Pomnik bitwy pod Ostrołęką w Ostrołęce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik bitwy pod Ostrołęką
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ostrołęka

Projektant

Antonio Adamini

Data budowy

1847

Pomnik bitwy pod Ostrołęką – carski pomnik upamiętniający rosyjskie zwycięstwo w bitwie pod Ostrołęką w czasie powstania listopadowego.

Monument został w 1847 wzniesiony z osobistej inicjatywy Mikołaja I. Wykonano go według standardowego projektu pomników wojskowych II kategorii przygotowanego przez Antonio Adaminiego na okoliczność budowy w Rosji monumentów upamiętniających zwycięstwo w wojnie z Francją w 1812. Miał formę ośmiobocznej piramidy zwieńczonej cebulastą kopułką z krzyżem łacińskim. Do każdego boku piramidy przylegały niewielkie żeliwne kolumny wykończone kopułkami o identycznej formie, na których jednak nie zlokalizowano krzyży, a dwugłowe orły rosyjskie. Ze względu na standaryzację wyglądu pomników wojskowych monument w Ostrołęce był jedną z dwóch identycznych budowli w Królestwie Polskim - identyczny obiekt upamiętniał bitwę pod Grochowem. Jedynym elementem odróżniającym od siebie dwa pomniki była ikona św. Izydora umieszczona w Ostrołęce - dzień wspomnienia tego świętego w Rosyjskim Kościele Prawosławnym pokrył się z datą bitwy. Pomnik był dodatkowo otoczony łańcuchem wspartym na 32 niskich filarach, zaś otaczający go placyk pokryto kostką brukową. Wzniesiono go za pieniądze ze skarbu Królestwa Polskiego i zlokalizowano na wysokim brzegu Narwi.

Na monumencie znajdowały się trzy tablice. Środkowa podawała datę bitwy pod Ostrołęką, wskazywała jej wynik i wspominała głównodowodzącego wojskami rosyjskimi Iwana Dybicza. Tablica po lewej stronie wymieniała liczebność obydwu walczących stron, zaś po prawej - wskazywała poniesione przez walczących straty oraz nazwiska dowodzących poszczególnymi jednostkami rosyjskimi.

Pomnik został zniszczony po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Sokoł, A. Sosna, Stulecie w kamieniu i metalu. Rosyjskie pomniki w Polsce w latach 1815-1915, MID "Synergia", Moskwa 2005, ISBN 5-94238-010-4, ss.64-65