Pomoc:Konto uniwersalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wikimedia Foundation uruchomiła pewną liczbę edytowanych społecznie serwisów rozpowszechniających wiedzę. Od użytkowników wymagano stworzenia konta użytkownika w każdym serwisie i języku, w jakim jest prowadzony. Oznaczało to dodatkowy nakład pracy dla uczestników zaangażowanych w rozwój większej liczby serwisów, szczególnie w dobie integracji plików multimedialnych z repozytorium Wikimedia Commons.

Wprowadzony system unifikacji nazwy użytkownika łączy konta użytkownika we wszystkich prowadzonych przez Wikimedia Foundation serwisach. Największą zaletą systemu jest konieczność wykonania tylko jednej rejestracji – nie jest wymagane zakładanie kont w serwisach, do których dany użytkownik chce przystąpić po raz pierwszy, gdyż razem z użytkownikiem podąża wybrana przez niego nazwa. Drugą zaletą jest jednolita tożsamość we wszystkich serwisach – nazwa użytkownika oznacza wszędzie tę samą osobę, nie można jej bowiem przypisać innemu użytkownikowi.

Po utworzeniu konta wystarczy zalogować się na dowolnym serwisie, nie trzeba się już logować osobno na każdym z nich. Zalogowanie się na jednej wiki powoduje zalogowanie na wszystkich wiki.

W przyszłości planowanym rozszerzeniem działania uniwersalnej nazwy użytkownika jest umożliwienie informowania użytkownika o pojawianiu się nowych wiadomości na jego stronie dyskusji w innym niż domyślny serwisie Wikimedia Foundation. Jednak szczegóły nie zostały jeszcze dopracowane.

Co pozostaje lokalne[edytuj | edytuj kod]

 • Pewne funkcje działają tylko lokalnie (tzn. na konkretnej wiki):
  • Uprawnienia użytkownika są lokalne, co oznacza, że administratorzy jednego serwisu nie przenoszą swojego statusu do innych wiki.
  • Preferencje użytkownika są odrębne dla każdej z wiki, choć adres e-mail należy ustawić i potwierdzić tylko w jednej wiki. Można dodatkowo ustawić swoje preferencje css i js globalnie.
  • Powiadomienia o nowych wiadomościach działają tylko na bieżącej wiki. Możliwa będzie zmiana tej cechy w przyszłości.
 • System uniwersalnej nazwy użytkownika dostępny jest tylko dla serwisów prowadzonych przez Wikimedia Foundation; strony tworzone przy pomocy oprogramowania MediaWiki, lecz niebędące serwisami WMF, są wyłączone z systemu.

Łączenie kont i rozwiązywanie konfliktów[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na to, że rejestracja w poszczególnych wiki była rozdzielona, istnieją identyczne nazwy użytkownika należące do różnych osób w różnych wiki. Obecny system pozwala na przypisanie tylko jednego użytkownika do danej nazwy użytkownika, stąd powstaje konieczność zmiany nazw niektórych kont.

W celu rozwiązania podstawowych problemów z migracją kont powstał specjalny algorytm, którego zasady podane są szczegółowo poniżej. Konta o identycznych nazwach łączone są domyślnie z wiki, na której użytkownik wykonał najwięcej edycji. Użytkownicy mogą usprawnić proces, upewniając się, czy ustawili ten sam adres e-mail i hasło w każdej wiki, gdzie zakładali dotychczas konta. Proces będzie dla użytkowników całkowicie niewidoczny, jeśli podczas jego przeprowadzania nie nastąpią konflikty.

 1. System najpierw dokona próby automatycznego połączenia kont.
  • Konta o tej samej nazwie, do których przypisano (i potwierdzono) ten sam adres e-mail oraz hasło, zostaną połączone automatycznie.
 2. Sprawa pozostałych kont może zostać rozwiązana następująco:
  • poprzez zalogowanie się i potwierdzenie, że należą one do właściciela konta głównego;
  • poprzez zalogowanie się i wybranie nowej nazwy użytkownika lub poproszenie biurokraty o zmianę nazwy konta;
  • konta, które po upływie określonego czasu nie zostaną połączone, zostaną w sposób wymuszony przemianowane przez oprogramowanie. Czas oczekiwania na tę operację nie został jeszcze ustalony.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za zadanie odpowiedzialny był Brion Vibber. Dyskusję na temat ujednoliconej nazwy użytkownika przeprowadził w grudniu 2005 – patrz spotkanie w Berlinie – po czym przesłał notatki na temat implementacji do bazowego kodu w kwietniu 2006. Zebrany przez niego materiał był przedmiotem dyskusji podczas prezentacji na konferencji Wikimania 2006.

