Pokémon (anime)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokémon
ポケットモンスター
Ilustracja
Logo serii
Inny tytuł

zobacz sekcję Spis serii

Gatunek

animowany, fantasy, przygodowy, komediowy

Kraj produkcji

Japonia

Oryginalny język

japoński

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Oriental Light and Magic

Reżyseria

Masamitsu Hidaka
Daiki Tomiyasu

Scenariusz

Atsuhiro Tomioka
Hideki Sonoda
Junki Takegami
Shinzō Fujita
Shoji Yonemura
Takeshi Shudō[a]
Yukiyoshi Ohashi

Muzyka

Shinji Miyazaki

Zdjęcia

Studio Cosmos
T. Nishimura

Czas trwania odcinka

ok. 24 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Japonia

Stacja telewizyjna

TV Tokyo

Lata emisji

1997–2023

Status

zakończony

Strona internetowa

Pokémon, w Japonii Pocket Monsters (jap. ポケットモンスター Poketto Monsutā)japoński telewizyjny serial anime emitowany od 1 kwietnia 1997 r. na kanale TV Tokyo.

Polska premiera serialu odbyła się 4 września 2000 r. Początkowo serial emitowany był na kanale Polsatu, następnie w TV4, Fox Kids, Jetix i Disney XD. Od 2018 roku odcinki dostępne są również na platformie Netflix Polska.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

  • Ash Ketchum (jap. サトシ Satoshi) – główny bohater serii. Chce zostać najlepszym mistrzem Pokémon na świecie.
  • Pikachu (jap. ピカチュウ Pikachū) – pierwszy Pokémon Asha i jego najlepszy przyjaciel.
  • Jessie (jap. ムサシ Musashi) i James (jap. コジロウ Kojirō) – ludzcy członkowie Zespołu R. Ich głównym celem jest schwytanie Pikachu Asha i oddanie go w ręce szefa, Giovanniego, w celu zyskania jego uznania i otrzymania awansu. Próby te jednak zawsze kończą się porażką.
  • Meowth (jap. ニャース Nyāsu, Nyarth) – członek Zespołu R. Jest Pokémonem, który potrafi mówić w ludzkim języku. Nauczył się tego w przeszłości, gdyż chciał zaimponować pięknej samicy swojego gatunku, Meowzie, w której się zakochał (jednak odniosło to efekt odwrotny od zamierzonego). Często uważa się za głowę Zespołu R, a także obmyśla strategie schwytania Pikachu i innych Pokémonów.

Poboczni[edytuj | edytuj kod]

  • Giovanni (jap. サカキ Sakaki) – szef Zespołu R. Jego głównym celem jest zdobywanie rzadkich Pokémonów każdego typu. Jessie, James i Meowth za wszelką cenę chcą zdobyć jego uznanie.
  • Delia Ketchum (jap. ハナコ Hanako) – matka Asha. Bardzo kocha swojego syna i stara się wspierać go w każdy możliwy sposób.
  • Profesor Samuel Oak (jap. オーキド•ユキナリ博士 Doktor Yukinari Okido) – profesor Pokémonów, Wydawca Pokédexa. To on dał Ashowi Pikachu. Po złapaniu Pokémonów Ash z reguły wysyła je do jego laboratorium.
  • Gary Oak (jap. オーキド・シゲル Shigeru Okido) – wnuk profesora Oaka, a zarazem rywal Asha. Jest arogancki i bardzo pewny siebie. Często wyśmiewa Asha i jego przyjaciół. Po porażce w Lidze Pokémon staje się mniej arogancki i bardziej uprzejmy wobec innych.

Czasowo towarzyszący głównym[edytuj | edytuj kod]

  • Misty (jap. カスミ Kasumi) – podróżowała z Ashem po Kanto, Pomarańczowych Wyspach i Johto. Jest jedną z liderek sali Pokémon w Azurii, a jej marzeniem jest zostanie najlepszą trenerką wodnych Pokémonów.
  • Brock (jap. タケシ Takeshi) – podróżował z Ashem po Kanto, Johto, Hoenn i Sinnoh. Były lider Sali Pokémon w Marmorii, którego marzeniem było zostanie najlepszym hodowcą Pokémonów. Obecnie chce zostać doktorem Pokémon.
  • Tracey Sketchit (jap. ケンジ Kenji) – podróżował z Ashem po Pomarańczowych Wyspach. Obecnie jest asystentem profesora Oaka.
  • Dawn (jap. ヒカリ Hikari) – podróżowała z Ashem po Sinnoh. Chce zostać najlepszą koordynatorką. Obecnie bierze udział w pokazach Pokémon w Hoenn.
  • May (jap. ハルカ Haruka) – podróżowała z Ashem po Hoenn i Kanto Battle Frontier. Obecnie bierze udział w Pokazach Pokémon w Johto.
  • Max (jap. マサト Masato) – podróżował z Ashem po Hoenn i Kanto Battle Frontier. Młodszy brat May obecnie przebywający wraz z rodzicami w Petalburgu.
  • Iris (jap. アイリス Airisu) – podróżowała z Ashem po Unovie. Jej celem jest zostanie mistrzynią Smoków. Obecnie jest mistrzynią Unovy.
  • Cilan (jap. デント Dento) – podróżował z Ashem po Unovie. Jest liderem sali w Striatonie oraz znawcą Pokémonów.
  • Serena (jap. セレナ Serena) – przyjaciółka Asha pochodząca z Kalos. Uwielbia modę. Od pewnego odcinka ścina sobie włosy. Chce zostać pokémonową artystką. Jest zakochana w Ashu. Obecnie bierze udział w pokazach w Hoenn.
  • Clemont (jap. シトロン Shitoron, Citron) – lider sali w Lumiose. Często buduje maszyny, które wybuchają.
  • Bonnie (jap. ユリーカ Yurīka, Eureka) – młodsza siostra Clemonta. Próbuje ożenić swojego brata.
  • Lillie (jap. リーリエ Rīrie) – podróżuje z Ashem po wyspie Melemele w Aloli. Jest też uczennicą miejscowej Szkoły Pokémon. Uwielbia się uczyć i pomagać innym. Nie boi się dotykać Pokémonów od 49. odcinka serii Pokémon Sun and Moon. Obecnie wraz z bratem Gladionem i mamą panią Lusamin szuka ojca.
  • Mallow (jap. マオ Mao) – również podróżuje z Ashem po Melemele i jest uczennicą tamtejszej Szkoły Pokémon. Jej pasją jest gotowanie.
  • Lana (jap. スイレン Suiren) – również podróżuje z Ashem po Melemele i jest uczennicą tamtejszej Szkoły Pokémon. Kocha łowić ryby. Jest pierwszą główną bohaterką, którą Ash spotkał w Aloli.
  • Sophocles (jap. マーマネ Māmane) – uczeń Szkoły Pokémon na wyspie Melemele i towarzysz Asha w podróży po wyspie.
  • Kiawe (jap. カキ Kaki) – najbardziej doświadczony i najstarszy uczeń Szkoły Pokémon na wyspie Melemele.
  • Goh (jap. ゴウ Go) – Goh to stylowy chłopiec z miasta, nowy trener Pokemonów, który woli zachować chłód, spokój i opanowanie, w przeciwieństwie do bardziej instynktownego i żądnego przygód Asha. Spotkał Asha w serii Journeys i podróżuje z Ashem po całym świecie jako pracownik naukowy. Jego marzeniem jest złapanie każdego Pokemona, aby na końcu dostać się do Mew. Jego nadmierna pewność siebie pozostawiła go w odosobnieniu i nie był zainteresowany nawiązywaniem przyjaźni, do spotkania Chloe. Jednak Goh zdał sobie sprawę, jak bardzo się mylił, nie zdobywając innych przyjaciół, poza Chloe, kiedy spotyka i poznaje Asha. Ma również dużą wiedzę na temat Pokemonów, jest dość biegły w zbieraniu i analizowaniu informacji, co było mu potrzebne w jego celu. Pomimo swojej głębokiej wiedzy, Goh wciąż jest początkującym trenerem i brakuje mu doświadczenia. Jednak z biegiem czasu Goh dorósł jako trener dzięki swoim podróżom i wpływowi Asha. Aby pomóc spełnić to marzenie, bierze udział w misjach Projektu Mew i oficjalnie zostaje tropicielem obok Gary'ego, Horace'ego, Quillona i Daniki. Goh posiada pokemony osiemnastu typów oraz wszystkie trzy startery z Galar. Zanim rozpoczyna się ostateczna bitwa Asha z Leonem, musi się rozstać z Ashem, ponieważ musi pomóc w misji Projektu Mew. Obserwował walkę Asha z Leonem. Goh i inni członkowie Projektu Mew udają się na Daleką Wyspę, aby znaleźć Mew, ale nie mogli go złapać. Pod koniec finałowego odcinka Pokemon Jouneys, Goh zostawia Asha, aby samotnie podróżować po Kanto.

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

W Japonii odcinki anime Pokémon podzielone są na 8 serii, jednak poza nią stosowany jest podział na sezony.

