Polonia Karwina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Football pictogram.svg Polonia Karwina
Skład przed 1934 r.
Skład przed 1934 r.
Pełna nazwa Polski Klub Sportowy Polonia Karwina
Data założenia 1919
Data rozwiązania 1952
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Polonia Karwina (PKS Polonia Karwina) klub założony w 1919 jako Polski Klub Sportowy Polonia Karwina, to obecnie nieistniejący klub piłkarski polskiej mniejszości w dzisiaj czeskim mieście Karwina. Klub zrzeszał 9 różnych drużyn z różnych dziedzin sportu, najpopularniejszą sekcją była jednak sekcja piłkarska.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

PKS Polonia powstała jako sekcja Gimnastycznej Wspólnoty Sokół, która w roku 1932 posiadała 302 członków, z czego 65 z nich było w sekcji piłkarskiej. Razem z innymi polskimi klubami z Zaolzia jak: Siła Trzyniec, Siła Karwina, Siła Orłowa, Siła Frysztat, Siła Karwina-Sowiniec, Polonia w roku 1922 została włączona do Polskiego Związku Klubów Sportowych w Czechosłowacji, który w połowie lat trzydziestych XX wieku posiadał ponad 4 000 członków.

W latach 1921, 1923 i 1928 klub wygrał trzykrotnie ligę okręgową i zakwalifikował się do rozgrywek finałowych o mistrzostwo Rumunii. Polonia Karwina była bardzo aktywna na niwie rozgrywania meczów międzynarodowych. Klub grał szereg towarzyskich meczów w Polsce. W roku 1934 Polonia Karwina wygrała rozgrywane po raz pierwszy Igrzyska Polonijne (Zawody dla sportowców z zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska), w Warszawie. Był to turniej drużyn polonijnych, spoza granic ówczesnej Rzeczypospolitej. Po powrocie drużyny do rodzinnej Karwiny, zespół witało owacyjnie ponad 10 000 Polaków w Karwinie.

W roku 1936, Polonia Karwina odnotowała swój największy sukces w historii gier w rozgrywkach ligi czechosłowackiej. PKS Polonia wygrała wówczas Tesin lige (cieszyńska liga okręgowa) i awansowała do Ligi Morawsko-Śląskiej, jednej z najsilniejszych lig regionalnych w ówczesnej Czechosłowacji.

W roku 1938, Polonia Karwina przybyła ponownie do Warszawy, by spotkać się z zespołem Polonia Warszawa. Ten towarzyski mecz był z uroczystościami powrotu Zaolzia do granic Rzeczypospolitej. Publiczność warszawska owacyjnie przyjęła wtedy zespół Polonia Karwina w stolicy.

W marcu 1939 roku, Polonia została włączona do A-klasy Śląskiej, tym samym rozpoczynając grę w polskiej lidze. Sezon w roku 1939 nie został dokończony, z powodu wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji wielu członków klubu, graczy i kibiców zostało zamordowanych przez niemieckich narodowych socjalistów.

Po zakończeniu wojny, klub próbował się zreorganizować. W 1949 Polonia została włączona do polskiej organizacji wielosekcyjnej Sokół-Polonia. Klub został zlikwidowany w roku 1952 przez komunistów czeskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dodatek sportowy do Głosu Ludu w 30. lecie Polonii Karwiny, Cieszyn 16–17 lipiec 1949.
  • Matuszek, Otokar (1999-05-13). ""Polonia" Karwina". Głos Ludu: p. 3.
  • Rudnik, Czesława (December 2009). ""Polonia" żyje! w sercach kibiców ...". Zwrot: 17.
  • Zahradnik, Stanisław (ed) (2005). Zorganizowany sport polski na Zaolziu 1920-2000. Czeski Cieszyn - Cieszyn: Sekcja Historii Regionu Zarządu Głównego PZKO, Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. OCLC 177328652.