Pomoc:Konto uniwersalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Uwaga! Opisana poniżej funkcja odnosi się do strony Specjalna:Łączenie kont.

O systemie jednolitej nazwy użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Co to jest?[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Wikimedia uruchomiła pewną liczbę edytowanych społecznie projektów rozpowszechniania wiedzy. Od użytkowników zwyczajowo wymagano stworzenia konta użytkownika w każdym projekcie i języku, w jakim jest prowadzony. Oznaczało to dodatkowy nakład pracy dla redaktorów zaangażowanych w rozwój większej ilości projektów, szczególnie w dobie integracji plików multimedialnych z repozytorium Wikimedia Commons.

Wprowadzony niedawno system unifikacji nazwy użytkownika łączy konta użytkownika we wszystkich prowadzonych przez Fundację Wikimedia projektach. Największą zaletą systemu jest konieczność wykonania tylko jednej rejestracji – nie jest wymagane zakładanie kont w projektach, do których dany edytor chce przystąpić po raz pierwszy, gdyż razem z użytkownikiem podąża wybrana przez niego nazwa. Drugą zaletą jest jednolita tożsamość we wszystkich projektach – nazwa użytkownika oznacza wszędzie tę samą osobę, nie można jej bowiem przypisać innemu użytkownikowi.

Co zmienia nowa możliwość?[edytuj | edytuj kod]

Zarejestrowanie uniwersalnej nazwy użytkownika rejestruje ją we wszystkich projektach. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą już rejestrować nowych kont w poszczególnych projektach, gdyż rejestrują je i potwierdzają swój adres e-mail tylko raz. Funkcja ta nazywana jest kontem uniwersalnym.

Po utworzeniu konta uniwersalnego wystarczy zalogować się na dowolnym projekcie, nie trzeba się już logować osobno na każdym z nich. Zalogowanie się na jednej wiki powoduje zalogowanie na wszystkich wiki.

W przyszłości planowanym rozszerzeniem działania uniwersalnej nazwy użytkownika jest umożliwienie informowania użytkownika o pojawianiu się nowych wiadomości na jego stronie dyskusji w innym niż domyślny projekcie Fundacji Wikimedia. Jednak szczegóły nie zostały jeszcze dopracowane.

Co nie ulega zmianie?[edytuj | edytuj kod]

 • Pewne funkcje działają tylko lokalnie (tzn. na konkretnej wiki):
  • Uprawnienia użytkownika są lokalne, co oznacza, że administratorzy jednego projektu nie przenoszą swojego statusu do innych wiki.
  • Preferencje użytkownika są odrębne dla każdej z wiki, choć adres e-mail należy ustawić i potwierdzić tylko w jednej wiki. Wszystkie preferencje są odrębne dla każdej wiki.
  • Powiadomienia o nowych wiadomościach działają tylko na bieżącej wiki; użytkownicy widzą pomarańczowy pasek powiadamiający o nowych wpisach na stronie dyskusji wyłącznie aktualnie przeglądanej wiki. Możliwa będzie zmiana tej cechy w przyszłości.
 • Użytkownicy mogą nadal mieć konta o różnych nazwach w różnych wiki, lecz nie zostaną one połączone w ramach uniwersalnej nazwy użytkownika.
 • System uniwersalnej nazwy użytkownika dostępny jest tylko dla projektów prowadzonych przez Fundację Wikimedia; strony tworzone przy pomocy oprogramowania MediaWiki, lecz niebędące projektami Fundacji, są wyłączone z systemu.

Łączenie kont i rozwiązywanie konfliktów[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na to, że rejestracja w poszczególnych wiki była jak dotąd rozdzielona, istnieją identyczne nazwy użytkownika należące do różnych osób w różnych wiki. Nowy system pozwala na przypisanie tylko jednego użytkownika do danej nazwy użytkownika, stąd powstaje konieczność zmiany nazw niektórych kont.

W celu rozwiązania podstawowych problemów z migracją kont, powstał specjalny algorytm, którego zasady podane są szczegółowo poniżej. Konta o identycznych nazwach łączone są domyślnie z wiki, na której użytkownik wykonał najwięcej edycji. Użytkownicy mogą usprawnić proces, upewniając się, czy ustawili ten sam adres e-mail i hasło w każdej wiki, gdzie zakładali dotychczas konta. Proces będzie dla użytkowników całkowicie niewidoczny, jeśli podczas jego przeprowadzania nie nastąpią konflikty.

 1. System najpierw dokona próby automatycznego połączenia kont.
  • Konta o tej samej nazwie, do których przypisano (i potwierdzono) ten sam adres e-mail oraz hasło, zostaną połączone automatycznie.
 2. Sprawa pozostałych kont może zostać rozwiązana następująco:
  • poprzez zalogowanie się i potwierdzenie, że należą one do właściciela konta głównego;
  • poprzez zalogowanie się i wybranie nowej nazwy użytkownika lub poproszenie biurokraty o zmianę nazwy konta;
  • konta, które po upływie określonego czasu nie zostaną połączone, zostaną w sposób wymuszony przemianowane przez oprogramowanie. Czas oczekiwania na tę operację nie został jeszcze ustalony.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za projekt odpowiedzialny jest Brion Vibber. Dyskusję na temat ujednoliconej nazwy użytkownika przeprowadził w grudniu 2005 - patrz spotkanie w Berlinie, po czym przesłał notatki na temat implementacji do bazowego kodu w kwietniu 2006. Zebrany przez niego materiał był przedmiotem dyskusji podczas prezentacji na konferencji Wikimania 2006.

