Porty lotnicze w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polskie porty lotnicze)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porty lotnicze w Polsce wraz z liczbą pasażerów – stan na koniec 2013 roku

Porty lotnicze w Polsce – w skład systemu cywilnych portów lotniczych w Polsce, wykorzystywanych do transportu pasażerskiego, wchodzi 14 portów lotniczych – z dominującym portem stołecznym oraz 13 portami regionalnymi. Dwa kolejne porty lotnicze znajdują się w budowie lub przebudowie.

Największy port lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Chopina w Warszawie (toponimicznie: Warszawa-Okęcie), przez wiele lat uprzywilejowany przez władze państwowe ograniczające rozwój innych portów lotniczych w kraju. Warszawa miała być węzłem przesiadkowym dla Polski. W 2012 roku w Warszawie odprawianych było 38,79% osób[1] korzystających z usług linii lotniczych, lecz relatywna rola tego portu będzie się zmniejszać wraz z rozwojem ruchu do innych regionów, który przedtem był sztucznie ograniczony[potrzebne źródło].

Regionalne porty lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Lublin-Świdnik, m.in. stąd odlatują samoloty do Londyn-Stansted

Mianem regionalnych portów lotniczych określa się sieć portów lotniczych, które w okresie gospodarki planowej miały odgrywać pomocniczą rolę w stosunku do stołecznego lotniska w Warszawie. Miały one przyjmować pasażerów przylatujących z zagranicy lub wylatujących za granicę przez Okęcie, który miał docelowo pełnić rolę węzła przesiadkowego dla całej Polski. Szczególnie po liberalizacji rynku lotniczego w maju 2004 wiele z nich, głównie te położone przy większych miastach, rozwinęły swoje własne połączenia zagraniczne, zwłaszcza w oparciu o tzw. tanie linie lotnicze, takie jak np. easyJet, Ryanair, SkyEurope Airlines (wycofał się z Polski w 2008 r.), Centralwings (nie operuje od października 2008 roku) czy Wizz Air. Jednak przy dominującej pozycji Okęcia, które obsługuje 3 razy więcej podróżnych niż największy regionalny port lotniczy w krakowskich Balicach, wciąż główną rolę odgrywają połączenia z i do Warszawy, choć pozycja tego portu jako portu przesiadkowego z roku na rok słabnie. Rolę portu przesiadkowego dla połączeń do Polski przejmuje natomiast Londyn-Stansted, oferujący dzięki liniom Ryanair połączenia do większości portów regionalnych w Polsce.

Portu lotniczego nie mają w Polsce trzy województwa: podlaskie, opolskie i świętokrzyskie. W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się zamknięty port lotniczy Szczytno-Szymany w Szymanach koło Szczytna.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”[edytuj | edytuj kod]

PPL zostało powołane do życia na mocy ustawy z dnia 23 października 1987. Jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności istniejącego od 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.

PPL zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze. W pozostałych portach lotniczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach i Wrocławiu, przekształconych w spółki prawa handlowego, PPL posiada udziały. PPL nie posiada jedynie udziałów w spółce Lotnisko Łódź im. Władysława Reymonta.

Stan w roku 2014[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym i czarterowym w latach 2011–2013 (pol.). Urząd Lotnictwa Cywilnego, marzec 2014. [dostęp 14 May 2014].

Miasto Województwo Nazwa toponomiczna
(GminaDzielnica)
ICAO IATA Nazwa portu lotniczego Liczba pasażerów
(2013)[2]
Oficjalna strona internetowa
Warszawa mazowieckie Okęcie
(WarszawaWłochy)
EPWA WAW Lotnisko Chopina w Warszawie 10 669 879 www.lotnisko-chopina.pl
Kraków małopolskie Balice
(Zabierzów)
EPKK KRK Kraków Airport im. Jana Pawła II 3 636 804 www.krakowairport.pl
Gdańsk pomorskie Rębiechowo
(GdańskMatarnia)
EPGD GDN Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy 2 826 412 www.airport.gdansk.pl
Katowice śląskie Pyrzowice
(Ożarowice)
EPKT KTW Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
(Katowice Airport)
2 506 694 www.katowice-airport.com
Wrocław dolnośląskie Strachowice
(Wrocław)
EPWR WRO Port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika 1 873 245 www.airport.wroclaw.pl
Poznań wielkopolskie Ławica
(PoznańGrunwald)
EPPO POZ Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego 1 329 331 www.airport-poznan.com.pl
Rzeszów podkarpackie Jasionka
(Trzebownisko)
EPRZ RZE Port lotniczy Rzeszów-Jasionka 588 148 www.rzeszowairport.pl
Łódź łódzkie Lublinek
(Łódź)
EPLL LCJ Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta 353 633 www.airport.lodz.pl
Warszawa mazowieckie Modlin
(Nowy Dwór Mazowiecki)
EPMO WMI Port lotniczy Warszawa-Modlin 344 566 www.modlinairport.pl
Bydgoszcz kujawsko-pomorskie Szwederowo
(Bydgoszcz)
EPBY BZG Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz 330 658 www.plb.pl
Szczecin zachodniopomorskie Goleniów
(Goleniów)
EPSC SZZ Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność” 322 334 www.airport.com.pl
Lublin lubelskie Świdnik
(Świdnik)
EPLB LUZ Port lotniczy Lublin 188 723 www.airport.lublin.pl
Zielona Góra lubuskie Babimost
(Babimost)
EPZG IEG Port lotniczy Zielona Góra-Babimost 12 196 www.lotnisko.lubuskie.pl
Radom mazowieckie Sadków
(Radom)
EPRA RDO Port lotniczy Radom-Sadków działa od 29 maja 2014 www.lotnisko-radom.eu
Gdynia pomorskie Kosakowo
(Kosakowo)
EPOK QYD Port lotniczy Gdynia-Kosakowo w budowie bezterminowo www.airport.gdynia.pl
Szymany warmińsko-mazurskie Szymany
(Szczytno)
EPSY SZY Port lotniczy Mazury
(zamknięty dla ruchu lotniczego, modernizowany)
rozpoczęcie operacji lotniczych na nowo
pod koniec 2014/terminal w budowie
www.szymanyairport.pl