Seria Tytuł Sezon Tytuł Liczba odcinków Towarzysze Asha Rywal Asha Region
Angielski Polski
Japonia Polska Specjalne
1 Original Series
(Pocket Monsters)
1 Indigo League Liga Indigo[1] 82 79[b] Brock, Misty Gary Oak Kanto
2 The Adventures in the Orange Islands 36 Tracey, Misty Wyspy Pomarańczowe
3 The Johto Journeys 41 Brock, Misty Johto
4 Johto League Champions 52
5 Master Quest 65 64[c]
2 Ruby & Sapphire
(Advanced Generation)
6 Advanced 40 Brock, May, Max Hoenn
7 Advanced Challenge 52
8 Advanced Battle 53[d]
9 Battle Frontier 47 Kanto
3 Diamond & Pearl 10 Diamond and Pearl Diament i Perła 52 51[e] Brock, Dawn Paul Sinnoh
11 Diamond and Pearl: Battle Dimension Diament i Perła: Wymiar Walki 52
12 Diamond and Pearl: Galactic Battles Diament i Perła: Galaktyczne bitwy 53 52[f]
13 Diamond and Pearl: Sinnoh League Victors Diament i Perła: Gwiazdy Ligi Sinnoh 34
4 Black & White
(Best Wishes!)
14 Black & White Czerń i biel 48[g] 1[h] Cilan, Iris Trip Unova
15 Black & White: Rival Destinies Czerń i Biel: Ścieżki Przeznaczenia 49
16 Black & White: Adventures in Unova Czerń i Biel: Przygody w Unovie 25
Black & White:
Adventures in Unova and Beyond
Czerń i Biel:
Przygody w Unovie i nie tylko
[i]
20 3[j] Wyspy Decolore
5 XY 17 XY Seria XY 48 1[k] Clemont, Serena,
Bonnie
Alain Kalos
18 XY: Kalos Quest Seria XY: Przygody w Kalos 45 4[l]
19 XYZ Seria XYZ 47 2[m]
6 Sun & Moon 20 Sun and Moon Słońce i Księżyc 43 Mallow, Lana, Lillie,
Sophocles, Kiawe
Gladion,

Kiawe

Alola
21 Sun and Moon: Ultra Adventures Słońce i Księżyc – Ultra Przygody 49 48[n]
22 Sun and Moon: Ultra Legends Słońce i Księżyc – Ultra Legendy 54
7 Journeys: The Series
(Pocket Monsters)
23 Journeys Podróże – Seria 48 Goh, Chloe Leon Wszystkie regiony
24 Master Journeys Podróże Mistrzów – Serial 42
25 Ultimate Journeys Najwspanialsze Podróże – Seria 46 42 5[o]
Aim to Be a Pokémon Master Zostać Mistrzem Pokemonów 11 12[p]
8 Horizons
(Liko and Roy's Departure)
26 Horizons Horyzonty - Seria 46[q] 12

Inne serie[edytuj | edytuj kod]

  • Pokémon Chronicles, w Japonii znane jako „Cotygodniowa transmisja Pokémon” (jap. 週間ポケモン放送局 Shūkan Pokémon hōsōkyoku; ang. Weekly Pokémon broadcast) – 22-odcinkowy spin-off oryginalnej serii, ściśle z nią związany. Odcinki tej serii ukazują historie i przygody bohaterów anime, bez udziału Asha.
  • Pokémon Origins, w Japonii znane jako „Kieszonkowe Potwory: Początek” (jap. ポケットモンスタージオリジン Poketto Monsutā Ji Origin; ang. Pocket Monster the Origin) – 4-odcinkowa seria anime powstała z okazji jubileuszu 20-lecia serii Pokémon. Opowiada o przygodach Reda i Blue (w Japonii Green). Anime opartej jest w 90% o gry Pokémon Red, Green i Blue[potrzebny przypis].
  • Pokémon Generations – seria anime opowiadająca o wydarzeniach z gier Pokémon, w których jako gracz braliśmy udział lub nie (np. Walka Blue w Pałacu Indigo). Seria jest wrzucana na oficjalne kanały Pokémon w serwisie YouTube.
  • Pokémon: Twilight Wings – 7-odcinkowa[2] seria na podstawie gier Pokémon Sword i Pokémon Shield. Odcinki dostępne są w internetowym serwisie Pokémon TV[3] oraz na oficjalnym kanale serii Pokémon w serwisie YouTube[4].

Przegląd sezonów[edytuj | edytuj kod]

Sezon Tytuł Liczba odcinków Pierwsza emisja Japonia
(TV Tokyo)
Pierwsza emisja Polska
(Polsat (sezony 1–5), TV4 (5–6), Jetix (10–11), Disney XD (11–20), Netflix (20–25)[5])
Angielski Polski
Japonia Polska Specjalne Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 Indigo League Liga Indigo[1] 82 79[b] 1 kwietnia 1997 21 stycznia 1999 4 września 2000[6][7][r] 9 marca 2001[r]
2 The Adventures in the Orange Islands 36 28 stycznia 1999 7 października 1999 12 marca 2001[r] 19 grudnia 2001[r]
3 The Johto Journeys 41 14 października 1999 27 lipca 2000 20 grudnia 2001[r] 5 marca 2002[r]
4 Johto League Champions 52 3 sierpnia 2000 2 sierpnia 2001 2 września 2002[r] 28 listopada 2002[r]
5 Master Quest 65 64[c] 9 sierpnia 2001 14 listopada 2002 5 września 2004[r][s] 28 września 2006[r][s]
6 Advanced 40 21 listopada 2002 28 sierpnia 2003 2 października 2006 11 grudnia 2006
7 Advanced Challenge 52 4 września 2003 2 września 2004
8 Advanced Battle 53[d] 9 września 2004 29 września 2005
9 Battle Frontier 47 6 października 2005 14 września 2006
10 Diamond and Pearl Diament i Perła 52 51[e] 28 września 2006 25 października 2007 1 grudnia 2008 21 stycznia 2009
11 Diamond and Pearl:
Battle Dimension
Diament i Perła:
Wymiar Walki
52 8 listopada 2007 4 grudnia 2008 2 lutego 2009[t] 18 listopada 2009[t]
12 Diamond and Pearl:
Galactic Battles
Diament i Perła:
Galaktyczne bitwy
53 52[f] 4 grudnia 2008 24 grudnia 2009 3 lipca 2010 21 września 2010
13 Diamond and Pearl:
Sinnoh League Victors
Diament i Perła:
Gwiazdy Ligi Sinnoh
34 7 stycznia 2010 9 września 2010 7 marca 2011 16 maja 2011
14 Black & White Czerń i biel 48[g] 1[h] 23 września 2010 15 września 2011 2 stycznia 2012 31 października 2012
15 Black & White:
Rival Destinies
Czerń i Biel:
Ścieżki Przeznaczenia
49 22 września 2011 4 października 2012 4 listopada 2012 10 stycznia 2013
16 Black & White:
Adventures in Unova
Czerń i Biel:
Przygody w Unovie
25 11 października 2012 18 kwietnia 2013 7 października 2013 8 listopada 2013
Black & White:
Adventures in Unova and Beyond
Czerń i Biel:
Przygody w Unovie i nie tylko
[i]
20 3[j] 25 kwietnia 2013 26 września 2013 6 stycznia 2014 31 stycznia 2014
17 XY Seria XY 48 1[h] 17 października 2013 30 października 2014 1 września 2014 2 lutego 2015
18 XY: Kalos Quest Seria XY: Przygody w Kalos 45 4[l] 13 listopada 2014 22 października 2015 5 października 2015 6 marca 2016
19 XYZ Seria XYZ 47 2[m] 29 października 2015 27 października 2016 16 stycznia 2017 15 listopada 2017
20 Sun and Moon Słońce i Księżyc 43 17 listopada 2016 21 września 2017 5 marca 2018[u] 1 kwietnia 2018[u]
21 Sun and Moon:
Ultra Adventures
Słońce i Księżyc –
Ultra Przygody
49 48[v] 5 października 2017 14 października 2018 1 kwietnia 2019
22 Sun and Moon:
Ultra Legends
Słońce i Księżyc –
Ultra Legendy
54 21 października 2018 3 listopada 2019 1 kwietnia 2020[w] 1 lipca 2020[8][x]
23 Journeys Seria: Podróże 48 17 listopada 2019 4 grudnia 2020 1 lipca 2021[9]
24 Master Journeys Podróże Mistrzów –
Serial
[10]
42 11 grudnia 2020 10 grudnia 2021 2 września 2022
25 Ultimate Journeys Najwspanialsze podróże – Seria 46 42[y] 5[z] 17 grudnia 2021 16 grudnia 2022 6 stycznia 2023[11][aa] 6 października 2023[12][p]
To Be A Pokémon Master Zostać Mistrzem Pokémonów 11 12[ab] 13 stycznia 2023 24 marca 2023 24 listopada 2023[13][ac]
26 Horizons Horyzonty 49[q] 12[q] 14 kwietnia 2023 7 marca 2024

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Równomierne do sezonów anime wydawane są też filmy Pokémon (jap. 劇場版ポケットモンスター Gekijō-ban Poketto Monsutā). Według stanu na 2020 rok, wydano 23 filmy.

