Poli(styren-co-akrylonitryl)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Poli(styren-co-akrylonitryl)
mer akrylonitrylowy mer polistyrenowy
mer akrylonitrylowy mer polistyrenowy
Ogólne informacje
Monomery styren, akrylonitryl
Struktura meru -[CH2CH(C6H5)-]- ... -[-CH2CH(CN)-]-
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Poli(styren-co-akrylonitryl) (SAN z ang. Styrene Acrylonitrile) - kopolimer styrenu i akrylonitrylu, stosowany jako termoplastyczne Tworzywa sztuczne stosowane np. do produkcji pojemników akumulatorów samochodowych.

Tworzywo to jest produkowane przez koncern BASF pod nazwą handlową Luran®. Inne nazwy handlowe to Tyril, Kibisan, Kostil, Lupos (producent: LG Chem), Porene, Starex. Tworzywo to cechuje umiarkowanie dobra wytrzymałość mechaniczna i odporność chemiczna. W postaci niemodyfikowanej jest ono półprzezroczyste, dlatego stosuje się je do produkcji obudów sprzętu AGD, akcesoriów łazienkowych, opakowań kosmetycznych, uchwytów szczoteczek do zębów, naczyń kuchennych, zapalniczek i długopisów jednorazowych, dozowników, wyposażenia lodówek itd.

W stosunku do pleksiglasu jest ono znacznie mniej przezroczyste, ale jednocześnie bardziej wytrzymałe mechanicznie, zwłaszcza na zarysowanie. W stosunku do ABS wykazuje mniejszą wytrzymałość mechaniczną na zginanie i rozciąganie, ale jego przewagą jest niższa cena i półprzezroczystość.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]