Skrót: WP:PN

Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Na tej stronie wikipedyści odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii. Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Edycja artykułów.[edytuj | edytuj kod]

Od czego zależy szybkość zamieszczenia zmian w artykule po jego edycji?Czy popełniłam błąd w edycji gdy dany artykuł nie zmieni się od razu po zapisaniu zmian??

jeżeli artykuł miał wersję przejrzaną to zmiany pojawią się po zatwierdzeniu przez uzytkownika ze statusem redaktora. Szybkość zależy od wielu czynników np. czy akurat ktoś ma czas. Po wykonaniu odpowiedniej liczby edycji (200-500) możesz sama taki status uzyskać. masti <dyskusja> 19:48, 8 lut 2015 (CET)
Warto wywołać Wikipedysta:Ewelina Małys bo w przeciwnym razie może nie zauważyć odpowiedzi. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 20:03, 8 lut 2015 (CET)
Zazwyczaj jest tak, że oznaczający artykuły wybierają na początek te, w których dokonano niewielu zmian i nie budzą one zastrzeżeń. Jeżeli w edycji usuwasz spory fragment, to jest większe prawdopodobieństwo, że osoba z uprawnieniem redaktora się wstrzyma na dłuższy czas z oznaczaniem. Jeśli nie jest to oznaczone od razu (jak twoja pierwsza edycja), to potem wisi długimi tygodniami. Swoją drogą zapis: "gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim." rzeczywiście brzmi dość niezręcznie. Proponuję klikać w "Edytuj kod źródłowy" zamiast w "Edytuj". Wtedy np. widać, że to drugie zalinkowane woj. lubelskie dotyczy innego bytu administracyjnego. Sławek Borewicz, → odbiór 23:40, 8 lut 2015 (CET)
@Sławek Borewicz, nie wiem czy wiesz, ale kiedy edytujesz za pomocą zakładki „Edytuj”, to też widać, że to drugie zalinkowane woj. lubelskie dotyczy innego bytu administracyjnego. Wystarczy najechać na link, można też kliknąć na niego... Tar Lócesilion|queta! 00:05, 9 lut 2015 (CET)

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Witam Jak wstawić zdjęcia na edytowanej stronie? Pozdrawiam Piotr

Porady edycyjne w zakresie ilustrowania artykułów znajdują się na stronie Pomoc:Ilustrowanie.
Jeśli chcesz wykorzystać własne zdjęcie – skorzystaj z poradnika Commons, gdzie przechowywane są materiały graficzne wykorzystywane w Wikipedii. Kenraiz (dyskusja) 14:17, 23 lut 2015 (CET)

Źródła na stronie[edytuj | edytuj kod]

Witam, co mam podać jako źródła, gdy pisze artykuł o kimś, kogo po prostu znam, i nie korzystałem z żadnych źródeł, tylko z własniej wiedzy?

Pozdrawiam Kamil

@FanFadeja: w Wikipedii właśnie opieramy się na źródłach - nie przedstawiamy własnej twórczości. To dość mocno przestrzegana zasada i w takim przypadku - po prostu nie powinieneś zamieszczać informacji "z głowy". Wojciech Pędzich Dyskusja 23:20, 24 lut 2015 (CET)
Zobacz co tu piszą w wymaganiach. Jeśli jest to znana/ważna osoba na tyle, aby mieć notkę w encyklopedii, to na pewno są źródła, które potwierdzają jej biografię - dokonania, jej wpływ itd. Sławek Borewicz, → odbiór 23:34, 24 lut 2015 (CET)
Porównaj: Stasiak (raper) i artykuły o innych polskich raperach. Sławek Borewicz, → odbiór 23:42, 24 lut 2015 (CET)

Proszę o pomoc[edytuj | edytuj kod]

Witam serdecznie, jestem od dzis zalogowany na Wikipedii, zwracam sie z prośbą (o ile mój artykuł sprostał Państwa wymaganiom)by z brudnopisu przenieść go bezpośrednio do bazy haseł. Nie ukrywam, iż bardzo mi zależy, poświęciłem tej pracy bardzo dużo czasu, a jednoczesnie jest ona moim zaliczeniem na studiach.( wykładowca mi zaliczył, ale muszę ją udostępnić w bazie danych Wikipedii :)

dziękuję pięknie za pomoc

To co jest w Twoim brudnopisie należy rozdzielić na dwie części. Pierwsza opisująca działalność inwestycyjną samorządu gminnego powinna w mojej opinii trafić jako sekcja pt. "Działalność inwestycyjna" do artykułu Samorząd gminny. Dalej następujące definicje terminów inwestycja i inwestor – należałoby wykorzystać do uzupełnienia tych artykułów. Kenraiz (dyskusja) 23:01, 25 lut 2015 (CET)


dzięki

Adamkozakiewicz (dyskusja) 09:50, 26 lut 2015 (CET)

a jak przeniesc tekst z brudnopisu, by wrzucić go na Wikipedię??Adamkozakiewicz (dyskusja) 09:52, 26 lut 2015 (CET)


a czy Ty Soldier of Wasteland (dyskusja) możesz tego dokonać ? jesli tak z góry wielkie dziękiAdamkozakiewicz (dyskusja) 14:45, 26 lut 2015 (CET)

  • Zintegrowałem wstawiony przez Ciebie tekst z artykułem Samorząd gminny. Wystarczyło wygładzić od strony redakcyjnej. Dzięki za edycje i zapraszam do edytowania Wikipedii. To tylko na pierwszy rzut oka skomplikowane. Kenraiz (dyskusja) 15:19, 26 lut 2015 (CET)

dzięki Kenraiz (dyskusja