Brion ogłosił udaną migrację testową w listopadzie 2006. Zbieranie danych trwało 2 godziny, a automatyczne łączenie kont – kolejne 5. Potwierdzono 4 457 075 kont podstawowych, a 578 128 kont drugorzędnych zostało połączonych automatycznie, przy czym wykorzystano odpowiadające kontu pierwotnemu uwierzytelnione adresy e-mail lub wchłonięto nieużywane konta. 134 242 konta należało połączyć przy współpracy użytkowników (71 741 unikatowych kont nie zostało połączonych).

Najczęściej zadawane pytania[edytuj | edytuj kod]

Czy po połączeniu kont mogę zmienić ich nazwę?[edytuj | edytuj kod]

Spójrz na WP:Zmiana nazwy użytkownika

Na innej wiki posiadam konto o innej nazwie - czy mogę połączyć konta o różnych nazwach?[edytuj | edytuj kod]

Nie bez zmiany nazwy konta.

W celu uniknięcia problemu z możliwością zintegrowania kont o różnych nazwach w ramach konta uniwersalnego należy przed uruchomieniem konta uniwersalnego zwrócić się o zmianę nazwy użytkownika.

Ktoś na innej wiki korzysta z konta o mojej nazwie – jak mogę to zmienić?[edytuj | edytuj kod]

Istnienie konta o żądanej nazwie w jednym z serwisów wiki nie oznacza, że niemożliwe jest uzyskanie konta uniwersalnego. Po połączeniu kont system poinformuje, że operacja nie zakończyła się całkowitym powodzeniem, lecz i tak stworzona zostanie uniwersalna nazwa użytkownika, z której można będzie korzystać we wszystkich serwisach, w których konto o uniwersalnej nazwie pozostaje pod kontrolą jednego użytkownika.

Jeśli chce się przejąć konto o określonej nazwie w jednym z serwisów wiki, należy złożyć wniosek.

Posiadam konto uniwersalne, ale istnieje konto nie należące do mnie, które mam szansę przejąć[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Upewnij się, że w danym serwisie istnieje procedura przejmowania konta.

Rozwiązanie problemu ma dwa warianty:

W serwisie, w którym chcę przejąć konto posiadam już konto o innej nazwie i chcę, aby edycje ze starego konta zostały przypisane do nowej nazwy[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek o przejęcie nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego serwisu. Jeśli nie znajdziesz takiej strony - napisz do jednego z aktywnych biurokratów - ich listę można sprawdzić w danym serwisie na stronie Special:ListUsers/bureaucrat.

Po zmianie nazwy zaktualizuj swoje konto uniwersalne wchodząc na stronę Specjalna:Łączenie kont. Wystarczy tam wpisać hasło swojego starego konta.

W serwisie, w którym chcę przejąć konto nie interesuje mnie przenoszenie edycji ze starego konta lub w ogóle nie posiadałem konta[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak powyżej wystarczy złożyć wniosek o przejęcie nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego serwisu. Jeśli zmienia się nazwę i nie chce się zachować edycji, to należy to wyraźnie zaznaczyć we wniosku.

Następnie - tak jak w powyższym wypadku - uwolnione konto należy przyłączyć poprzez stronę Specjalna:Łączenie kont w serwisie, w którym ustanowiło się konto uniwersalne.

Posiadam konto uniwersalne, ale na jednym z serwisów posiadam konto o innej nazwie, którego nazwa może zostać ujednolicona z nazwą konta uniwersalnego[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek o zmianę nazwy użytkownika na odpowiedniej stronie danego serwisu. Zaznacz, że nazwa konta uniwersalnego jest również Twoja. Najlepiej podpisz się pod wnioskiem z obu kont.

Po zmianie nazwy zaktualizuj swoje konto uniwersalne wchodząc na stronę Specjalna:Łączenie kont. Wystarczy tam wpisać hasło swojego starego konta.

Chcę skasować konto uniwersalne[edytuj | edytuj kod]

Złóż wniosek na stronie meta:Steward requests/SUL requests.

Na różnych wiki mam konta o tych samych nazwach, ale z różnymi hasłami logowania[edytuj | edytuj kod]

Po ustanowieniu konta uniwersalnego hasłem obowiązującym stanie się hasło z macierzystej wiki (tj. na tej, na której została włączona funkcja konta uniwersalnego). Natomiast, gdy konta o tych samych nazwach posiadają w preferencjach podane różne adresy e-mail, to użytkownik zostanie dodatkowo poproszony o podanie hasła z innych wiki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Błędy
  • Zgłoszenie 57: "Konto uniwersalne we wszystkich serwisach Wikimedia"
  • Zgłoszenie 1552: "Zapotrzebowanie na funkcję: przesyłanie plików do Commons z poziomu Wikipedii, Wikibooks, itd."
  • Zgłoszenie 3525: "Międzyserwisowe listy obserwowanych z możliwością publicznego podglądu"
  • Zgłoszenie 3544: "Pojedyncza strona ostatnich zmian w wielu serwisach Mediawiki"