Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PN

FAQ – najczęstsze pytania

Ambox blue question.svg O Wikipedii   User icon 2.svg Konto użytkownika     Gnome-colors-alacarte.svg Edytowanie   Orange copyleft.svg Prawa autorskie   FlaggedRevs-2-1.svg Akceptowanie zmian   X-office-document.svg Ilustracje (pliki)   Applications-system.svg Problemy techniczne  Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty edycyjne będą kasowane.
Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy cudzych prac domowych.


Archiwum: część 1, część 2

Problem z dwukropkami[edytuj | edytuj kod]

Pomocy, nie wiem czemu się tak dzieje, czy to u mnie na kompie jest przyczyna czy na wikipedii. Mianowicieː Chcę w polu wyszukiwarki wpisać np. "WP:Bar" to zamiast tego używając odpowiednich przycisków wpisuje mi sie "WPːBar" (dwukropek jest inny). To samo jest jak pisze w polu edycji np teraz. W googlach, czy wm commons jest ok, tylko na wikipedii musze sobie kopiować dwukropki i je wklejać. Problem pojawił się max. 10 dni temu. I jakby co to używam niemieckiej klawiatury ustawionej żeby pisała po polsku tzn. że np. dwukropek mam na o umlaut z shiftem. Z góry thx z pomoc ̴̴̴Krol111 ( 16:55, 4 sie 2014 (CEST) ̃ːKurde, na innym kompie jest ok, tu mam jeszcze oprócz tego problem z podpisywaniem się, na innojęzycznych wikipediach jest wszystko w porządku, nie mam pojęcia co to ma być ̴̴̴̴Krol111 ( 17:09, 4 sie 2014 (CEST)

Problem najprawdopodobniej jest po Twojej stronie. Szukałbym w ustawieniach klawiatury. U mnie wszystko działa (linuks, firefox, vektor) Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:13, 4 sie 2014 (CEST)
  • Ustawienia języka. W lewej kolumnie, tam gdzie są interwiki, jest trybik. Jak go klikniesz to pojawią się Ustawienia języka. Przy ikonie klawiatury jest Wprowadzanie tekstu – trzeba je kliknąć i zmienić metodę wprowadzania tekstu (pewnie na użyj rodzimej klawiatury). To samo możesz zmienić w polu wyszukiwania – po jego kliknięciu pojawia się poniżej mała ikona klawiatury (z ew. nazwą wybranej metody wprowadzania). Piastu βy język giętki... 17:16, 4 sie 2014 (CEST)
Dzięki wielkie!!! Krol111 ( 17:53, 4 sie 2014 (CEST)

Grafiki do przedwojennych filmów.[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:03, 6 sie 2014 (CET)

Szukam kontaktu z kimś kto zrobił by grafiki do przedwojennych filmów na podstawie programów z biblioteki cyfrowej. Artykuły po tych filmach często nie mają żadnych ilustracji a w programach zawsze jest kilka kadrów. Ja nie potrafię tego zrobić i nie mam w tej chwili zbytnio czasu żeby się tego poduczyć. Dodatkowo znalazłem kilka programów do filmów które nie mają hasła w wiki.

Barbara Radziwiłłówna (film)

Granica (film 1938)

Serce matki (film 1938)

Królowa przedmieścia (film)

Przedwiośnie (film 1928)

Profesor Wilczur (film)

Rena

Czarna perła (film 1934)

strony wykorzystujące treści z Wiki[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry, Znalazłem stronę, która wykorzystuje treści z Wiki i dodatkowo zmienia linki tj. zamienia linki do Wiki i odwołań na swoje:

Przykładowa: http://www.harmonicon.sixdys.waw.pl/Wiercenie_termiczne.html

Czy jest to zgodne z prawem/zasadami?

Ogólnie można z naszej wiedzy korzystać dość łatwo - jest to opisane na stronie Pomoc:Kopiowanie poza Wikipedię. W każdym przypadku należy jednak zachować warunki naszej licencji, a ta strona ich jasno nie spełnia. Najgorsze, że nie ma nawet kogo upomnieć, bo nie widzę kontaktu na stronie. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:23, 6 sie 2014 (CEST)

Też nie mogłem znaleźć. Skoro jest to w domenie sixdys to dane są tutaj: http://www.sixdys.waw.pl/kontakt/

A na WHOIS ogólnie dostępne informacje dot. domeny sixdys.waw.pl:

ABONENT:
firma: NET Piotr Janczyk
ulica: Kościuszki 1/35
miasto: 33-380 Krynica-Zdrój
lokalizacja: PL
telefon: +48.604114816
ostatnia modyfikacja: 2013.10.24
Tak, tylko pytanie, czy poddomeną też zarządza ten sam podmiot. Jak się obrobię to mogę do nich napisać. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:03, 6 sie 2014 (CEST)

Pan Piotr zajmuje się pozycjonowaniem, więc pewnie po to powstał "ten projekt" kopiowania Wikipedii. Sprawdzałem ten salon Sixd albo Sixdys, ale nic nie występuje w Warszawie pod takim adresem, nawet jako firma, więc wszystkie ślady prowadzą do NET, bo samym waw.pl zarządza już ktoś inny, ale nie ma wpływu na poddomeny typu sixdys.waw.pl

Wysłałem maila, choć czasami należy liczyć się z brakiem odpowiedzi... Wojciech Pędzich Dyskusja 14:23, 19 sie 2014 (CEST)

Pytanie o przypis[edytuj | edytuj kod]

Dobry wieczór!

Mam czysto techniczne pytanie dotyczące Wikipedii i przypisów, a dokładnie szablonu cytuj stronę.

Czym różni się parametr data (data publikacji) od parametru data dostępu? Za co odpowiada parametr data dostępu?

Nie jest to dokładnie wytłumaczone, a dla mnie dwie powyższe są tożsame (data publikacji strony=data uzyskania do niej dostępu? - chyba źle to rozumiem). Trochę zgłupiałem, ponieważ w wielu hasłach na Wikipedii data dostępu dla wszystkich przypisów jest taka sama (np. tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Makoto_Shinkai nie licząc ostatniego przypisu).

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za kłopot. :)

Data dostępu to znaczy kiedy wikipedysta wprowadzający dane do wikipedii zaglądał na stronę. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:21, 13 sie 2014 (CEST)
Dokładniej, kiedy ostatni raz udało mu sie ją z sukcesem załadowac w formie umożliwiajacej odczytanie jej treści. --Matrek (dyskusja) 04:55, 13 sie 2014 (CEST)

zapytanie o pozwolenie[edytuj | edytuj kod]

Proszę o informację, czy pozwolenie na wykorzystanie informacji z innego źródło, które muszę dosłać musi być w takiej formie jak zaproponowane przez Wikipedię w artykule "Pozwolenie na wykorzystanie", czy dozwolone są modyfikacje? Czy pozwolenie musi udostępniać cały utwór (chodzi o stronę internetowa instytutu) w ramach wolnej licencji, czy może udostępniać w ramach tej licencji tylko ten fragment, który został wykorzystany w artykule. Ostatnia moja wątpliwość - czy jak w kolejnej modyfikacji artykułu wykorzystam inny fragment materiału ze strony internetowej to czy ponownie będę musiała wysyłać pozwolenie na wykorzystanie informacji?

Z góry dziękuję za pomoc.

  • To zależy jakie modyfikacje. Pozwolenie nie musi dotyczyć całego utworu. Jeżeli pozwolenie dotyczyło fragmentu A a potem będziesz chciał użyć fragmentu B (nie należącego do A) to potrzebne będzie osobne pozwolenie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:03, 14 sie 2014 (CEST)