Pomnik Wojciecha Bogusławskiego w Mogile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik
Wojciecha Bogusławskiego
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Miejsce

ul. Sieroszewskiego
os. Młodości

Typ obiektu

głaz

Data odsłonięcia

1971

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „PomnikWojciecha Bogusławskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „PomnikWojciecha Bogusławskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „PomnikWojciecha Bogusławskiego”
Ziemia50°03′58,4″N 20°03′03,5″E/50,066222 20,050972

Pomnik Wojciecha Bogusławskiegopomnik znajdujący się w Krakowie-Nowej Hucie, w parku przy ul. Sieroszewskiego na os. Młodości, na terenie dawnej wsi Mogiła, obok klasztoru oo. cystersów.

Pomnik odsłonięty w marcu 1971 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru[1], to wapienny głaz z granitową tablicą pamiątkową, na której widnieje napis:

WOJCIECH BOGUSŁAWSKI
„KRAKOWIACY I GÓRALE”
1794
WE WSI MOGIŁA

Upamiętnia on Wojciecha Bogusławskiego aktora, reżysera, dramatopisarza, ojca teatru polskiego, oraz jego dzieło operę ”Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” uważaną za pierwszą polską operę narodową a której akcja dzieje się we wsi Mogile, o milę od Krakowa, w młynie i karczmie, obok klasztoru oo. cystersów, zachowanych do dziś. Powstał z inicjatywy Klubu Miłośników Teatru, którego prezesem była Krystyna Zbijewska[1].

O Bogusławskim i jego operze przypominają także nazwy nowohuckich osiedli: Krakowiaków i Górali, położonych naprzeciwko Teatru Ludowego, który rozpoczął swą działalność 3 grudnia 1955 roku, premierą właśnie Jego opery "Krakowiacy i Górale". W Nowej Hucie znajduje się także ulica Bardosa, ubogiego studenta z Krakowa, jednej z postaci sztuki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b W hołdzie ojcu narodowej sceny Dziennik Polski 1971 nr 74 z 28/29 marca s. 6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Miezian i inni, Nowa Huta, socjalistyczna w formie, fascynująca w treści, Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2004, ISBN 83-918869-9-9, OCLC 831122710.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]