Podstawowa opieka zdrowotna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ, Primary Care) - to nazwa podstawowego, powszechnego elementu opieki zdrowotnej w Polsce.

Jednostka podstawowej opieki zdrowotnej to podmiot leczniczy (dawniej NZOZ), sprawujący kompleksową opiekę nad populacją zadeklarowaną do pracującego w niej lekarza rodzinnego lub innego lekarza z uprawnieniami do tworzenia listy aktywnej. Oznacza to leczenie oraz profilaktykę chorób, rehabilitację, a także orzekanie o stanie zdrowia Świadczeniodawca POZ zapewnia swoim pacjentom także opiekę pielęgniarki środowiskowej oraz położnej.

W tym przypadku, przychodnia udzielająca świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów staje się świadczeniodawcą POZ.

Od 2007 roku Lekarzami tworzącymi listy aktywne POZ mogą być wyłącznie lekarze rodzinni, lekarze w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz lekarze, którzy wcześniej nabyli prawa do tworzenia listy aktywnej ze względu na staż pracy w POZ przed 2007 rokiem. Forsowane aktualnie propozycje Ministerstwa Zdrowia przyznające prawo tworzenia listy aktywnej internistom i pediatrom bez doświadczenia w pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej spotkały się z ostrą krytyką wszystkich organizacji medycyny rodzinnej.

Pod względem organizacyjnym POZ może działać jako:

Przychodnie POZ są niezależnymi firmami (poza SPZOZ), jednak usługi przez nie świadczone są bezpłatne dla osób ubezpieczonych w sytuacji, gdy POZ ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]