Brion ogłosił udaną migrację testową w listopadzie 2006. Zbieranie danych trwało 2 godziny, a automatyczne łączenie kont - kolejne 5. Potwierdzono 4 457 075 kont podstawowych, a 578 128 kont drugorzędnych zostało połączonych automatycznie, przy czym wykorzystano odpowiadające kontu pierwotnemu uwierzytelnione adresy e-mail lub wchłonięto nieużywane konta. 134 242 konta należy połączyć przy współpracy użytkowników (71 741 unikatowych kont nie zostało połączonych).

Najczęściej zadawane pytania[edytuj | edytuj kod]

Czy po połączeniu kont mogę zmienić ich nazwę?[edytuj | edytuj kod]

Nie jest to możliwe w tej chwili. Planujemy jednak, że jeśli wystąpi taka potrzeba, zostanie stworzone odpowiednie narzędzie.

Na innej wiki posiadam konto o innej nazwie - czy mogę połączyć konta o różnych nazwach?[edytuj | edytuj kod]

Nie bez zmiany nazwy konta. W przyszłości planowana jest jednak możliwość posiadania różnych nazw na różnych projektach - patrz [1].

W celu uniknięcia problemu z możliwością zintegrowania kont o różnych nazwach w ramach konta uniwersalnego należy przed uruchomieniem konta uniwersalnego zwrócić się do biurokratów na odpowiedniej stronie danego projektu o zmianę nazwy użytkownika.

Ktoś na innej wiki korzysta z konta o mojej nazwie – jak mogę to zmienić?[edytuj | edytuj kod]

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnienie konta o żądanej nazwie w jednym z serwisów wiki nie oznacza, że niemożliwe jest uzyskanie konta uniwersalnego. Po połączeniu kont system poinformuje, że operacja nie zakończyła się całkowitym powodzeniem, lecz i tak stworzona zostanie uniwersalna nazwa użytkownika, z której można będzie korzystać we wszystkich projektach, w których konto o uniwersalnej nazwie pozostaje pod kontrolą jednego użytkownika.

Jeśli chce się przejąć konto o określonej nazwie w jednym z projektów wiki, należy złożyć wniosek do lokalnego biurokraty. Zgodnie z obowiązującymi w danej wiki zasadami, biurokrata może dokonać zmiany nazwy zajętego konta.

Listę biurokratów na danym projekcie można sprawdzić wchodząc na danym projekcie na stronę Special:ListUsers/bureaucrat.

Posiadam konto uniwersalne, ale istnieje konto nie należące do mnie, które mam szansę przejąć[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Upewnij się, że w danym projekcie istnieje procedura przejmowania konta.

Rozwiązanie problemu ma dwa warianty:

W projekcie, w którym chcę przejąć konto posiadam już konto o innej nazwie i chcę, aby edycje ze starego konta zostały przypisane do nowej nazwy[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek o przejęcie nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego projektu. Jeśli nie znajdziesz takiej strony - napisz do jednego z aktywnych biurokratów - ich listę można sprawdzić na danym projekcie na stronie Special:ListUsers/bureaucrat.

Po zmianie nazwy zaktualizuj swoje konto uniwersalne wchodząc na stronę Specjalna:Łączenie kont. Wystarczy tam wpisać hasło swojego starego konta.

W projekcie, w którym chcę przejąć konto nie interesuje mnie przenoszenie edycji ze starego konta lub w ogóle nie posiadałem konta[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak powyżej wystarczy złożyć wniosek o przejęcie nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego projektu. Jeśli zmienia się nazwę i nie chce się zachować edycji, to należy to wyraźnie zaznaczyć we wniosku.

Następnie - tak jak w powyższym wypadku - uwolnione konto należy przyłączyć poprzez stronę Specjalna:Łączenie kont w projekcie, w którym ustanowiło się konto uniwersalne.

Posiadam konto uniwersalne, ale na jednym z projektów posiadam konto o innej nazwie, którego nazwa może zostać ujednolicona z nazwą konta uniwersalnego[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek o zmianę nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego projektu. Zaznacz, że nazwa konta uniwersalnego jest również Twoja. Najlepiej podpisz się pod wnioskiem z obu kont.

Po zmianie nazwy zaktualizuj swoje konto uniwersalne wchodząc na stronę Specjalna:Łączenie kont. Wystarczy tam wpisać hasło swojego starego konta.

Chcę skasować konto uniwersalne[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek na stronie meta:Steward requests/SUL requests.

Na różnych wiki mam konta o tych samych nazwach, ale z różnymi hasłami logowania[edytuj | edytuj kod]

Po ustanowieniu konta uniwersalnego hasłem obowiązującym stanie się hasło z macierzystej wiki (tj. na tej, na której została włączona funkcja konta uniwersalnego). Natomiast, gdy konta o tych samych nazwach posiadają w preferencjach podane różne adresy e-mail, to użytkownik zostanie dodatkowo poproszony o podanie hasła z innych wiki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Błędy
  • Zgłoszenie 57: "Konto uniwersalne we wszystkich projektach Wikimedia"
  • Zgłoszenie 1552: "Zapotrzebowanie na funkcję: przesyłanie plików do Commons z poziomu Wikipedii, Wikibooks, itd."
  • Zgłoszenie 3525: "Międzyprojektowe listy obserwowanych z możliwością publicznego podglądu"
  • Zgłoszenie 3544: "Pojedyncza strona ostatnich zmian w wielu projektach Mediawiki"