Polikosanol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polikosanol - mieszanina alkoholi alifatycznych pochodząca z wosków roślinnych, zawartych w trzcinie cukrowej, otrębach ryżowych, kokosach, pochrzynie, ale też wosków pszczelich[potrzebny przypis].

Nazwą polikosanol określa się też lek, a w zasadzie suplement diety, zawierający mieszaninę alkoholi alifatycznych uzyskanych z trzciny cukrowej. Jego głównymi składnikami są oktasanol, triakontanol i heksakosanol[1].

Został opracowany na Kubie w 1991 i jest obecnie zarejestrowany w 25 krajach jako lek obniżający poziom cholesterolu LDL. Z uwagi, że lek jest wyjątkowo bezpieczny (rzadko obserwowane są działania niepożądane), był przedmiotem wielu badań, zwłaszcza że początkowe wyniki były bardzo obiecujące. Wykazano w nich, że polikosanol stosowany w dawce 10–20 mg obniża stężenie całkowitego cholesterolu o 17-21%, a cholestrolu LDL o 21-29%, przy jednoczesnym podwyższeniu stężenia cholesterolu HDL o 8-15%[1]. Również w innych badaniach wykazano jego skuteczność[2]. Pomimo wielu badań nie udało się jednak poznać mechanizmu jego działania.

Wiele badań dowodzących skuteczności polikosanolu pochodzi z Kuby, na której uważany jest za panaceum. W 2006 w Journal of the American Medical Association ukazał się artykuł niemieckich badaczy, którzy przeprowadzili badania w oparciu o EBM[3]. Badano 143 pacjentów, którzy zostali przydzieleni do grup stosujących 10, 20, 40, 80 mg polikosanolu lub placebo. Po 12 tygodniach obserwacji nie wykazano statystycznej różnicy pomiędzy osobami zażywającymi lek a stosującymi placebo, co obecnie uważane jest za wykazanie nieskuteczności substancji leczniczej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Minczykowski, Henryk Wysocki. Czy pojawi się alternatywa dla statyn? Przegląd nowych leków korygujących. „Forum Kardiologów”. Tom 7, nr 2, 2002. 
  2. Policosanol. „Alternative Medicine Review”. Volume 9, number 3, 2004. 
  3. Berthold HK, Unverdorben S, Degenhardt R, Bulitta M, Gouni-Berthold I. Effect of Policosanol on Lipid Levels Among Patients With Hypercholesterolemia or Combined Hyperlipidemia : A Randomized Controlled Trial. „JAMA”. 295, s. 2262-2269, 2006.