Polskie Składy Budowlane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grupa Polskie Składy Budowlane SA
Grupa Polskie Składy Budowlane SA
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1998
Lokalizacja  Polska
Siedziba Wełecz 142
28-100 Busko-Zdrój
Numer KRS 0000015152
Prezes Bogdan Panhirsz
Przewodniczący
rady nadzorczej
Roman Grzenkowicz
Branża handel materiałami budowlanymi
Zatrudnienie 232(Maj 2010) – Centrala w Wełeczu, 8500(2009) – Łącznie wszyscy akcjonariusze
Dochód 1.17 mld zł (2009)
Kapitał zakładowy 24 520 000 zł
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Grupa PSB SA
Grupa PSB SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Grupa PSB SA
Grupa PSB SA
Ziemia 50°28′13,2″N 20°40′11,1″E/50,470333 20,669750
Strona internetowa

Grupa Polskie Składy Budowlane SA – polska sieć hurtowni działająca w branży materiałów budowlanych. Należy do Euro-Mat – największej w Europie federacji zrzeszającej grupy zakupowo-sprzedażowe działające na rynku materiałów budowlanych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Wełecz koło Buska-Zdroju. Obecnie grupa posiada ponad 390 składów budowlanych oraz 45 samoobsługowych placówek detalicznych PSB Mrówka. Jest największą siecią sprzedaży materiałów budowlanych w Polsce.

Wełecz k.Buska-Zdroju, Widok na główną halę magazynową nocą z perspektywy drogi Busko-Zdrój – Pińczów
Bogdan Panhirsz – Dyrektor Zarządu Grupy PSB SA – (założyciel)
Mirosław Lubarski – Członek Zarządu Grupy PSB SA – (założyciel)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona 14 kwietnia 1998 roku przez Bogdana Panhirsza i Mirosława Lubarskiego, jako Panhirsz Sp. z o.o. W czerwcu 1998 udziały w spółce nabyło ponad 40 niezależnych podmiotów gospodarczych, w tym 29 hurtowni materiałów budowlanych i 5 producentów. Od samego początku udziałowcem jest też firma Eko-Trans zajmująca się spedycją towarów spółki. W październiku firma zyskała obecną nazwę Grupa Polskie Składy Budowlane, wciąż funkcjonując jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do końca 1998 spółka osiągnęła przychody w wysokości 38 mln zł. W czerwcu 1999 spółka, jako pierwsza sieć z Europy Środkowej, została przyjęta w poczet członków federacji Euro-Mat. Korzystając z know-how największej grupy zakupowo-sprzedażowej w Europie, zyskała trwałą pozycję na rynku materiałów budowlanych w Polsce. Liczba udziałowców grupy wzrosła do 139 firm w grudniu 1999.

Na początku 2000 Grupa Polskie Składy Budowlane zmieniła formę prawną i kontynuowała działalność jako spółka akcyjna. W roku 2000 spółka rozpoczęła wdrażanie strategii identyfikacji wizualnej w punktach handlowych sieci, której celem było promowanie jednolitej marki i znaku towarowego. Ruszył także program certyfikacji punktów sprzedaży. Pierwsze certyfikaty dla akcjonariuszy którzy spełniały standardy grupy, zostały wręczone podczas Zjazdu PSB w Krakowie i Wieliczce w grudniu 2000.

W 2001 Grupa Polskie Składy Budowlane SA pojawiła się w rankingach największych polskich firm tygodnika Polityka (tygodnik) (miejsce 271.) oraz dziennika Rzeczpospolita (gazeta) (miejsce 284.). W styczniu grupa rozpoczęła wydawanie własnego pisma, branżowego dwumiesięcznika Polskie Składy Budowlane (od stycznia 2005 – Głos PSB ), traktującego o polskim rynku budowlanym, trendach i nowościach. Jesienią uruchomiony został także program "Buduj z PSB", którego głównym założeniem było wsparcie rodzin budujących własne domy. Program otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA'2002. W maju grupa otrzymała Godło Promocyjne Teraz Polska za najbardziej efektywne wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym samym roku Grupa PSB SA objęła patronat nad Domem Dziecka w Janinie, powiat Busko-Zdrój.

W grudniu 2002 uruchomione zostały pierwsze pilotażowe placówki detaliczne PSB Mrówka. Sklepy od samego początku funkcjonowały jako wspólne przedsięwzięcie kapitałowe Grupy PSB oraz lokalnego polskiego akcjonariusza, różniąc się tym samym od typowych sieciowych hipermarketów z zagranicznym kapitałem. PSB Mrówka to markety samoobsługowe typu zrób-to-sam skierowane do polskich rodzin mieszkających w miastach powiatowych na terenie całego kraju.

