Polsat News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polsat News
Polsat News
Data startu 7 czerwca 2008, SDTV 576i godz. 7:00
3 lutego 2014, HDTV 1080i godz. 5:58
Format obrazu 16:9 SDTV 576i
16:9 1080i HDTV
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-S
DVB-H
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 1,16%[1] (styczeń 2014)
Siostrzane kanały Polsat News 2
Strona internetowa
Wóz satelitarny Polsat News
Dziennikarz Polsatu News podczas pracy w Kołobrzegu
Śmigłowiec reporterski Polsat News
Nowy wóz satelitarny Telewizji Polsat
Wozy satelitarne Telewizji Polsat podczas relacji z turnieju Siatkarskiej Ligi Światowej z poznańskiej hali Arena

Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 roku. Szefem kanału, od początku nadawania stacji, jest Henryk Sobierajski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polsat News ruszył 7 czerwca 2008 o 7 rano[2]. Jest pierwszym kanałem informacyjnym w Polsce emitowanym w formacie 16:9. Emisja testowa została zakończona 14 lipca 2008 roku. Od samego początku kanał był niekodowany, ponieważ miał uzyskać dobry zasięg w telewizjach kablowych. 1 sierpnia 2008 Polsat News rozpoczął emisję reklam. 1 marca 2009 r., kilkanaście minut po północy, został zakodowany w Nagravision 3 (na rzecz platformy Cyfrowy Polsat).

Program "na żywo" emitowany jest od godz. 05:58 do 23:50. Serwisy informacyjne nadawane są co pół godziny (w czasie pasma porannego "Nowy dzień" co 15 minut). Łącznie kanał zatrudnia ponad 400 osób, z czego prawie połowa to zespół redakcyjny. Program podzielony jest na pasma: poranne – Nowy Dzień, popołudniowe – To jest dzień i wieczorne – To był dzień. Najchętniej oglądanym programem stacji jest "Gość Wydarzeń", który jest emitowany zaraz po Wydarzeniach i ogląda go średnio 58 tys. widzów dziennie[3].

W godzinach od 5:58 do 8:15 (Polsat – od poniedziałku do piątku) i od 5:58 do 7:45 (w weekendy i święta), od 5:58 do 7:40 (Polsat 2), oraz od 5:58 do 10:00 (Polsat News 2) retransmitują sygnał stacji, natomiast program "To był dzień" jest powtarzany w nocy na antenie naziemnej stacji TV4.

Od 1 września 2010 jest dostępny w Cyfrze+ na kanale nr 8. Od 5 maja 2011 jest dostępny w n na kanale nr 17. Widownia Polsatu News w całym 2010 roku wyniosła ponad 38 tys. widzów (0,62% wszystkich widzów). Daje mu to 19 miejsce pod względem oglądalności kanałów telewizyjnych w Polsce[4]. Od 3 lutego 2014 kanał dostępny jest w jakości HD[5].

Ludzie Polsat News[edytuj | edytuj kod]

Program stacji tworzą cenieni dziennikarze i publicyści, m.in.: Dorota Gawryluk, Jarosław Gugała, Magda Sakowska prowadzą główne wydanie "Wydarzeń" (18.50) oraz "Gościa Wydarzeń" (19.15), Agnieszka Gozdyra (program "Tak czy Nie", "Wydarzenia"), Maciej Stroiński (program "To jest dzień", "Wydarzenia"),Joanna Wrześniewska-Sieger ("Wydarzenia"), Marek Kacprzak ("To był dzień", "Wydarzenia.Opinie.Komentarze"), Bartosz Kurek, Joanna Górska, Beata Cholewińska, Mariusz Abramowicz, Krzysztof Ibisz (program poranny "Nowy dzień z Polsat News"), Marek P. Wójcicki ("Wydarzenia.Opinie.Komentarze"), Dariusz Ociepa (magazyn "To był dzień"), Marek Horczyczak (szef redakcji Prognozy Pogody).

Współpraca z CNN[edytuj | edytuj kod]

Kanał informacyjny współpracuje z siecią CNN, dzięki czemu stacja ma możliwość korzystania z materiałów tej telewizji. W komunikacie prasowym[6] Polsat napisał: "Współpraca z CNN obejmuje: szkolenia zespołów dziennikarzy, reporterów i zespołu realizacji, a także wzajemną współpracę reporterską przy tworzeniu serwisów i dostęp do całego kontentu informacyjnego CNN" Od lipca 2011 roku, współpraca Polsat News z CNN została zakończona. CNN natomiast nawiązało współpracę z Grupą TVN.

Studio Polsat News[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2008 roku Polsat News uruchomił wspólne z Wydarzeniami studio telewizyjne. Prawdopodobnie jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro. Na środku studia znajduje się stół prezenterski w kształcie strzałki – głównego motywu stacji. Obok niego znajduje się drugi, mniejszy stół, gdzie nagrywany jest Sport czy Interwencja Extra, naprzeciwko jest stolik służący m.in. Encyklopedii Zdrowia i Gościowi Wydarzeń. W studio nadawane są także Wydarzenia o godzinie 15:50 i 18:50, które są emitowane równocześnie na antenie Polsatu oraz powtórki na Polsacie 2.

Ośrodki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Polska:

Ośrodki zagraniczne:

[edytuj | edytuj kod]

7 czerwca 2008 – obecnie Wzorowane na logotypie Polsatu. Większa część koloru szarego, z napisem "NEWS" oraz symbolem strzałki (w prawym górnym rogu), mniejsza – pomarańczowa.

Polsat News HD[edytuj | edytuj kod]

Logo Polsat News HD.

Polsat News HD to kanał nadawany w standardzie HD, będący retransmisją kanału Polsat News w czasie rzeczywistym. Wystartował 3 lutego 2014.

Przypisy