Pojedyncza tętnica pępowinowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pojedyncza tętnica pępowinowa
ICD-10 P02.6
Stan płodu i noworodka spowodowany innymi i nie określonymi stanami pępowiny
ICD-10 Q27.0
Wrodzony brak i niedorozwój tętnicy pępkowej
DiseasesDB 34592

Pojedyncza tętnica pępowinowa, pępowina dwunaczyniowa (SUA) – nieprawidłowość w budowie pępowiny występująca gdy zamiast dwóch tętnic i jednej żyły w pępowinie znajduje się jedna tętnica oraz jedna żyła. Wada ta może (ale nie musi) być przyczyną powikłań, takich jak np. hipotrofia wewnątrzmaciczna.

Podział SUA uwzględniający rozwój embriologiczny[1][edytuj | edytuj kod]

Według Blackburna i Cooleya:

  • Typ I, gdzie występuje jedna tętnica pępowinowa pochodząca z przewodu omoczniowego, która odchodzi od prawej albo lewej tętnicy biodrowej wspólnej oraz lewa żyła pępowinowa. Występowanie typu I SUA skojarzone jest z wadami centralnego układu nerwowego, moczowopłciowego oraz sercowo-naczyniowego płodu. Jest to jednocześnie najczęstszy typ pępowiny dwunaczyniowej (98% przypadków).
  • Typ II, gdzie tętnica pępowinowa pochodzi z pęcherzyka żółtkowego i odchodzi nie od tętnicy biodrowej wspólnej, a od tętnicy krezkowej górnej. Ten typ SUA związany jest bardzo często z dużymi wadami płodu takimi jak: agenezja odbytu czy sirenomelia (1,5% przypadków).
  • Typ III związany jest z występowaniem trzech naczyń pępowinowych. Pojedyncza tętnica pępowinowa pochodzi z pęcherzyka żółtkowego albo z przewodu omoczniowego. W tym typie SUA obecne są dwie żyły pępowinowe, ponieważ nie dochodzi tu do agenezji prawej żyły pępowinowej. Ten typ SUA uważany jest za najbardziej niekorzystny prognostycznie z uwagi na współistnienie licznych wad płodu.
  • Typ IV związany jest z obecnością jednej tętnicy pępowinowej i prawej żyły pępowinowej.

Diagnostyka prenatalna[edytuj | edytuj kod]

Podstawą rozpoznania pojedynczej tętnicy pępowinowej u płodu w czasie ciąży jest badanie ultrasonograficzne. Wykrywalność SUA wzrosła w ostatnich latach w związku z rozwojem technik ultrasonograficznych[2]. Niezwykle pomocna w ocenie prawidłowej budowy sznura pępowinowego jest funkcja kolorowego Dopplera. Ocena naczyniowości pępowiny powinna być obowiązkowo wykonywana podczas badania ultrasonograficznego pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Stwierdzenie SUA wiąże się z pogłębioną diagnostyką i wzmożonym nadzorem nad prawidłowym rozwojem i dobrostanem płodu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dudiak C.M, Salomon C.G, Posniak H.V, Olson M.C, Flisak M.E. Sonography of the umbilical cord. Radiographics 1995;15(5):1035-1050
  2. Herrmann UJ Jr, Sidiropoulos D. Single umbilical artery: prenatal findings. Prenat Diagn 1988;8(4):275-80

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.