Lp. Tytuł Data premiery
(Japonia)
Data premiery
(Polska)
1 Pokémon: Film pierwszy
Gekijō-ban poketto monsutā Mewtwo no gyakushū (劇場版ポケットモンスター ミュウツーの逆襲) 
18 lipca 19989 lutego 2001
2 Pokémon 2: Uwierz w swoją siłę
Maboroshi no Pokémon Rugia bakutan (幻のポケモン ルギア爆誕) 
17 lipca 19991 czerwca 2001
3 Pokémon 3: Zaklęcie Unown
Kesshōtō no teiō ENTEI (結晶塔の帝王 ENTEI) 
8 lipca 20008 kwietnia 2002
4 Pokémon 4: Głos lasu
Celebi toki o koeta sōgū (セレビィ 時を越えた遭遇) 
7 lipca 200115 lipca 2007
(wersja lektorska)
5 Pokémon 5: Bohaterowie
Mizu no miyako no mamorigami Latios to Latias (水の都の護神 ラティアスとラティオス) 
13 lipca 200219 stycznia 2008
(wersja lektorska)
6 Pokémon: Jirachi – Spełnione marzenia
Nanayo no negaiboshi Jirachi (七夜の願い星 ジラーチ) 
19 lipca 200324 października 2008
(wersja lektorska)
7 Pokémon: Cel Deoxys
Rekkū no hōmonsha Deoxys (裂空の訪問者 デオキシス) 
22 lipca 200421 listopada 2008
(wersja lektorska)
8 Gekijō-ban Pocket Monsters Advanced Generation: Mew to hadō no yūsha Lucario
Gekijō-ban poketto monsutā adobansu jenerēshon myū to hadō no yūsha rukario (劇場版ポケットモンスターアドバンスジェネレーション ミュウと波導の勇者ルカリオ) 
17 lipca 2005brak
9 Gekijō-ban Pocket Monsters Advanced Generation: Pokémon Ranger to umi no ōji Manaphy
Gekijō-ban poketto monsutā adobansu jenerēshon pokémon renjā to umi no ōji manafi (劇場版ポケットモンスターアドバンスジェネレーション ポケモンレンジャーと蒼海の王子 マナフィ) 
15 lipca 2006brak
10 Gekijō-ban Pocket Monsters Diamond & Pearl: Dialga vs. Palkia vs. Darkrai
Gekijō-ban poketto monsutā daiyamondo& pāru diaruga VS parukia VS dākurai (劇場版ポケットモンスター ダイヤモンド&パール ディアルガVSパルキアVSダークライ) 
14 lipca 2007brak
11 Pokémon: Giratina i Strażnik Nieba
Giratina to hisora no hanataba Shaymin (ギラティナと氷空の花束 シェイミ) 
19 lipca 200814 listopada 2009
(Disney XD)
12 Pokémon: Arceus i Klejnot Życia
Arceus chōkoku no jikū e (アルセウス 超克の時空へ) 
18 lipca 20092 października 2010
(Disney XD)
13 Pokémon: Zoroark, mistrz iluzji
Gen’ei no hasha Zoroark (幻影の覇者 ゾロアーク) 
10 lipca 201027 sierpnia 2011[14]
(Disney XD)
14a Pokémon: Czerń – Victini i Reshiram
Victini to shiroki eiyū Reshiram (ビクティニと白き英雄レシラム) 
16 lipca 201127 maja 2012[15]
(Disney XD)
14b Pokémon: Biel – Victini i Zekrom
Victini to kuroki eiyū Zekrom (ビクティニと黒き英雄ゼクロム) 
16 lipca 201125 października 2012[16]
(DVD)
15 Pokémon: Kyurem kontra Miecz Sprawiedliwości
Kyurem VS seikenshi Keldeo (キュレムVS聖剣士ケルディオ) 
14 lipca 201223 czerwca 2013[17]
(Disney XD)
16 Pokémon: Genesect i objawiona legenda
Shinsoku no Genesect Mewtwo kakusei (神速のゲノセクト ミュウツー覚醒) 
13 lipca 20137 września 2014
(Disney XD)
17 Pokémon: Diancie i Kokon Zniszczenia
Hakai no mayu to Diancie (破壊の繭とディアンシー) 
19 lipca 20143 października 2015
(Disney XD)
18 Pokémon: Hoopa i starcie wszech czasów
Pokémon za mūbī XY ringu no chōmajin fūpa (ポケモン・ザ・ムービーXY 光輪の超魔神 フーパ) 
18 lipca 2015[18]13 września 2016
(Netflix)
19 Pokémon: Volcanion i mechaniczny zachwyt
Pokémon za mūbī XY&Z borukenion to karakuri no magiana (ポケモン・ザ・ムービーXY&Z ボルケニオンと機巧のマギアナ) 
16 lipca 2016[19]8 stycznia 2018
(Netflix)
20 Pokémon: Wybieram cię!
Gekijō-ban Pocket Monsters: Kimi ni kimeta! (劇場版ポケットモンスター キミにきめた!) 
15 lipca 2017[20]1 stycznia 2019[21]
(Netflix)
21 Pokémon: Siła jest w nas
Gekijō-ban Pocket Monsters: Minna no monogatari (劇場版ポケットモンスター みんなの物語) 
13 lipca 2018[22]1 stycznia 2020[23]
(Netflix)
22 Pokémon: Zemsta Mewtwo – Ewolucja
Gekijō-ban Pocket Monsters: Myūtsū no Gyakushū EVOLUTION (ミュウツーの逆襲 EVOLUTION) 
12 lipca 2019[24]27 lutego 2020[25]
(Netflix)
23 Pokémon: Sekrety dżungli
Gekijō-ban Pocket Monsters: Coco (劇場版ポケットモンスター ココ) 
25 grudnia 2020[ad][26]8 października 2021[27]
(Netflix)

Filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Lp. Tytuł Data premiery
(Japonia)
1 Wakacje Pikachu
Pikachū no natsuyasumi (ピカチュウのなつやすみ) 
18 lipca 1998
2 Pikachu Wybawca
Pikachū tankentai (ピカチュウたんけんたい) 
17 lipca 1999
3 Pikachu i Pichu
Pichū to Pikachū (ピチューとピカチュウ) 
8 lipca 2000
4 Pikachu no dokidoki kakurenbo
Pikachū no dokidoki kakurenbo (ピカチュウのドキドキかくれんぼ) 
7 lipca 2001
5 PikaPika hoshizora Camp
Pikapika hoshizora kyanpu (ピカピカ星空キャンプ) 
13 lipca 2002
6 Odoru Pokémon himitsu kichi
Odoru Pokémon himitsu kichi (おどるポケモンひみつ基地) 
19 lipca 2003
7 Meloetta no kirakira risaitaru
Meroetta no kirakira risaitaru (メロエッタのキラキラリサイタル) 
14 lipca 2012
8 Pikachū to Eevee Friends
Pikachū to Ībui Furenzu (ピカチュウとイーブイ☆フレンズ) 
13 lipca 2013
9 Pikachu, kore nan no kagi?
Pikachū, kore nan no kagi? (ピカチュウ、これなんのカギ?) 
19 lipca 2014
10 Pikachu to Pokémon ongakutai
Pikachū to Pokémon ongakutai (ピカチュウとポケモンおんがくたい) 
18 lipca 2015

