Poligon Tockoje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Poligon Tockoje, ros. Тоцкий полигон, poligon wojskowy położony 40 km na wschód od Buzułuku. Przeprowadzono na nim ćwiczenia z bronią jądrową Snieżok. Na terenie poligonu znajduje się tajna miejscowość Tockoje-2, a poza poligonem wieś Tockoje.

Ćwiczenia Snieżok[edytuj | edytuj kod]

Ćwiczeniami dowodził marszałek Gieorgij Żukow. 14 września 1954[1][2] przeprowadzono wielkie manewry wojskowe z użyciem ładunku nuklearnego. Bomba o mocy 40 kT została zrzucona z samolotu. Wybuchła na wysokości ok. 300 m ponad przygotowanymi wcześniej polowymi umocnieniami wypełnionymi wojskiem, żywymi zwierzętami i sprzętem wojskowym. Po eksplozji na teren skażony, w kierunku epicentrum skierowane zostało natarcie oddziałów wojska. W ćwiczeniach wzięły udział 44 tysiące żołnierzy i oficerów. Wszystkim uczestnikom zakazano mówić o tym, w czym uczestniczyli. Ćwiczenia obserwowały najwyższe władze Związku Radzieckiego i przedstawiciele generalicji z krajów tzw. demokracji ludowej.

Kolejne manewry z rzeczywistym użyciem broni jądrowej przeprowadzano na poligonie w Tockoje jeszcze co najmniej kilka razy. Testy oddziaływania broni nuklearnej na żywych ludziach, głównie nieświadomych niebezpieczeństwa żołnierzach i więźniach łagrów wykonywano także na innych poligonach, m.in. Semipałatyńsku i Nowej Ziemi. Sprawie testowania bomb atomowych na ludziach w ZSRR poświęcił film dokumentalny polski dziennikarz Waldemar Milewicz.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]