Polska Lewica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska Lewica
Skrót PL
Lider Jacek Zdrojewski
Data założenia 5 stycznia 2008
Adres siedziby ul. Krakowskie Przedmieście 6/21,
02-325 Warszawa
Deklarowana
ideologia polityczna
socjaldemokracja
Deklarowane
poglądy gospodarcze
państwo opiekuńcze, społeczna gospodarka rynkowa
Młodzieżówka Młoda Polska Lewica
Barwy      czerwony
strona oficjalna

Polska Lewica (PL) – polska lewicowa partia polityczna, założona przez byłego premiera RP Leszka Millera po opuszczeniu przez niego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po opuszczeniu przez Leszka Millera Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w wyniku braku zgody kierownictwa partii na umieszczenie go na liście wyborczej Lewicy i Demokratów do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2007, ogłosił on 20 września tego samego roku start z listy Samoobrony RP i powołanie nowej partii pod nazwą „Polska Lewica”[1]. Podczas konferencji zaprezentowane zostało także logo tej formacji. Dzień później złożono wniosek o rejestrację partii.

Pierwszy kongres Polskiej Lewicy odbył się 5 stycznia 2008, uchwalono na nim statut ugrupowania i wybrano Leszka Millera na przewodniczącego. Oficjalną młodzieżówką partii zostało stowarzyszenie Młoda Polska Lewica. Po kilku tygodniach (8 lutego) Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie[2]. 25 maja tego samego roku I Zgromadzenie Krajowe partii dokonało wyboru przewodniczącego – został nim Leszek Miller, który spośród możliwych 230 głosów uzyskał 215[3].

Polska Lewica wystawiła kandydata w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim, zarządzonych po śmierci senatora Andrzeja Mazurkiewicza z PiS. Był nim Tadeusz Kaleniecki, który uzyskał 993 głosy, zajmując 7. miejsce spośród 12 kandydatów.

20 marca 2009 Polska Lewica podpisała porozumienie o współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, jednak jej działacze nie wystartowali z list tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

9 stycznia 2010 partię opuścił jej założyciel Leszek Miller, który podjął decyzję o powrocie do SLD. Część działaczy Polskiej Lewicy także przystąpiła do Sojuszu. 27 lutego tego samego roku na II Zgromadzeniu Krajowym ugrupowania wybrano jego nowe władze, na przewodniczącego został wybrany Jacek Zdrojewski (od momentu odejścia Leszka Millera p.o. przewodniczącego).

Polska Lewica nie poparła żadnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2010. 4 sierpnia tego samego roku zawarła porozumienie o współpracy z Socjaldemokracją Polską i Unią Lewicy III RP. W wyborach samorządowych w 2010 partie te utworzyły Koalicyjny Komitet Wyborczy „Lewica”, który wystawił m.in. listy do sejmików w 8 województwach, nie osiągając w żadnym progu wyborczego. Z ramienia komitetu „Ruch Społeczny Wrocławianie” wiceprzewodnicząca Polskiej Lewicy Anna Orzeł kandydowała na prezydenta Wrocławia, zajmując 7. miejsce spośród 9 kandydatów (uzyskała 0,57% głosów).

W wyniku zatrzymania przez CBA Jacek Zdrojewski zrezygnował w kwietniu 2011 z kierowania Polską Lewicą i zawiesił swoje członkostwo w ugrupowaniu, a jego obowiązki przejął tymczasowo Andrzej Łaszczyk[4]. Po kilku dniach (16 kwietnia) odbyło się III Zgromadzenie Krajowe partii, na którym Jacek Zdrojewski został jednak ponownie wybrany na przewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2011 partia nie wzięła udziału. 12 października 2013 współtworzyła Porozumienie Społeczne „Zmiana” wraz z Polską Partią Socjalistyczną, Partią Regionów, stowarzyszeniem Ruch Ludzi Pracy oraz Związkiem Zawodowym Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”[5]. PPS (która weszła w sojusz z Partią Zieloni) została potem zastąpiona w „Zmianie” przez Partię Emerytów Rencistów RP. Organizacje „Zmiany” nie brały udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

W wyborach samorządowych w 2014 PL uczestniczyła w koalicji SLD Lewica Razem.

Przewodniczący partii[edytuj | edytuj kod]

  • od 5 stycznia 2008 do 9 stycznia 2010 – Leszek Miller
  • od 9 stycznia 2010 (do 27 lutego 2010 jako p.o.) do 8 kwietnia 2011 – Jacek Zdrojewski
  • od 8 kwietnia 2011 do 16 kwietnia 2011 – Andrzej Łaszczyk (p.o.)
  • od 16 kwietnia 2011 – Jacek Zdrojewski

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]