Filmy i odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

  • Historia narodzin Mewtwo – filmik przedstawiający historię stworzenia Mewtwo. Skrócona, 3-minutowa wersja tego filmiku dodana została do wydania VHS Filmu pierwszego, a pełna wersja do Powrotu Mewtwo.
  • Slowking’s Day – krótki filmik prezentujący Slowkinga. Nie został wydany poza Japonią.
  • Pokémon: Powrót Mewtwo – wyprodukowany dla telewizji film specjalny, będący sequelem Filmu pierwszego.
  • Pikachu’s Winter Vacation – seria filmów krótkometrażowych o tematyce zimowej. Większość z nich została wydana na DVD w ramach Pokémon Chronicles.
  • Pikachu’s Summer Festival – film krótkometrażowy, którego premiera miała miejsce w samolotach japońskich linii lotniczych ANA.
  • Pikachu’s Ghost Carnival – drugi film krótkometrażowy, którego premiera miała miejsce w samolotach linii lotniczych ANA.
  • Pikachu’s Mischievous Island – trzeci film krótkometrażowy, którego premiera miała miejsce w samolotach linii lotniczych ANA. Został też dodany do wersji DVD filmu Pokémon Ranger and the Temple of the Sea w USA.
  • Pokémon 3D Adventure: Find Mew! – film krótkometrażowy w 3D, którego pokaz odbył się w PokéParku w Japonii, w 2005 r.
  • Pokémon 3D Adventure: Pikachu’s Big Undersea Adventure – film krótkometrażowy w 3D, którego pokaz odbył się w PokéParku w Japonii, w 2006 r.
  • The Mastermind of Mirage Pokémon – wyprodukowany dla telewizji, godzinny film specjalny, upamiętniający dziesiątą rocznicę serii Pokémon w Stanach Zjednoczonych.
  • Pokémon Mystery Dungeon: Team Go-Getters out of the Gate! (2006) oraz Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Time & Darkness (2008) – filmy specjalne stworzone na podstawie gier z serii Pokémon Mystery Dungeon, z okazji premiery tych gier w Stanach Zjednoczonych.
  • Pokémon: Mewtwo – Prologue to Awakening – odcinek specjalny pokazujący Mewtwo, będący prologiem do filmu 16.
  • Pokémon: Mega Evolution Special – seria powiązanych ze sobą odcinków specjalnych mających na celu przedstawieniu Pokémonów po Megaewolucji. Głównymi bohaterami są Alain i Mairin.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Obsada
Postać Polski aktor
Główni bohaterowie
Ash Ketchum Hanna Kinder-Kiss (sezony 1–6, 11–25, filmy 1–3 i 11–23, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Grzegorz Drojewski (sezon 10)
Pikachu (film 20) Antonina Krylik
Misty (sezony 1–6, 16, 20, 22, 25, filmy 1–3, 22, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1) Iwona Rulewicz
Brock Marek Włodarczyk (sezony 1–6, 11–13, 16, 20, 22, 25, filmy 1, 3, 11–13 i 22, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Waldemar Barwiński (sezon 10)
Tracey Wojciech Majchrzak (sezon 2),
Arkadiusz Detmer (sezon 5),
Aleksander Gawek (sezon 6),
Jacek Kopczyński (film 2),
Józef Mika (film 3)
May (sezony 6 i 11) Julita Kożuszek-Borsuk
Max (sezon 6) Joanna Domańska
Dawn Magdalena Krylik (sezon 10),
Beata Wyrąbkiewicz (sezony 11–13, 15, 24, filmy 11–13)
Iris (sezony 14–16, 24-25, filmy 14–16) Justyna Bojczuk
Cilan (sezony 14–16, 25, filmy 14–16) Robert Kuraś
Serena (sezony 17–19, 25, filmy 17–19) Dominika Sell
Clemont (sezony 17–19, 25, filmy 17-19) Maciej Falana
Bonnie (sezony 17–19, 25, filmy 17–19) Natalia Jankiewicz
Lillie (sezony 20–23, 25) Zuzanna Jaźwińska
Mallow (sezony 20-23, 25) Aleksandra Kowalicka
Lana (sezony 20-23, 25) Zofia Modej
Sophocles (sezony 20-23, 25) Antoni Scardina
Kiawe (sezony 20-23, 25) Mateusz Narloch
Goh (sezony 23-25) Piotr Janusz
Jessie Dorota Lanton (sezony 1-6, filmy 1-3, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Izabela Dąbrowska (niektóre odcinki sezonu 1 (dogrywka), 33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), sezony 10-25, filmy 11-14, 16-23)
James Jarosław Budnik (sezony 1-6, 11-25, filmy 1-3, 11-14, 16-23, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Marcin Przybylski (sezon 10)
Meowth Mirosław Wieprzewski (sezony 1-6, 11-25, filmy 1-3, 11-14, 16-23, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Łukasz Lewandowski (sezon 10)
Narrator Mikołaj Klimek (sezony 1-6, 11-22, filmy 1-3 i 11-22, pierwsze odcinki sezonu 23, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Piotr Bąk (sezon 10),
Jan Aleksandrowicz-Krasko (pozostałe odcinki sezonu 23, sezony 24-25, film 23)
Pokédex Jerzy Bogutyn (sezony 1-2)[28],
Mikołaj Klimek (33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), sezony 3-6/do odc. 271)[28][29],
nieznana aktorka (sezon 6/odc. 272-312)[28],
Joanna Pach (sezony 10[30][31]-13)[32][33][34],
Artur Kaczmarski (sezony 14-16),
Marta Dobecka (sezony 17-19),
Maksymilian Michasiów (Rotom Dex; sezony 20-23, 25),
Przemysław Wyszyński (Rotomfon Asha; sezony 23-25),
Martyna Kowalik (Rotomfon Goha; sezony 23-25),
Jadwiga Gryn (Rotomfon Chloe; sezony 24-25),
Marta Dylewska (Rotomfon Zespołu R; sezony 23-24)
Siostra Joy Anna Bielańska (sezony 1-4[28], film 1[35])[36],
Joanna Węgrzynowska-Cybińska (5. odcinek sezonu 1 (dogrywka), sezony 10[30][31], 12-25[32], filmy 13, 15-16, 20-23),
Agata Rzeszewska (sezony 5-6[28][37], 11[38][39] i film 11[40])
Sierżant Jenny Małgorzata Maślanka (sezony 1-4[28], film 1[35])[41],
Katarzyna Owczarz (12. odcinek sezonu 1 (dogrywka), 33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), sezon 10[30] i 12-16[32], film 13)
Katarzyna Łukaszyńska[28][41] (sezony 5-6)[42],
Katarzyna Łaska (7. odcinek sezonu 11.)[39][43]
Joanna Domańska (sezon 11 oprócz 7. odcinka)[34][39][43],
Brygida Turowska (sezony 17-25, filmy 21-22)
Delia Ketchum Anna Bielańska (sezony 1-4[28], film 3[35])[29],
Agata Rzeszewska (sezony 5-6)[28][29],
Joanna Węgrzynowska (sezon 10)[30][31][44],
Katarzyna Pysiak (sezon 12),
Anna Sroka (sezon 14),
Anna Gajewska (sezony 16, 19-20, 22-23, 25, filmy 20, 23),
Krystyna Kozanecka (film 2)[35]
Profesor Oak Grzegorz Pawlak (sezony 1-4[28], filmy 2-3[35])[41][45],
Jacek Kałucki[28][41] (sezony 5-6[38]),
Janusz Wituch (sezony 10[30][31]-17, 19-25, film 20)[46]
Powracający bohaterowie
Gary Oak Marek Włodarczyk (sezony 1-6)[28][34][41],
Karol Wróblewski (sezony 10[30][31]-12),
Jakub Gawlik (sezony 24,25)[47]
Flint (sezon 1) Grzegorz Pawlak
Daisy Anna Bielańska (sezon 1),
Katarzyna Łukaszyńska (sezon 6)
Violet (sezon 1) Renata Berger
Lily (sezon 1) Małgorzata Maślanka
Erika Olga Borys (sezon 1),
Magda Kusa (film 20)
Suzie Olga Borys (sezon 1),
Anna Dąbkowska (sezon 4)
Aya Olga Borys (sezon 1),
Joanna Domańska (sezon 4)
Duplica (sezony 1, 4) Olga Borys
Todd Snap (sezony 1, 4) Artur Krajewski
Ritchie Artur Krajewski (sezon 1),
nieznana aktorka (sezon 5)
Giovanni nieznany aktor (sezony 1-4),
Jerzy Bogutyn (sezony 5-6),
Cezary Kwieciński (sezony 10[30][31]-17 oprócz niektórych odcinków sezonu 14., 19-23, 25 oprócz 12. odcinka sezonu 20., film 22),
Wojciech Paszkowski (niektóre odcinki sezonu 14.),
Wojciech Żołądkowicz (12. odcinek sezonu 20.),
Adam Bauman (film 1, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1)[35]
Butch
(sezony 1-3, 5, 11, 25)
Janusz Rymkiewicz[28][29][43][48],
Tomasz Jarosz (sezon 25)
Cassidy Magda Ostolska[41] (sezony 1-3)[28],
Joanna Domańska[41] (sezony 5[28][48], 11, 25)[34][43]
Sprzedawca Magikarpi Mirosław Wieprzewski (sezon 1)[28][29],
Grzegorz Pawlak (sezon 3),
Krzysztof Zakrzewski[41] (sezon 4),
Jacek Kałucki[41] (sezon 5)[28],
Cezary Kwieciński (sezon 10)[30][31],
Artur Kaczmarski (sezon 16)
Jessiebelle Olga Borys[29][41] (sezon 1)[28],
Dorota Lanton (sezon 4),
nieznana aktorka (sezon 10),
nieznana aktorka (sezon 12)
Mama Jamesa Magda Ostolska (sezon 1),
Katarzyna Łaska (sezon 12),
Marta Dobecka (sezon 18)
Tata Jamesa Janusz Rymkiewicz (sezon 1),
Wojciech Machnicki (sezon 12)
Charles Goodshow Krzysztof Zakrzewski (sezon 1),
Andrzej Chudy (sezon 6)
Mewtwo Marek Obertyn (film 1, film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1),
Szymon Kuśmider (film 22, sezon 23)
Profesor Ivy Anna Dąbkowska (sezon 2),
Cynthia Kaszyńska (film 2)
Profesor Elm Jacek Kałucki[41] (sezon 3)[28][49],
Wojciech Majchrzak (jeden z odcinków sezonu 5)[28][29],
Ireneusz Machnicki (sezony 5-6)[28][41]
Casey Anna Dąbkowska (sezony 3-4),
Joanna Domańska (sezon 5)
Liza Anna Bielańska (sezon 3),
nieznana aktorka (sezon 5)
Sakura Magda Ostolska (sezon 4),
Katarzyna Łukaszyńska (sezon 5)
Jasmine Joanna Domańska (sezon 4),
Magdalena Beska (sezon 5),
Julia Kołakowska (sezon 13)
Profesor Nanba Mirosław Wieprzewski (sezon 5),
Mieczysław Morański (sezon 11)
Luka (sezon 5) Katarzyna Łukaszyńska
Lance Aleksander Gawek (sezon 5),
Maciej Zuchowicz (sezony 23, 25)
Clair Joanna Domańska (sezon 5),
Agnieszka Fajlhauer (sezon 16)
Harrison (sezon 6) Dariusz Błażejewski
Profesor Birch (sezon 6) Andrzej Chudy[28][29][50][51]
Norman (sezon 6) Andrzej Chudy
Caroline (sezon 6) Katarzyna Łukaszyńska
Drew (sezon 6) Dariusz Błażejewski[28]