Wzrost przewozów[edytuj | edytuj kod]

Widoczna jest zmiana struktury przewozów lotniczych w Polsce: Warszawskie Okęcie straciło palmę pierwszeństwa w udziale w rynku na rzecz portów regionalnych. W 2008 roku porty regionalne obsłużyły 57,66% ogółu ruchu lotniczego w Polsce natomiast, Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie 42,34%.Zmiana ta jest widoczna od 2005 roku w którym Warszawskie Okęcie obsłużyło 61%,a w 2006-48% wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk.

Polski rynek lotniczy nadal rozwija się szybko, od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej i pełnego otwarcia polskiego nieba, które spowodowały większą aktywność przewoźników już operujących w Polsce. Pojawił się także szereg nowych – głównie niskokosztowych – dzięki czemu zwiększyła się liczba oferowanych połączeń i liczba przewiezionych pasażerów.

Według prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w ciągu nadchodzących lat dynamika wzrostu będzie niższa niż obecnie, jednak nadal wyższą od średniej europejskiej. Za 13 lat liczba odprawionych pasażerów w Polsce może wynieść 41 mln.[3]

Perspektywa rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Do niedawna prowadzono prace nad lokalizacją nowego ogólnopolskiego międzynarodowego portu lotniczego dla Warszawy, który miał powstać w latach 2010-2013, lecz obecnie to przedsięwzięcie wygląda na zaniechane. Województwo mazowieckie raczej obecnie przymierza się do otwarcia mniejszych (powojskowych) portów w: Sochaczewie i Mińsku Mazowieckim.

Wiele miast stara się o reaktywację nieużywanych lotnisk powojskowych lub lotnisk sportowych z istniejącymi utwardzonymi pasami startowymi w celu obsługi ruchu pasażerskiego. Z uwagi na dostępną infrastrukturę, nowe porty regionalne mogą powstać w oparciu o:

Dodatkowo, planowany jest zupełnie nowy port lotniczy Kielce-Obice dla Kielc w Obicach. Również, 27 grudnia 2005 władze Starego Sącza zaproponowały Ministerstwu Transportu i Budownictwa budowę zupełnie nowego portu lotniczego Nowy Sącz-Stary Sącz z 2500-metrową drogą startową, określając jego lokalizację w ten sposób: „Jest to obszar o powierzchni 230 ha położony wzdłuż rzeki Poprad, pomiędzy drogą krajową nr 87 a linią kolejową Nowy Sącz–Muszyna.”[5]

Przewoźnicy[edytuj | edytuj kod]

W 2010 w Polsce działało 39 przewoźników pasażerskich. Największy udział w rynku miały: Polskie Linie Lotnicze LOT (29,02%), Wizz Air (22,62%), Ryanair (21,50%), Lufthansa (7,13%) i easyJet (3,06%)[6].

Przyszłe zmiany prawne[edytuj | edytuj kod]

Typowy polski port miejski lub regionalny będzie miał w ofercie zwykle jedną lub dwie relacje do dużych portów przesiadkowych, obsługiwane niewielkimi samolotami mieszczącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu pasażerów (np. Jetstream 32 lub Saab 340). Pracować będzie początkowo na mniej kosztownym podstawowym systemie nawigacyjnym (bez np. kosztownego ILS).

Powstawanie nowych portów lotniczych jest utrudnione istniejącymi przepisami, stawiającymi bardzo wysokie wymagania dla tego typu obiektów oraz braku prawnego modelu działalności dla niewielkich portów regionalnych. Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął pracę nad przepisami ułatwiającymi „powstanie ogólnopolskiej sieci lotnisk lokalnych, co umożliwi sprawne funkcjonowanie portów o małym lub nawet bardzo małym natężeniu ruchu”. Są one nazwane roboczo „portami lokalnymi” lub „lotniskami lokalnymi”. Stworzone będą możliwości prawne do wykonywania z nich komercyjnych operacji lotniczych: lotów taksówek powietrznych, czarterów, przewozów dowożących pasażerów do portów przesiadkowych[7].

Przypisy

  1. Statystyki. Rok 2012 na polskim niebie.
  2. Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym i czarterowym w latach 2011–2013 (pol.). Urząd Lotnictwa Cywilnego, marzec 2014. [dostęp 14 May 2014].
  3. Prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 28 lutego 2006 dotycząca liczby pasażerów korzystających z transportu lotniczego w polskich portach lotniczych do 2030, [1].
  4. Lotnisko wojskowe w Łasku posiada pełnowymiarowe drogi startowe w przeciwieństwie do niedawna zbyt krótkich dla wielu samolotów dróg startowych portu lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta; jednak w 2006 drogi startowe portu lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta zostały przedłużone do 2500 m i obecnie to miejskie lotnisko w Łodzi ma być priorytetowym w województwie.
  5. Wystąpienie Burmistrza Starego Sącza do Ministra Transportu w kwestii nowego lotniska.
  6. Statystyka Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
  7. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Lotnictwo, nr 10, s. 14, 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]