Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, cz. Polsko-české dny křesťanské kultury – coroczny, międzynarodowy cykl imprez społeczno-kulturalnych, które odbywają się na pograniczu polsko-czeskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej po raz pierwszy odbyły się w 1990 r. na terenie ziemi kłodzkiej. Stopniowo rozszerzają zasięg swojego działania. Obecnie obejmuje on obszar od Złotego Stoku po Krzeszów, wzdłuż 300-kilometrowego odcinka granicy polsko-czeskiej po obu jej stronach. Główne centrum i siedziba komitetu organizacyjnego mieszczą się od 1993 r. w Nowej Rudzie[1].

Cel działania[edytuj | edytuj kod]

Celem Dni jest promocja naturalnej współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów.

Organizatorzy[edytuj | edytuj kod]

Głównym organizatorem PCzDKCh jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Wydarzenia współorganizują m.in. Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Stowarzyszenie Sdružení Neratov w Bartošovicach[2] (Neratov(inne języki) w Górach Orlickich jest częścią Bartošovic).

Poszczególne działania inicjują i realizują także parafie Kościoła rzymskokatolickiego oraz urzędy poszczególnych miast[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O Polsko-Czeskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej. dnikultury.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-28)]..
  2. Sdružení Neratov (cz.).
  3. Organizatorzy Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. dnikultury.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-28)]..