Pan Briney (sezon 6) Andrzej Chudy
Steven Stone Ireneusz Machnicki (sezon 6),
Jakub Świderski (sezon 19),
[[[Marcin Franc]] (sezon 25)
Tabitha Ireneusz Machnicki (39. odcinek sezonu 6.),
Mikołaj Klimek (48. odcinek sezonu 6.)
Shelly (sezon 6) Dorota Lanton
Vivian Meridian
(sezon 6)
Iwona Rulewicz[28]
Pan Contesta Jacek Kałucki (sezon 6),
Janusz Wituch (sezony 10-11 oprócz niektórych odcinków sezonu 10., 13, 42. odcinek sezonu 12.),
Cezary Kwieciński (niektóre odcinki sezonu 10.),
Marek Robaczewski (sezon 12 oprócz 42. odcinka)
Pan Sukizo Dariusz Błażejewski (sezon 6),
Krzysztof Cybiński (niektóre odcinki sezonu 10.),
Grzegorz Pierczyński (niektóre odcinki sezonu 10.),
Janusz Wituch (49. odcinek sezonu 10.),
Artur Pontek (sezony 11-13 oprócz niektórych odcinków sezonu 12.),
Klaudiusz Kaufmann (niektóre odcinki sezonu 12.)
Robert (sezon 6) Jarosław Budnik
Profesor Rowan (sezony 10-12, 24) Andrzej Chudy[30][50]
Paul (sezony 10-13, 25) Artur Pontek[30][31][32][38][52]
Zoey Katarzyna Pysiak-Owczarz (sezony 10[30], 12-13[32]),
Monika Wierzbicka (sezon 11)[43]
Kenny Krzysztof Cybiński (sezon 10[30], 13 oprócz odcinka 4.),
Maciej Musiał (sezon 11),
Anna Sztejner (sezon 12),
Mateusz Narloch (4. odcinek sezonu 13)
Marian (sezony 10-13) Katarzyna Łaska[30][31][32][43]
Cynthia Monika Pikuła (sezony 10, 12, 15-16, 24-25),
Joanna Pach (sezony 11, 13)
Rhonda Anna Sztejner (sezony 10, 12)
Anna Apostolakis (sezony 11, 13)
Johanna Bożena Furczyk (pierwsze odcinki sezonu 10, sezon 24),
Monika Kwiatkowska (pozostałe odcinki sezonu 10),
Anna Sroka (sezony 11, 13),
Anna Sztejner (sezon 12)
Nando Tomasz Steciuk (sezon 10, pozostałe odcinki sezonu 13),
Wojciech Paszkowski (pierwsze odcinki sezonu 13)
Conway (sezony 10-11, 13) Karol Wróblewski
Gardenia Anna Sztejner (sezon 10),
Monika Wierzbicka (sezon 11)
Cheryl (sezon 10) Monika Kwiatkowska
Łowczyni J Joanna Węgrzynowska (sezony 10[30][31][38], 12),
Julia Hertmanowska (sezon 11[38])
Saturn Artur Pontek (sezony 10-11),
Klaudiusz Kaufmann (sezon 12 oprócz odcinka 32.),
Krzysztof Szczerbiński (32. odcinek sezonu 10)
Yuzo Krzysztof Cybiński (sezon 10),
Janusz Zadura (sezon 11),
Karol Wróblewski (sezon 12)
Reggie Krzysztof Szczerbiński (sezony 11, 13),
Waldemar Barwiński (sezon 12)
Solana (sezon 11) Monika Wierzbicka
Angie (sezon 11) Aleksandra Bieńkowska
Fantina Katarzyna Łaska (sezon 11),
Katarzyna Owczarz (sezon 13)
Profesor Carolina Anna Sroka (sezon 11),
Joanna Węgrzynowska (sezon 12)
Mars Monika Wierzbicka (sezon 11),
Anna Sztejner (sezon 12)
Jowisz Katarzyna Łaska (sezon 11),
nieznana aktorka (sezon 12)
Cyrus Mieczysław Morański (sezon 11),
Karol Wróblewski (sezon 12)
Barry Jakub Szydłowski (sezony 11, 13[32]),
Artur Pontek (sezon 12)
Ursula (sezony 12-13) Katarzyna Łaska
Pan Ciacho (sezony 12, 16) Waldemar Barwiński
Charon (sezon 12) Marek Robaczewski
Izzy (sezon 12) Janusz Wituch
Cara (sezon 12) Monika Pikuła
Lyra (sezon 12) Monika Pikuła
Khoury (sezon 12) Grzegorz Drojewski
Matori Joanna Węgrzynowska-Cybińska (sezon 13),
Agnieszka Judycka (sezon 14),
Justyna Kowalska (sezon 19),
Agata Góral (sezony 20-24)
Profesor Juniper Klementyna Umer (oprócz 2. odcinka sezonu 15.),
Julia Kołakowska (2. odcinek sezonu 15.)
Trip (sezony 14-16) Łukasz Talik
Bianca (sezony 14-16) Izabella Bukowska-Chądzyńska
Stephan (sezony 14-16) Tomasz Robaczewski
Burgundy Agnieszka Fajlhauer (sezon 14 oprócz 39. odcinka, i 15),
Maria Niklińska (39. odcinek sezonu 14.)
Georgia Milena Suszyńska (sezon 14),
Anna Wodzyńska (sezon 15)
Don George (sezony 14-16) Paweł Szczesny
Chili Grzegorz Drojewski (sezony 14-15),
Karol Osentowski (sezon 16)
Cress Łukasz Węgrzynowski (sezon 14),
Józef Pawłowski (sezon 15),
Mateusz Rusin (sezon 16)
Doktor Fennel Agnieszka Judycka (6. odcinek sezonu 14.),
Julia Kołakowska (36. odcinek sezonu 14.)
Doktor Zager (sezony 14-15) Janusz Wituch
Alder Piotr Bąk (oprócz 21. odcinka sezonu 15.),
Leszek Zduń (21. odcinek sezonu 15.)
Luke Paweł Ciołkosz (sezon 14),
Przemysław Stippa (sezon 15)
Freddy O’Martian (sezony 14-16) Grzegorz Kwiecień
Ingo (sezony 14-15) Fabian Kocięcki
Emmet (sezony 14-15, 25) Bartosz Martyna
Cedric Juniper (sezony 15-16) Cezary Nowak
Jervis (sezony 15-16) Artur Kaczmarski
Cameron (sezony 15-16) Józef Pawłowski
N (sezon 16) Adam Fidusiewicz
Drayden (sezony 16, 24) Zbigniew Konopka
Colress (sezon 16) Adam Krylik
Ghetsis (sezon 16) Miłogost Reczek
Volkner (sezony 16, 24) Bartosz Martyna
Barret (sezon 16) Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Anthea (sezon 16) Anna Gajewska
Concordia (sezon 16) Marta Dobecka
Porter (sezon 16) Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Alexa (sezony 16-19) Magdalena Krylik
Profesor Sycamore (sezony 17-19) Kamil Pruban
Grace (sezony 17-19) Kinga Suchan
Meyer (sezony 17-19) Leszek Filipowicz
Shauna (sezony 17-19) Julia Kołakowska-Bytner
Tierno (sezony 17-19) Paweł Ciołkosz
Trevor (sezony 17-19) Monika Pikuła
Miette (sezony 17-19) Aleksandra Radwan
Sanpei (sezony 17-19) Adam Pluciński
Korrina (sezony 17, 19, 23-24) Agnieszka Fajlhauer
Gurkinn (sezony 17, 19, 23-24) Artur Kaczmarski
Viola Marta Dobecka (sezon 17),
Martyna Kowalik (sezon 19)
Diantha Paulina Sacharczuk (sezon 17),
Marta Dobecka (sezony 19, 25)
Kathi Lee Lidia Sadowa (sezon 17),
Monika Pikuła (sezon 19)
Sophie (sezony 17-19) Marta Dylewska
Saizo (sezony 18-19) Przemysław Wyszyński
Sawyer (sezony 18-19) Beniamin Lewandowski
Alain (sezony 18-19, 25) Paweł Ciołkosz
Monsieur Pierre (sezony 18-19) Waldemar Barwiński
Aria (sezony 18-19) Marta Dobecka
Nini Aleksandra Radwan (sezon 18),
Julia Chatys (sezon 19)
Palermo (sezony 18-19) Anna Apostolakis-Gluzińska
Clembot (sezony 18-19) Maciej Falana
Keanan (sezon 18) Jakub Wieczorek
Olympia (sezony 18-19) Anna Sroka
Miętuś (sezon 19) Sebastian Cybulski
Celosia (sezon 19) Katarzyna Sawczuk
Bryony (sezon 19) Anna Wodzyńska
Aliana (sezon 19) Julia Kołakowska-Bytner
Xerosic (sezon 19) Łukasz Lewandowski
Lysandre (sezon 19) Jacek Król
Mairin (sezon 19) Aleksandra Radwan
Malva (sezon 19) Lidia Sadowa
Samson Oak (sezony 20-22) Krzysztof Cybiński
Profesor Kukui (sezony 20-23, 25) Jan Staszczyk
Tupp (sezony 20-22) Adam Krylik
Rapp (sezony 20-22) Magdalena Wasylik
Zipp Michał Podsiadło (oprócz 11. odcinka sezonu 20.),
Karol Wróblewski (11. odcinek sezonu 20.)
Gladion (sezony 20-23, 25) Karol Jankiewicz
Harper nieznana aktorka (sezon 20),
Magdalena Wasylik (sezony 21-22)
Sarah nieznana aktorka (sezon 20),
Magdalena Wasylik (sezony 21-22)
Mama Lany (sezony 20-22) Marta Kurzak
Rango (sezony 20-21) Karol Wróblewski
Sima (sezony 20-21) Anna Szymańczyk
Mimo (sezony 20-22) Małgorzata Prochera
Dziadek Kiawe Adam Bauman (sezon 20),
Jarosław Boberek (sezon 22)
Abe (sezony 20-22) Jakub Wieczorek
Mama Sophoclesa Agnieszka Kunikowska (oprócz 42. odcinka sezonu 22.),
Julia Kunikowska (42. odcinek sezonu 22.)
Tata Sophoclesa (sezony 20-22) Szymon Roszak
Anela Joanna Węgrzynowska-Cybińska (4. odcinek sezonu 20.),
Anna Gajewska (oprócz 4. odcinka sezonu 20.)
Hala (sezony 20-22, 25) Adam Bauman
Olivia (sezony 20-22) Marta Kurzak
Hobbes (sezony 20-22, 25) Sławomir Grzymkowski
Nina Aleksandra Domańska (sezony 20-21),
Aleksandra Radwan (sezon 22)
Anna Agata Góral (oprócz 21. odcinka sezonu 20.),
Magdalena Wasylik (21. odcinek sezonu 20.)
Laki (sezony 20-22) Otar Saralidze
Horacio Mateusz Rusin (sezon 20),
Krzysztof Szczepaniak (sezon 22)
Yansu Igor Borecki (sezon 20),
Mateusz Kmiecik (sezon 22)
Dana Grzegorz Drojewski (sezon 20),
Maksymilian Michasiów (sezon 22)
Profesor Burnet (sezony 21-23, 25) Marta Markowicz-Dziarkowska
Faba (sezony 21-22, 25) Bartosz Wesołowski
Lusamine (sezony 21-22, 25) Julia Łukowiak
Wicke (sezony 21-22, 25) Klaudia Kuchtyk
Molayne (sezon 21) Aleksander Kaźmierczak
Ulu Jan Cięciara (sezon 21),
Damian Kulec (sezon 22)
Ilima (sezony 21-22) Aleksander Sosiński
Acerola Olga Kalicka (oprócz 44. odcinka sezonu 21.),
Natalia Jankiewicz (44. odcinek sezonu 21.)
Mina (sezon 21) Aleksandra Zawadzka
Nanu (sezony 21-22) Adam Szyszkowski
Viren (sezony 21-22) Robert Maciejewski
Hau (sezon 22) Jakub Szyperski
Dia (sezon 22) Wojciech Żołądkowicz
Plumeria (sezon 22) Lena Schimscheiner
Guzma (sezon 22) Łukasz Węgrzynowski
Chloe (sezony 23-24) Julia Kunikowska
Profesor Cerise (sezony 23-24) Mateusz Kwiecień
Chrysa (sezony 23-24) Magdalena Herman-Urbańska
Ren (sezony 23-25) Przemysław Niedzielski
Parker (sezony 23-24) Igor Borecki
Talia (sezony 23-24) Jadwiga Gryn
Rotom Dron (sezony 23-25) Robert Mazurek
Leon (sezony 23-24) Wit Apostolakis-Gluziński
Walker (sezon 23) Piotr Tołoczko
Camille (sezon 23) Aleksandra Nowicka
Halta (sezon 23) Beata Jankowska-Tzimas
Sonia (sezony 23, 25) Katarzyna Grabowska
Bea (sezon 23) Jadwiga Gryn
Rose (sezon 23) Kamil Kula
Oleana (sezon 23) Zuzanna Saporznikow
Profesor Magnolia (sezony 23, 25) Ewa Serwa