Rok 2003 to I Targi Grupy PSB, zorganizowane w warszawskim Hotelu Gromada. Impreza została na tyle dobrze przyjęta, iż odbywa się obecnie cyklicznie – raz w roku, w kwietniu (zwyczajowym miejscem są od lat Targi Kielce). Celem imprezy jest umożliwienie akcjonariuszom oraz największym dostawcom materiałów budowlanych dla grupy, zawieranie wzajemnych kontraktów handlowych na preferencyjnych warunkach. Impreza to także występy rozpoznawalnych celebrities. Na galach w kolejnych latach występowały polskie gwiazdy, takie jak: Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak, Bajm, Kombi (grupa muzyczna), oraz zagraniczne: In-Grid. Impreza ma charakter zamknięty.

W 2004 Grupa Polskie Składy Budowlane SA sponsorowała wraz z firmami Kreisel i EkoKlinkier zawodowy team kolarski, który startując przed dwa sezony zajął 16. miejsce na świecie i 3 w Polsce w rankingach Międzynarodowej Federacji Kolarskiej UCI.

2005 to dalsza ekspansja grupy na rynku sprzedaży detalicznej. Na koniec roku sieć marketów budowlanych PSB-Mrówka liczyła 15 placówek. Według analiz Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor 41% Polaków planujących inwestycje budowlane rozpoznawało markę PSB, a 29% markę programu "Buduj z PSB". Grupa otrzymała także prestiżową nagrodę Lider Informatyki w kategorii Handel i Usługi, w konkursie organizowanym przez IDG Poland, wydawcę miesięcznika komputerowego Computerworld.

W 2006 jako spółka akcyjna Grupa Polskie Składy Budowlane SA po raz pierwszy zdecydowała się na wypłatę dywidendy, po 100 zł od każdej akcji. Łącznie na wypłatę przeznaczono 1,6 mln zł, przy czym według szacunków dziennika Rzeczpospolita (gazeta) wartość grupy przekroczyła 430 mln zł. W lipcu 2006 spółka objęła główny mecenat nad XII Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz, gromadzącym sympatyków muzyki poważnej.

2007 Grupa PSB SA została partnerem Polskiej Ligi Siatkówki Mężczyzn w sezonie 2007/2008 otrzymała także złotą statuetkę Polski Hercules 2007 miesięcznika branży budowlanej Builder.

2008 W 2008 rok Grupa PSB S.A. weszła z kapitałem zakładowym w kwocie 16.127 tys. zł. W trakcie roku podwyższono kapitał zakładowy o 1.264 tys. zł, w wyniku czego jego stan na dzień 31.12.2008 r., wyniósł 17.391 tys. zł.

W dniu 31.12.2008 r. akcje Spółki posiadało 401 Akcjonariuszy, w tym: dwa przedsiębiorstwa zagraniczne, 7 spółek akcyjnych, 83 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 2 spółki cywilne, 1 spółdzielnia, 65 spółek jawnych, 241 osób fizycznych. Według innej systematyki akcjonariat można podzielić na: firmy handlowe - 69,6% udziału w kapitale i ilości głosów, producentów (dostawców Spółki) - 24,7% udziału w kapitale i ilości głosów, i osoby fizyczne - 5,7% udziału w kapitale i ilości głosów.

Faktycznie działalność gospodarczą (handlową i marketingową) w ramach Grupy PSB prowadziło w końcu 2008 roku 245 podmiotów handlowych. Razem posiadały one 376 licencjonowanych przez Spółkę punktów sprzedaży o łącznej powierzchni magazynowej ok. 500 tys. m².

Skumulowane przychody Akcjonariuszy (firm handlowych) w roku 2008 wyniosły 4,25 mld zł, w tym ze sprzedaży materiałów budowlanych - 3,95 mld zł.

Na koniec 2008 roku w składach i sklepach Mrówka pracowało razem ok. 8110 osób. W 25 firmach prowadzono także działalność produkcyjną, 29 Akcjonariuszy świadczyło usługi wykonawstwa budowlanego, zaś 17 podmiotów zajmowało się także usługami deweloperskimi.

Obecnie Grupa PSB SA jest największą grupą zakupowo-sprzedażową w Polsce[potrzebne źródło].

Postępowanie antymonopolowe[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2007 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie zapisów o antykonkurencyjnym charakterze, znajdujących się w umowach zawieranych pomiędzy producentem materiałów budowlanych, spółką Xella Polska, a dziesięcioma dystrybutorami, w tym Grupą PSB. Zdaniem urzędu klauzula o "niestosowaniu cen niższych od cen zakupu" świadczy o wspólnym ustalaniu cen, co stanowi jedno z najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego[1].

