważa je za pozostałość podjęzycza u człowieka[2].

Łacińska nazwa podjęzycza lyssa oznacza „wściekłość”, „szaleństwo”. W przeszłości bowiem uważano tę strukturę za przyczynę wścieklizny. Dziś wiadomo, że jest to choroba zakaźna, przenoszona przez wirusa wścieklizny. W dalszym ciągu nauka nie potrafi jednak odpowiedzieć na pytanie o funkcję podjęzycza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Krysiak, Krzysztof Świeżyński: Anatomia zwierząt. T. 2: Narządy wewnętrzne i układ krążenia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16755-4.
  • Michał Reicher, Wiesław Łasiński: Adam Bochenek, Wiesław Łasiński, Stanisław Hiller, Michał Reicher, Stanisław Zawistowski, Zofia Zegarska: Anatomia człowieka. T. II: Trzewa. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 978-83-200-3587-2.