Opracowanie
Wersja polska
na zlecenie Twin Media, Power Video w studiach En-Be-Ef w Warszawie (sezony 1-4)[28][29],
SDI Media Polska (niektóre odcinki sezonu 1 (dogrywka), 33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), sezony 12-24 i filmy 12-22)[32],
Twin Media, Power Video (sezon 5)[28][29],
GMC Studio (sezon 6)[28][29],
na zlecenie TPCi (oddział w Wielkiej Brytanii)Sun Studio Polska (sezon 10)[30][31][37][53],
Studio Sonica (filmy 1 i 2)[35],
Master Film (film 3 i film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1)[35],
na zlecenie JetixEurocom Studio (sezon 11[37][53][54] i film 11[40]),
Iyuno-SDI Group (film 23)[55]
Reżyseria
brak danych (sezony 4-6[28][29], film 12),
Grzegorz Pawlak (niektóre odc. sezonów 1-3)[28][29],
Adam Łonicki (niektóre odcinki sezonu 1 (dogrywka), 33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), sezony 10, 12-13, 15-23, filmy 13-23),
Agnieszka Zwolińska (sezony 10[30], 12),
Tomasz Marzecki (sezon 11[34][54] i film 11[40]),
Ilona Czech-Kłoczewska (sezon 12)[32]
Szymon Orfin (sezon 14),
Jerzy Dominik (filmy 1 i 2)[35],
Małgorzata Boratyńska (film 3 i film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1)[35]
Tłumaczenie i dialogi
brak danych (sezony 1-3, 5),
Anna Wysocka (33. odcinek sezonu 1 (druga wersja), większość odcinków sezonu 10[30], niektóre odc. sezonu 11[43] i wszystkie odcinki sezonów 12-23[32] oraz filmy 11-23),
Dorota Dziadkiewicz-Brewińska[29] (niektóre odc. sezonu 4[28], sezon 6[28]: odc. 261-291 i 301-307),
Katarzyna Precigs[29] (niektóre odc. sezonu 4)[28],
Maria Horodecka[29] (sezon 6[28]: odc. 292-300, 310-312),
Elżbieta Kowalska[29] (dialogi w filmie 3[35] i filmie „Powrót Mewtwo” – sequelu Filmu 1[35] oraz opracowanie tekstu w sezonie 6[28]: odc. 308-309)
Anna Izdebska (niektóre odc. sezonu 10)[30],
Maciej Wysocki (niektóre odc. sezonu 11)[39][43],
Kamil Pozorski (tłumaczenie; niektóre odc. sezonu 11)[39][43],
Barbara Robaczewska (filmy 1 i 2)[35]
Dźwięk i montaż
brak danych (sezony 1-6[28], 10[30] oraz filmy 2 i 13, montaż w filmie 12),
Adam Łonicki (niektóre odcinki sezonu 1 (dogrywka), dźwięk w 33. odcinku sezonu 1 (druga wersja), w sezonach 12, 15-23 i filmach 13-23),
Krzysztof Podolski (sezon 11 i film 11)[43][54],
Ilona Czech-Kłoczewska (niektóre odcinki sezonu 12 i dźwięk w sezonie 13[32] i filmie 12),
Małgorzata Gil (dźw. i mon. w filmie 1, dźwięk filmu 3[35] i filmu „Powrót Mewtwo” – sequelu Filmu 1[35]),
Urszula Ziarkiewicz (dźwięk filmu 3 i filmu „Powrót Mewtwo” – sequelu Filmu 1)[35],
Agnieszka Kołodziejczyk (montaż filmu 3 i filmu „Powrót Mewtwo” – sequelu Filmu 1)[35],
Anna Żarnecka, Marcin Gajko, Andrzej Kaczyński, Marek Ołdak, Szymon Orfin, Maciej Wolski, Jarosław Wójcik, Piotr Zygo (montaż sezonu 13)[32],
Andrzej Mech, Jakub Szypulski, Mateusz Woźniczka, Jakub Żołubak (montaż filmu 13),
Szymon Orfin (dźwięk w sezonie 14),
Magdalena Waliszewska (montaż niektórych odcinków sezonu 14),
Jakub Mech (montaż filmu 14),
Mateusz Woźniczka (montaż filmów 14-15),
Marcin Hendiger (montaż filmu 15),
Elżbieta Pruśniewska (dźwięk w filmie 19),
Sergio Pinilla Vásquez (dźwięk w sezonie 20 i w filmach 19-20),
Mateusz Michniewicz (dźwięk w sezonie 20),
Łukasz Fober (dźwięk w filmie 20),
Kinga Zuchowicz-Pinilla (dźwięk w sezonie 21),
Piotr Zygo (dźwięk w sezonach 22-23 i w filmach 21-23)
Wykonanie piosenek
Janusz Radek (czołówka sezonu 1[28] i „insert songi” sezonów 1-3),
Beata Molak, Danuta Błażejczyk, Grzegorz Kupczyk („insert songi” sezonów 1-3),
Robert Kalicki (czołówki sezonów 2-4),
David Rolfe (czołówka sezonów 5-6 – wykorzystano czołówkę oryginalną),
brak danych (czołówka sezonu 10[30] oraz piosenka tyłówkowa filmu 12),
Marcin Mroziński (czołówka sezonu 11)[43],
Katarzyna Łaska (czołówki sezonów 11-12 i filmu 12, „insert song” w sezonie 13 i piosenka tyłówkowa filmu 13),
Katarzyna Owczarz (czołówka sezonów 14, 21-22, i piosenka tyłówkowa filmu 17),
Juliusz Kamil Kuźnik (czołówki sezonów 15-18, 21, i filmów 15, 17 i 20),
Paweł Piecuch (czołówki sezonów 15-16 i filmu 15),
Mateusz Grędziński (czołówka sezonu 17),
Anita Konca (czołówka sezonu 19),
Patrycja Kotlarska (czołówka sezonu 20 i filmu 20),
Ludwina Popielarz (czołówka sezonu 21),
Jakub Jurzyk (czołówka sezonu 22 i filmu 22, „insert song” w filmie 23),
Aleksandra Bieńkowska (czołówka sezonu 22 i filmu 22, oraz piosenka tyłówkowa filmu 22),
Krzysztof Pietrzak (czołówki filmów 1-3[35] i sezonu 13[32], „insert song” w filmie 23),
Ewa Skrzypek, Beata Molak (czołówka filmu 1)[35],
Brygida Turowska, Małgorzata Olszewska, Anna Apostolakis, Piotr Gogol (czołówka filmu 3),
Adam Krylik (czołówka filmu 3 i sezonu 14)[35],
brak śpiewanej czołówki (filmy 11, 13, 18 i 21),
Ewa Broczek (czołówki filmów 14-15 i sezonów 15-16, „insert song” w 5. odcinku sezonu 15 i piosenka tyłówkowa filmu 15),
Marcin Koczot (czołówka filmu 14 i „insert song” w 5. odcinku sezonu 15),
Magdalena Tul (czołówka filmu 16 i piosenka tyłówkowa filmów 18 i 21-22, czołówka sezonu 23),
Paulina Łaba (czołówka filmu 19),
Kamil Bijoś (czołówka filmu 22),
Ewelina Kordy (piosenka tyłówkowa filmu 14 – 1. wersja),
Krzysztof Kubiś (piosenka tyłówkowa filmu 14 – 2. wersja, i czołówki sezonów 18-20, 23 i filmów 16-17 i 19),
Anna Kłys (piosenka tyłówkowa filmu 16),
Magda Steczkowska (piosenka tyłówkowa filmu 17),
Kaja Czulewicz (piosenka tyłówkowa filmu 19),
Daria Englot (piosenka tyłówkowa filmu 20),
Sylwia Banasik-Smulska (piosenka czołówkowa i tyłówkowa filmu 23),
Jakub Szydłowski („insert song” w filmie 23)
Teksty piosenek
Lubomir Jędrasik (czołówki sezonów 1 i 17[28], i filmów 1, 17, 20, 22[35] oraz „insert songi” sezonów 1-3),
brak danych (czołówki sezonów 2-4[28]),
brak śpiewanej czołówki (filmy 11 i 13),
Maciej Wysocki (czołówka sezonu 10)[30][31],
Andrzej Gmitrzuk (czołówka sezonu 11)[43],
Anna Wysocka (czołówka sezonów 10[30], 12-16, 18-20[32], czołówka filmów 12, 14-16 i 19, „insert songi” sezonu 13[32], i piosenki tyłówkowe filmów 13-19),
Marek Robaczewski (czołówka filmu 2)[35],
Andrzej Brzeski (czołówka filmu 3)[35]
Kierownictwo muzyczne
Robert Kalicki (czołówka sezonu 1 i „insert songi” sezonów 1-3),
brak danych (czołówka sezonów 2-4, 10[30], 12 oraz filmy 12-13),
brak śpiewanej czołówki (filmy 11 i 13),
Marta Radwan (czołówka sezonu 11),
Anna Wysocka (czołówka sezonu 13)[32],
Juliusz Kamil (czołówka sezonów 20-21 oraz filmów 19-20),
Piotr Zygo (czołówka sezonów 22-23 i filmów 22-23, oraz tyłówka filmu 21),
Marek Krejzler (czołówka filmów 1 i 2)[35],
Eugeniusz Majchrzak (czołówka filmu 3)[35]
Kierownictwo produkcji
brak danych (sezony 1-5, 10[30], 12, filmy 12-13),
Jerzy Bogutyn (sezon 6),
Marzena Omen-Wiśniewska (sezon 11[43][54] i film 11[40]),
Anita Ucińska (sezony 13-20, filmy 14-19),
Mariusz Zajkowski (sezon 13)[32],
Paweł Przedlacki (sezony 13-20 i filmy 13-19),
Sonia Jaworska (sezon 19 i film 19),
Beata Marchewa (sezon 20),
Beata Cieślak, Marcin Kopiec (film 13),
Elżbieta Kręciejewska (filmy 1 i 2)[35],
Romuald Cieślak (film 3 i film „Powrót Mewtwo” – sequel Filmu 1)[35],
Natalia Terentyeva (film 15),
Agnieszka Matusik, Paul Evans (filmy 18-19 i sezony 19-20),
Tomasz Kozłowski (film 19 i sezon 20)