W lipcu 2008 prezes UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził, że postępowanie antymonopolowe uprawdopodobniło zawarcie przez przedsiębiorców porozumienia (...), którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji na krajowym rynku hurtowej sprzedaży ściennych materiałów budowlanych lub lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej (...). Zobowiązał wszystkie strony postępowania m.in. do wykreślenia kwestionowanej klauzuli w ciągu miesiąca od daty doręczenia decyzji[2].

Buduj z PSB[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne logo programu Buduj z PSB

Program "Buduj z PSB" to program partnerski koordynowany przez Grupę Polskie Składy Budowlane SA. Program jest ofertą skierowaną do polskich rodzin budujących lub planujących budowę własnego domu. Funkcjonuje od 2001, jego elementem jest program lojalnościowy Budujący Bonus. Do końca 2007 we współpracy z programem zbudowano w Polsce 25 tys domów. Program posiada własną witrynę internetową[3].

Głos PSB[edytuj | edytuj kod]

Głos PSB
Częstotliwość Dwumiesięcznik
Kraj Polska
Wydawca Grupa Polskie Składy Budowlane SA
Rodzaj czasopisma branżowe/budownictwo
Pierwsze wydanie styczeń 2001
Redaktor naczelny Mirosław Ziach
Średni nakład 20.000 egz.
Format A4
Liczba stron 50
Strona internetowa czasopisma

Głos PSB to dwumiesięcznik branżowy, wydawany przez Grupę PSB SA. Ukazuje się od stycznia 2001, jego nakład wynosi 20 tys. egzemplarzy. Dostępny jest także w wersji elektronicznej[4]. Wydawany jest regularnie od stycznia 2001, posiada zasięg ogólnopolski. Głos PSB prezentuje trendy w budownictwie i techniki budowlane, porusza też zagadnienia techniki budowlanej i materiałowej. Czasopismo ma swoje wydanie elektroniczne oraz internetowe archiwum numerów.

Struktura czasopisma[edytuj | edytuj kod]

 • 50% nakładu – składy PSB i ich klienci
 • 27% nakładu – szkoły budowlane i Centra Kształcenia Praktycznego
 • 20% nakładu – klienci programu Buduj z PSB
 • 2% nakładu – dostawcy Grupy PSB SA
 • 1% nakładu – instytucje państwowe
  • stałe działy:

Sponsoring i działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

2004-2005 – Sponsoring zawodowej drużyny kolarskiej o nazwie Grupa PSB (2004) i PSB-Atlas-Orbea (2005). Drużyna w 2004 zajęła 1. miejsce m.in.: w wyścigach Memoriał Henryka Lasaka, Tour de Słowacja, oraz 5. miejsce w Tour de Pologne. W 2005 zajęła m.in: 1. miejsce w Neuseen Classics. Łącznie w ciągu dwóch sezonów drużyna zwyciężyła w 47 wyścigach kolarskich.

2006 – Sponsoring Europejskich Pucharów w piłce nożnej (15 meczów z udziałem polskich klubów ekstraklasy). Bannery Grupy PSB SA firmowały mecz m.in.: Wisła KrakówBlackburn Rovers. Spółka była także głównym mecenasem festiwalu muzyki poważnej, dedykowanego pamięci słynnej śpiewaczki operowej Krystyny Jamroz, która urodziła się i wychowała w Busku-ZdrojuMiędzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

2007 – Kontynuacja sponsoringu Europejskich Pucharów w piłce nożnej (10 meczów z udziałem polskich klubów ekstraklasy). Od września Grupa PSB SA jest partnerem Polskiej Ligi Siatkówki Męskiej – 32 mecze do końca roku.

2008 - Grupa PSB kontynuowała reklamę sieci PSB na stadionach piłkarskich podczas Europejskich Pucharów. Podczas 13 meczów reklamę Grupy PSB obejrzało na żywo prawie 29 milionów telewidzów w TVP1 i TVP2. Łącznie kibiców uczestniczących w meczach było ponad 175 tys., w tym w Polsce prawie 150 tys. Mogli oni zobaczyć banery systemu video oraz wielkopowierzchniowe banery reklamowe z logo Grupy PSB i sieci sklepów PSB-Mrówka.

Przypisy

 1. Xella zmienia praktykę (pol.). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, 2008-07-10. [dostęp 2008-08-28].
 2. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Decyzja Nr DOK – 3/2008 (pol.). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, lipiec 2008. [dostęp 2008-08-28].
 3. Strona programu Buduj z PSB – http://www.budujzpsb.com.pl/
 4. Wersja elektroniczna dwumiesięcznika Głos PSB – http://glospsb.com.pl/