Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Wejście do gmachu PWPW
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1919
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba 00-222 Warszawa, ul. R. Sanguszki 1
Numer KRS 0000062594
Prezes Marek Siwiec
Akcjonariusze / udziałowcy Skarb Państwa
Kapitał zakładowy 130 650 380 zł[1]
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Ziemia 52°15′22,2″N 21°00′25,6″E/52,256167 21,007111
Strona internetowa
Gmach PWPW widziany ze skrzyżowania ulic Zakroczymskiej i Wójtowskiej

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna (PWPW S.A.) – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, przedsiębiorstwo wpisane na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Statutowym celem PWPW S.A. jest produkcja banknotów oraz dokumentów zabezpieczonych. Obecnie Wytwórnia produkuje banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz blankiety dowodów osobistych, które personalizowane są w MSWiA. W PWPW produkowany jest również polski paszport biometryczny – książeczka paszportowa z wszytym w okładkę mikroprocesorem, do którego w MSWiA wprowadzane są dane biometryczne.

PWPW rozwija też usługi elektroniczne, m.in.: Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum (e-podpis), Polską Platformę Przetargową, elektroniczną skrzynkę podawczą, systemy do fakturowania elektronicznego oraz projekt tachografu cyfrowego.

W latach 2004-2006 PWPW produkowała banknoty 20 i 100 koron dla Narodowego Banku Słowacji. Eksportuje papier zabezpieczony ze znakiem wodnym m.in. do Austrii, Grecji, Holandii, Francji, USA i Turcji. Przedsiębiorstwo posiada wstępną akredytację Europejskiego Banku Centralnego w zakresie systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem produkcji. PWPW przygotowuje się do produkcji papieru i druku banknotów euro[2].

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych mieści się w gmachu przy ul. Sanguszki 1 w Warszawie, wzniesionym w latach 1926-1929.

Od 21 kwietnia 2006 roku, wydawany jest kwartalnik Człowiek i Dokumenty. Jest to specjalistyczne czasopismo podejmujące temat dokumentów w systemie bezpieczeństwa obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych, administracyjnych i ekonomicznych[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego zadecydowała o powstaniu Państwowych Zakładów Graficznych. Zostały one przekształcone w 1925 r. w PWPW SA. Po roku od powstania firmy został w niej wyprodukowany banknot o nominale sto marek polskich, według projektu Adama Jerzego Półtawskiego. Nową siedzibą firmy stał się gmach wybudowany w latach 1926-29 według projektu warszawskiego architekta Antoniego Dygata (projekt konstrukcyjny wykonał Wacław Pawłowski). W czasie powstania warszawskiego budynek PWPW zdobyty został 2 sierpnia 1944, po czym stał się jednym z głównych punktów oporu powstańców w rejonie Starego Miasta. Do ciężkich walk dochodziło tu m.in. w dniach 23–25 sierpnia, a 27 sierpnia nastąpiło ostateczne uderzenie niemieckie w sile 1600 żołnierzy wspartych bronią pancerną, przeciwko którym stanęło do walki 200 powstańców. Po zażartej walce o każde piętro, 28 sierpnia 1944 powstańcy opuścili budynek. W ciągu 27 dni walki zginęło ok. 100 żołnierzy powstania[2]. Gmach przy ul. Sanguszki odremontowano ze zniszczeń w latach 1946-50.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2005 PWPW uzyskała tytuł Laureata w XI edycji konkursu Polska Nagroda Jakości w kategorii wielkie organizacje. W 2007 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała PWPW nagrodę w konkursie "Polski Produkt Przyszłości" za opracowanie technologii kolorowej personalizacji kart poliwęglowych (technologia PCP)[4]. Technologia PCP umożliwia umieszczenie kolorowego zdjęcia w strukturze wielowarstwowej karty poliwęglanowej. Wcześniej personalizacja takich kart polegała na umieszczeniu zdjęcia w odcieniach szarości za pomocą technologii grawerowania laserowego. Obecnie PWPW jest jedną z nielicznych firm na świecie dysponującą technologią kolorowej personalizacji kart poliwęglanowych. Technologia proponowana przez PWPW to PCP (Polycarbonate Color Personalization)[5].

Znani ludzie związani z PWPW[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dane firmy (pol.). Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. [dostęp 2008-08-31].
  2. 2,0 2,1 art 90 lat PWPW SA w miesięczniku "Piligrafika" 2/209, s.4
  3. Człowiek i Dokumenty – kwartalnik. pwpw.pl. [dostęp 2013-01-24].
  4. Laureaci. Edycja XI (pol.). Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. [dostęp 2008-08-31].
  5. "Kolorowa personalizacja kart poliwęglanowych" Izabela Łukasiuk w: Świat Druku, 2009/3, s. 32

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]