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 90. i na początku pierwszej dekady XXI wieku, serial był krytykowany w mediach polskich, zwłaszcza przez pedagog Małgorzatę Więczkowską, wokalną krytyczkę mangi i anime, która uważała te media za wyjątkowo szkodliwe dla dzieci. Serial był w tym czasie oskarżany m. in. o propagowanie satanizmu i okultyzmu; np. publicysta Gazety Toruńskiej nazywał Pokemony Pokedemonami[56].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Takeshi Shudō opracował scenariusz do 18 odcinków: 1-2, 9, 13, 17, 20, 31, 68, 70, 134, 195, 197, 204, 206, 211, 218, 231 i 234.
  2. a b W Polsce i w innych krajach trzy odcinki zostały pominięte z powodu scen, w których postać Jamesa nosiła nadmuchiwane piersi, aby wygrać konkurs piękności (odcinek 18), scen z użyciem broni (odcinek 35) oraz powodujących napady padaczki wśród dzieci (odcinek 38).
  3. a b W Polsce i w innych krajach odcinek 252 został pominięty w emisji z powodu przedstawienia postaci Pokémona Jynx oraz z powodu choroby jednego z bohaterów, której objawy były podobne do epidemii SARS, panującej w owym czasie.
  4. a b Łącznie 54, jeśli wziąć pod uwagę, odcinek o tytule Bitwa na Trzęsącej się Wyspie! Dojoach kontra Namazun!!, który został wyprodukowany i przewidziany do emisji na 4 listopada 2004, jednak z powodu trzęsienia ziemi w Chūetsu, które wydarzyło się tydzień wcześniej, odcinek został przełożony do późniejszej emisji, lecz ostatecznie nie został wyemitowany.
  5. a b W Polsce i w innych krajach odcinek 516 został pominięty w emisji (The Pokémon Company nie podało oficjalnego powodu).
  6. a b W Polsce i w innych krajach odcinek 588 został pominięty w emisji (The Pokémon Company nie podało oficjalnego powodu).
  7. a b Łącznie 50, uwzględniając dwa odcinki (Zespół R kontra Zespół Plazma! (część 1-2)), które zostały wyprodukowane i przewidziane do emisji w dniach 17 i 24 marca 2011, jednak z powodu trzęsienia ziemi w Tōhoku, zostały przełożone do późniejszej emisji, a ostatecznie nigdy nie zostały wyemitowane.
  8. a b c Odcinek specjalny wyemitowany wyłącznie w Japonii; nie wlicza się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków.
  9. a b Czasami pojawiała się również nazwa Pokémon: Czerń i Biel: Przygody w Unovie i jeszcze dalej.
  10. a b Odcinki wyemitowane jako „bonusowe”, wyłącznie w Japonii; nie wliczają się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków.
  11. Wyemitowany tylko w Japonii.
  12. a b Odcinki specjalne wyemitowane wyłącznie w Japonii; nie wliczają się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków.
  13. a b Odcinki specjalne; nie wliczają się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków. Jeden z nich został wyemitowany w Polsce i innych krajach.
  14. W Polsce i w innych krajach odcinek 1005 został pominięty w emisji i nie jest dostępny, prawdopodobnie z powodu sceny, w której Ash ubiera maskę imitującą blackface, jednak The Pokémon Company nie podało oficjalnego powodu pominięcia emisji odcinka.
  15. Odcinki specjalne; nie wliczają się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków. Jak dotąd cztery z nich zostały wyemitowane w Polsce i innych krajach jako film Pokémon: Arceus - Kroniki.
  16. a b Ostatnie 15 odcinków sezonu Najwspanialsze podróże – Seria zostało udostępnionych z polskim dubbingiem w zagranicznych wersjach platformy Netflix w dniu 26 sierpnia 2023, zanim nastąpiło to w Polsce. Ponadto w polskiej dystrybucji pominięto 4 odcinki, które nie zostały udostępnione.
  17. a b c Sezon w trakcie emisji.
  18. a b c d e f g h i j W Stanach Zjednoczonych, na której licencji serial był emitowany w Polsce, sezony składają się z 52 odcinków. W związku z czym polska emisja pierwszej serii (sezony 1-5) odbywała się w sześciu transzach składających się z 52 odcinków, dlatego emisja często była przerywana w połowie sezonów.
  19. a b Pierwsze 52 odcinki zostały wyemitowane na antenie Polsatu, zaś pozostałe 12 – na antenie TV4.
  20. a b Pierwsze 39 odcinków sezonu zostały wyemitowane na antenie Jetix w okresie od 2 lutego do 12 kwietnia 2009, natomiast pozostałe 13 – od 8 do 18 listopada 2009 na antenie Disney XD.
  21. a b Premiera sezonu odbyła się 5 marca 2018 na antenie Disney XD, na której wyemitowano premierowo pierwsze 10 odcinków, po czym cały sezon został udostępniony 1 kwietnia na platformie Netflix Polska. Na antenie Disney XD ostatni odcinek premierowo został wyemitowany 18 lipca.
  22. W Polsce i w innych krajach odcinek 1005 został pominięty w dystrybucji i nie jest dostępny, prawdopodobnie z powodu sceny, w której Ash ubiera maskę imitującą blackface, jednak The Pokémon Company nie podało oficjalnego powodu pominięcia emisji odcinka.
  23. Pierwszych 27 odcinków sezonu zostało udostępnionych 1 kwietnia 2020 na platformie Netflix Polska.
  24. Ostatnich 27 odcinków sezonu zostało udostępnionych z polskim dubbingiem w zagranicznych wersjach platformy Netflix, zanim nastąpiło to w Polsce. Odcinki były udostępniane stopniowo: odcinki 28, 31-37, 41-45 i 47-54 – 18 maja, odcinek 46 – 23 maja, odcinek 38 – 24 maja, zaś pozostałe cztery (29-30 i 39-40) – 4 czerwca.
  25. W Polsce i w innych krajach odcinki 1206, 1208, 1213, 1215 zostały pominięty w dystrybucji i nie są dostępne (The Pokémon Company nie podało oficjalnego powodu).
  26. Odcinki specjalne. Cztery z nich, które nie wliczają się do sumarycznej numeracji kolejnych odcinków, zostały udostępnione w Polsce i innych krajach jako film Pokémon: Arceus – Kroniki. Piąty został udostępniony jako kolejny (1272; ostatni) odcinek serii Zostać Mistrzem Pokemonów.
  27. Pierwsze 12 odcinków sezonu Najwspanialsze podróże – Seria zostało udostępnionych z polskim dubbingiem w zagranicznych wersjach platformy Netflix w dniu 26 listopada 2022, zanim nastąpiło to w Polsce.
  28. W polskiej dystrybucji seria składa się z 12 odcinków, ponieważ jeden z odcinków specjalnych sezonu 25 został udostępniony jako ostatni odcinek serii.
  29. Wszystkie 12 odcinków sezonu Zostać Mistrzem Pokémonów zostało udostępnionych z polskim dubbingiem w zagranicznych wersjach platformy Netflix w dniu 8 września 2023, zanim nastąpiło to w Polsce. Ponadto w polskiej dystrybucji seria składa się z 12 odcinków, ponieważ jeden z odcinków specjalnych sezonu 25 został udostępniony jako ostatni odcinek serii.
  30. Pierwotnie premiera filmu planowana była na 10 lipca 2020, jednak z powodu epidemii koronawirusa w Japonii została przełożona na inny termin, natomiast premiera odbyła się ostatecznie 25 grudnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oficjalna witryna pierwszego sezonu serialu w serwisie Netflix Polska. [dostęp 2020-04-02]. (pol.).
  2. Heather Wald, Pokemon: Twilight Wings is a new seven-episode animated series set in the Galar region, [w:] Gamesradar [online], www.gamesradar.com, 13 grudnia 2019 [dostęp 2020-06-15] (ang.).
  3. Pokémon: Twilight Wings, [w:] The Pokémon Company [online], watch.pokemon.com [dostęp 2020-06-15] (ang.).
  4. The Pokémon Company, Pokémon: Twilight Wings, [w:] YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2020-06-15] (ang.).
  5. Strona Pokémon – poke.pl – Lista odcinków. [dostęp 2009-04-24]. (pol.).
