Skrót: WP:PN

Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Na tej stronie wikipedyści odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii. Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Witam. Mój artykuł znajduje się w brudnopisie Wikipedysta:Terpentyna/Romana (Roma) Hałat, gdzie i w jaki sposób mam podać źródła ? czy wystarczy podanie bibliografii? Pozdrawiam Wikipedysta:Terpentyna

  • Na końcu artykułu stwórz sekcję Bibliografia i tam podaj skąd informacje pochodzą. Najlepiej użyć szablonu Szablon:Cytuj książkę (pismo, stronę). Trzeba podac autora, tytuł pracy, rok i miejsce wydania, ISBN i strony na których daną osobę opisano. W przypadku gazety potrzebny jest ISSN, tytuł gazety, tytuł i autor artykułu, strony, data wydania. Ciacho5 (dyskusja) 23:30, 18 sty 2015 (CET)

Encyklopedyczność[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry,

Staram się umieścić wpis 'Morison International' po polsku. W większości opiera się on na tłumaczeniu wpisu z wikipedii en, dodana została tylko końcówka na temat Morison International w Polsce. Od osoby zajmującej się moderacją otrzymałem informacje, że mam udowodnić encyklopedyczności oraz podać źródła wpisu. Jak mam rozwiązać ten problem? Czy jeśli artykuł w jakimś języku został zaakceptowany to nie jest jednoznaczne z tym, że jest encyklopedyczny również w innym języku? Jak dodać źródło, którym jest historia przedsiębiorstwa? Nie jest to aktualnie nigdzie opublikowane, czy w takim wypadku powinienem załączyć odpis KRS ?

Pozdrawiam Michał Morison polska (dyskusja edycje)

Nie wpis, tylko artykuł encyklopedyczny. To od razu zmienia optykę. Nie od osoby zajmującej się moderacją, tylko od Andrzeia111, który akurat zwrócił na to uwagę (w Wikipedii każdy robi to, co chce, nie to, do czego jest wyznaczony). Andrzei napisał, żebyś podał źródła informacji encyklopedycznych, które chcesz opublikować. Jedna z fundamentalnych zasad brzmi:
Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje, które mogą zostać zakwestionowane, a także cytaty, powinny posiadać odniesienie do opublikowanego, rzetelnego źródła. Czytaj więcej…
To, że artykuł w anglojęzycznej Wikipedii jest artykuł, w którym nie ma źródeł, nie znaczy, że tam został zaakceptowany. Przeciwnie – znaczy to, że jeszcze nikt go nie usunął. Każda wersja językowa Wikipedii jest autonomiczna i ma swoje podejście do fundamentalnych zasad. My pilnujemy, żeby tłumaczone artykuły były dobrej jakości i zostały odpowiednio oznaczone (zob. wp:tłumaczenia). Jeżeli coś nie jest opublikowane, to tego w Wikipedii także nie publikujemy, ponieważ:
Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Powinieneś więc dodać przypis po każdym fakcie, albo po grupie faktów zaczerpniętych z tego samego opublikowanego, rzetelnego, wiarygodnego źródła. Wikipedia wyłącznie gromadzi wiedzę, która jest opublikowana gdzieś indziej. Nie sprawdza, czy autor danego tekstu jest tym, za kogo się podaje. Tar Lócesilion|queta! 13:04, 19 sty 2015 (CET)

Nie na temat[edytuj | edytuj kod]

Jakie jest (było) przeznaczenie budowli - kościół w Tumie?

Pozwoliłem sobie dodać nagłówek. Jaki to pytanie ma związek z edytowanie Wikipedii? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 19:20, 19 sty 2015 (CET)

obojnak[edytuj | edytuj kod]

czy obojnak może mieć normalne dziecko

Jaki to pytanie ma związek z edytowanie Wikipedii? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 19:20, 19 sty 2015 (CET)

Mapa ze zbiorów WIG, autor inny[edytuj | edytuj kod]

Czy można a jeżeli tak to z jaką dokładnie licencją (szablonami, opisem) dodać do Commons fragment mapy:
http://igrek.amzp.pl/1763247
Np. przebieg Wilanówki w XIX w. Na tej stronie jest napisane, że mapy są wyłacznie do celów niekomercyjnych, a Wikimedia pozwala na używanie w celach komercyjnych, co jest niepokojące.
Jednak w Wikimedia jest dużo map WIG:
en:Category:Maps by Wojskowy Instytut Geograficzny (1:300 000 scale)
(z tym że autor tej to nie WIG)
Czy autor tej mapy jest nieznany, w związku z czym minęło by nawet ponad 100 lat ? I czy można też na przykład użyć takiej formuły, że rosyjskie mapy wykonane przed rewolucją są pozbawione praw autorskich, bo takie są przepisy w Rosji ? Chociaż to była Polska pod zaborem.
Być może chodzi też nie tylko o autora, ale z czyich zbiorów pochodzi skan, prawa majątkowe czy coś w tym rodzaju. W Wikimedia nigdzie nikt jednak nad tym nie zastanawia się.
Darekk2 (dyskusja) 08:39, 20 sty 2015 (CET)

Mańkowscy byli właścicielami pałacu w Kazimierzu Biskupim oraz identycznego pałacu w Brodnicy k. Gniezna. Tam mieszkał do niedawna jeden z synów p. Mańkowskich .[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:02, 20 sty 2015 (CET)

Pozdrawiam. Jeżeli ktoś z internautów posiada jakiekolwiek informacje lub zdjęcia tych pałaców lub parku proszę o umieszczenie ich na stronie. W pałacu w Kazimierzu B. była szkoła. Przez dwa lata uczęszczałem do niej. Pałac został zniszczony przez kopalnię, a niektóre elementy można odnaleźć w muzeum w Koninie-Gosławice . Pałac w Brodnicy oraz park prawdopodobnie zachowały się w pierwotnym stanie. Bardzo proszę o informacje.

20.01.2015

wszystkie rozwiazania calkowite rownania 189x−77y=686

"Omerta Murder"[edytuj | edytuj kod]

"Omerta Murder" -dobra co to oznacza

Szukajcie a znajdziecie: Omertà. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:45, 25 sty 2015 (CET)

jak wysoko była woda na kościele podczas powodzi. tata mi mowił ze jest znak na kosciele jak wysoko siegała chciałbym sie dowiedziec

A jaki to ma związek z edytowaniem Wikipedii? Wojciech Pędzich Dyskusja 14:29, 25 sty 2015 (CET)
  • Czy chodzi może o ten tekst „Gdy się trzy siódemki ze sobą zejdą, to się wilk w Kłodzku wody napije. I będzie jej miał po sam pysk. Będzie wielka powódź”? To było o kamienicy. Jeśli to nie to, to niestety nie pomogę. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:56, 25 sty 2015 (CET)

pomocy[edytuj | edytuj kod]

Koale wszystko o nihc

Mamy: Koala. tufor (dyskusja) 17:27, 25 sty 2015 (CET)