Polecenie przelewu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Formularz wpłaty gotówkowej/polecenia przelewu

Polecenie przelewu – jedna z form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Polega na wydaniu bankowi lub na poczcie dyspozycji przekazania określonej kwoty z rachunku bankowego płatnika na wskazany przez niego inny rachunek bankowy.

Bank powinien zaksięgować otrzymane polecenie przelewu najpóźniej w następnym dniu roboczym po jego przyjęciu. Warunkiem wykonania polecenia przelewu jest posiadanie przez zleceniodawcę odpowiedniego pokrycia na rachunku bankowym.

Rozliczenia międzybankowe realizuje np. Krajowa Izba Rozliczeniowa. Do 2004 między rozliczającymi się oddziałami banków przesyłany za jej pośrednictwem papierowy dokument polecenia przelewu (system SYBIR). Obecnie polecenia przelewu dokonywane są w drodze teletransmisji (system ELIXIR oraz ExpressElixir). Od 2008 roku w Polsce działa także system BlueCash, którego operatorem jest Blue Media. Obsługuje on przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym. Rozliczenia międzybankowe realizuje też system Sorbnet należący do Narodowego Banku Polskiego. Sorbnet jest przeznaczony do obsługi przelewów pow. 1 mln zł. Pieniądze są księgowane natychmiast.

Dyspozycja polecenia przelewu może być złożona w formie papierowego dokumentu lub za pomocą systemów bankowości elektronicznej. Papierowy dokument polecenia przelewu jest zestandaryzowany[1], co umożliwia przeniesienie go za pomocą czytnika optycznego na elektroniczne nośniki informacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Polska Norma PN-F-01101 Bankowość i pokrewne usługi finansowe - Wzór formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej (WP)