  6. Pokemon Valhalla – Kalendarium. [dostęp 2008-12-06]. (pol.).
  7. PokeCollect – Oficjalne forum strony PokeSerwis.pl :: Zobacz temat – #01 – Pokémon! I Choose You!. [dostęp 2010-02-06]. (pol.).
  8. Co nowego w serwisie Netflix? Lista seriali i filmów, które zobaczymy w lipcu. serialowa.pl, 29 czerwca 2020. [dostęp 2020-06-29]. (pol.).
  9. Lipiec w Netflix – Pierwsza lista premier!. upflix.pl, 9 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-12]. (pol.).
  10. Serial Pokémon: Podróże Mistrzów. upflix.pl, 1 września 2022. [dostęp 2022-09-05]. (pol.).
  11. Aktualizacja oferty Netflix Polska – dzisiejsze nowości w katalogu! Bielmo, Pokémon: Najwspanialsze podróże i inne tytuły już dostępne!. upflix.pl, 7 października 2023. [dostęp 2023-01-06]. (pol.).
  12. Zmiany w ofercie Netflix Polska – lista nowości i usuwanych tytułów – Balerina, Młody Sheldon i inne!. upflix.pl, 7 października 2023. [dostęp 2023-10-06]. (pol.).
  13. Rotacja w Netflix Polska – lista kolejnych tytuły dodanych w katalogu oraz 20 produkcji, które wkrótce opuszczą platformę. upflix.pl, 1 grudnia 2023. [dostęp 2023-11-24]. (pol.).
  14. Pokémon Movie: Zoroark Master of Illusions. telemagazyn.pl. [dostęp 2017-04-22]. (pol.).
  15. Pokémon: Black-Victini and Reshiram. telemagazyn.pl. [dostęp 2017-04-22]. (pol.).
  16. Pokemon White: Victini i Zekrom / Pokemon Black: Victini i Reshiram (DVD). Empik. [dostęp 2017-04-22]. (pol.).
  17. Pokémon: Kyurem kontra Miecz Sprawiedliwości. telemagazyn.pl. [dostęp 2017-04-22]. (pol.).
  18. Pokémon: Hoopa Film to Air on Cartoon Network on December 19. Anime News Network. [dostęp 2017-04-22]. (ang.).
  19. More teasers released for the 19th Pokemon movie. thebitbag.com. [dostęp 2017-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-23)]. (ang.).
  20. 20作目は何かが違う……!? 『劇場版ポケットモンスター キミにきめた!』2017年7月15日公開決定、トレーラーが公開. famitsu.com. [dostęp 2017-04-22]. (jap.).
  21. Film Pokémon: Wybieram cię! / Pokémon The Movie – I Choose You! (2017). upflix.pl. [dostęp 2019-01-01]. (pol.).
  22. ポケモン映画第21作のタイトルが『劇場版ポケットモンスター みんなの物語』に決定! 最新ポスタービジュアル&予告映像が解禁. animatetimes.com. [dostęp 2017-04-22]. (jap.).
  23. Oferta Netflix Polska na styczeń 2020 – planowane premiery – oficjalna lista filmów i seriali – Nflix.pl [online], www.nflix.pl [dostęp 2019-12-13] (pol.).
  24. 『ミュウツーの逆襲 EVOLUTION』2019年7月12日公開! – シネマトゥデイ [online], www.cinematoday.jp [dostęp 2019-07-19] (jap.).
  25. Oferta Netflix Polska na luty 2020 – planowane premiery – oficjalna lista filmów i seriali – Nflix.pl [online], www.nflix.pl [dostęp 2020-01-29] (pol.).
  26. ポケモン公式YouTubeチャンネル, 【公式】「劇場版ポケットモンスター ココ」予告2, [w:] YouTube [online], www.youtube.com, 5 sierpnia 2020 [dostęp 2020-09-02] (jap.).
  27. [1]
  28. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al Pokemon Valhalla – Wersja polska – Sezony 1-6. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  29. a b c d e f g h i j k l m n o p q Strona Pokemon. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  30. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Pokemon Valhalla – Wersja polska – Sezon 10. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  31. a b c d e f g h i j k l Strona Pokemon – Poke.pl. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  32. a b c d e f g h i j k l m n o p q Daru: Po premierze Gwiazd Ligi Sinnoh na Disney XD. Pokemon Valhalla, 07.03.11. [dostęp 2011-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 marca 2014)]. Cytat: Dzisiaj o godz. 9:00 miała miejsce premiera polskiej wersji trzynastego sezonu anime Pokemon, Gwiazdy Ligi Sinnoh, na Disney XD. Po raz pierwszy w historii polskiej wersji serialu tytuł serialu, tytuły odcinków, napis „Ciąg dalszy nastąpi...” oraz polska obsada i ekipa techniczna zostały ukazane w postaci napisów na ekranie
  33. Kadry z polskiej wersji serialu. [dostęp 2018-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-06)].
  34. a b c d e Pokemon Valhalla – Nagrania polskiej wersji – 13.03.2009 – Darek. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  35. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa Pokemon Valhalla – Wersja polska – Filmy 1-3 i Powrót Mewtwo. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  36. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Siostra Joy. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  37. a b c Pokemon Valhalla. [dostęp 2011-08-15]. Cytat: Oświadczenie pani Doroty Lanton... ...w sprawie dubbingu 11 serii Pokémon Diament i Perła Wymiar Walki. (...) Dla wszystkich, którzy (...) jakimś cudem przespali ostatnie trzy miesiące, trochę informacji: w grudniu 2008 roku telewizja Jetix wyemitowała dziesiątą serię Pokémona nagraną w Sun Studio Polska z całkiem zmienioną obsadą aktorską. Polską wersją 11 serii zajęło się Studio Eurocom, które przywróciło wszystkich aktorów grających główne role poza właśnie Dorotą Lanton (jeszcze do dziś nie wiedzieliśmy dlaczego) (pol.).
  38. a b c d e Pokemon Valhalla – Nagrania polskiej wersji – 12.03.2009 – Jacek. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  39. a b c d e Strona Pokemon – poke.pl. [dostęp 2010-02-06]. (pol.).
  40. a b c d Pokemon Valhalla – Nagrania polskiej wersji – 21.05.2009 – Jacek. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  41. a b c d e f g h i j k l *^Pokemon site – Anime, Gry, Newsy i wiele więcej ^*. [dostęp 2011-08-15]. Cytat: Dubbing PL (pol.).
  42. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Oficer Jenny. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  43. a b c d e f g h i j k l m Strona Pokemon – Poke.pl. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  44. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Delia Ketchum. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  45. Grzegorz PAWLAK – Anime News Network. [dostęp 2008-12-06]. (pol.).
  46. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Profesor Samuel Oak. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  47. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Gary Oak. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  48. a b Strona Pokemon – poke.pl. [dostęp 2011-08-15]. Cytat: Ważni bohaterowie: Cassidy (Joanna Domańska), Butch (Janusz Rymkiewicz), Profesor Nanba (Mieczysław Morański) (pol.).
  49. Jacek KALUCKI – Anime News Network. [dostęp 2008-12-06]. (pol.).
  50. a b Pokemon Valhalla. [dostęp 2011-08-15]. Cytat: Ci, którzy nam nie dowierzali, i oglądali dziś rano Jetix, mieli rację, 10 seria Pokémon jednak trafiła już do emisji (pol.).
  51. Andrzej CHUDY – Anime News Network. [dostęp 2008-12-06]. (pol.).
  52. Pokemon Valhalla – Bohaterowie – Paul. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  53. a b Wybierz obsadę Pokemonów. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  54. a b c d Pokemon Valhalla – Nagrania polskiej wersji. [dostęp 2011-08-15]. (pol.).
  55. [2]
  56. Łukasz Reczulski, Narodziny i rozkwit Polskiej Rzeczypospolitej Mangowej, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego; Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Oddział w Łodzi, 2023, s. 96-97, ISBN 978-83-963463-7-7 [dostęp 2024-03-13] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]