Polka Dziadek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Polka Dziadek, Dziadek Polka, Dziadek − utwór muzyczny skomponowany w formie polki. Polka Dziadek jest popularną ludową europejską melodią, która upowszechniła się na całym świecie. Zazwyczaj jest znana jako Polka Klarnetowa i ma wiele wariantów [1].

Popularność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 1971 utwór został sygnałem Lata z Radiem Programu 1 Polskiego Radia i mocno spopularyzował się w Polsce[2][3].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Autor Polki Dziadek jest nieznany. Jako ludowy utwór do dziś jest szczególnie popularny w Bawarii i Austrii jako Klarinettenmuckl. Według niektórych źródeł utwór powstał na terenie dzisiejszej Austrii pod koniec XIX wieku a autorem jest bliżej nieznany A. Humpfat[4].

Utwór już wielokrotnie trafiał pod nagrania na początku XX wieku. Pierwszym znanym zarejestrowanym nagraniem tego utworu jest wytłoczona w 1909-1910 roku przez wytwórnię Beka Grand Płastinka płyta gramofonowa (nr katalogowy G 49344)[2]. Album nagrany w Niemczech przeznaczony został na rynek rosyjskojęzyczny, stąd polka została podpisana jako "Дедушка" (Dieduszka)[2]. Według Lata z Radiem to spowodowało spopularyzowanie tego utworu w niektórych regionach pod nazwą Dziadek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kinga Włodarek. "Lato z Radiem" Droga do pięćdziesięciominutowej audycji radiowej po cykliczną imprezę masową. . [dostęp 27 czerwca 2011]. Cytat: która doczekała się już wielu wersji na całym świecie; (...) znana w całej Europie melodia ludowa i występuje pod różnymi nazwami. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Lato z Radiem ma 35 lat - nasze URODZINY !. Lato z Radiem. [dostęp 2011-08-04].
  3. Kinga Włodarek. "Lato z Radiem" Droga do pięćdziesięciominutowej audycji radiowej po cykliczną imprezę masową. , maj 2005. Praca magisterska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Włodzimierza Adamowskiego. Uniwersytet Warszawski Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. [dostęp 27 czerwca 2011]. 
  4. Franz Köppl: Der Klarinettenmuckl: A Humpfata