Pokłon Trzech Króli (obraz Petera Paula Rubensa z 1624)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokłon Trzech Króli
De aanbidding der wijzen
Ilustracja
Autor

Peter Paul Rubens

Data powstania

1624

Medium

olej na panelu

Wymiary

447 × 231 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii

Pokłon Trzech Króli (niderl. De aanbidding der wijzen) – obraz olejny flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa, namalowany w 1624 roku; znajduje się w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Tematem dzieła jest scena biblijna z Nowego Testamentu opisana w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1-12). Pomimo że ewangelia mówi o mędrcach i nie określa jednoznacznie ich liczby, to od XII wieku w sztuce pojawiają się królowie z atrybutami władzy. Rubens przedstawił monarchów bez insygniów, jest ich trzech, młodzieniec, człowiek dojrzały i starzec, reprezentują trzy kontynenty, Europę, Azję i Afrykę.

Obraz jest wielki i monumentalny, przedstawione postacie mają ponadnaturalne rozmiary. Artysta wpisał kompozycję w trójkąt, w którego centrum znajduje się jeden z królów. Dzieciątko Jezus, Maria i Józef znajdują się w prawym dolnym rogu obrazu, boskość Dzieciątka podkreśla oświetlenie. Rubens zaludnił scenę licznymi postaciami, których nie wspomina Biblia, są to żołnierze, jeźdźcy na wielbłądach, młodzieniec na koniu i gapie. Pomimo bogactwa szczegółów kompozycja robi wrażenie uporządkowanej i starannie przemyślanej. Potężna koryncka kolumna zdobiąca wejście do stajenki ma za zadanie podkreślać znaczenie chwili i akcentować dynamikę sceny.

Kolejnym elementem, który podkreśla rozmach dzieła jest żywa i bogata kolorystyka. Rubens stosował silne plamy barwne z czystych i soczystych kolorów. Płaszcz najstarszego z królów jest jaskrawo czerwony, inny ma intensywnie zielone szaty, a trzeci białe. Uwagę zwraca purpura sukni Marii i dominujące odcienie żółcieni i złota dodające przepychu scenie.

Rubens wielokrotnie malował temat Pokłonu Trzech Króli, jego obrazy o tym tytule znajdują się m.in. w Muzeum Prado w Madrycie, King’s College Chapel w Cambridge i Musée des Beaux-Arts w Lyonie.

Pokłon Trzech Króli autorstwa innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Jankowiak-Konik: Jak czytać obrazy. Leksykon malarstwa. Poznań: Wydawnictwo IBIS, 2009, s. 114–117. ISBN 978-83-61482-83-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]