Polish Airplay Chart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Polish Airplay Chart – oficjalna lista najczęściej granych piosenek przez stacje radiowe oraz telewizje muzyczne w Polsce, publikowana co tydzień na stronie Związek Producentów Audio-Video, gdzie znajduje się także jej archiwum. Monitorowaniem ich popularności zajmuje się BMAT, hiszpańska firma badająca airplay 700 stacji radiowych i telewizyjnych w 17 krajach na świecie.

Do września 2013 roku listy Airplay monitorowane były przez Nielsen Media Control. Na oficjalnej stronie Nielsen Music od 2006 roku do 2011 roku co tydzień przedstawiane były zestawiania (w formie Top 5) popularności piosenek w mijającym tygodniu. Obok polskiej listy, prezentowane były także notowania amerykańskie, ogólnoeuropejskie, angielskie, niemieckie, francuskie czy włoskie.

W 2013 roku Nielsen Media Control zakończył badania popularności piosenek w radio, od tego czasu przygotowywaniem zestawień do oficjalnej polskiej listy airplay zajmuje się BMAT. Rozszerzono również zakres notowania głównej listy – od 2013 roku prezentowane jest zestawienie top 20 (poprzednio top 5).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]