Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) – w Gdyni powstał w 2001 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Park został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty.

PPNT zajmuje obszar 6 hektarów w centrum Gdyni.

Jest to zrewitalizowany i zagospodarowany dla potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw teren byłej zajezdni komunikacji miejskiej, którego remont współfinansowany był przy pomocy środków Unii Europejskiej (Program Phare 2003 SSG – „Wzmocnienie konkurencyjności regionu pomorskiego poprzez rozwój innowacji i technologii dla przedsiębiorczości – Pomorski Park Technologiczny”). Prowadzone prace budowlane objęły remont zespołu hal łukowych z czasów przedwojennych, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego i zagospodarowanie otoczenia.

W 2006 roku dla firm udostępniono 9000 m² nowej powierzchni biurowej i laboratoryjnej przygotowanej w oparciu o najwyższe standardy, a także sale konferencyjne i wystawiennicze, prototypownie, przestrzeń wypoczynkową oraz zaplecze gastronomiczne.

Ze strony Miasta Gdyni rozwój projektu PPNT koordynuje Gdyńskie Centrum Innowacji.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem PPNT jest stworzenie i zapewnienie dogodnych warunków dla firm do realizacji przedsięwzięć opartych o wysoko zaawansowane technologie głównie w dziedzinach biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki i wzornictwa przemysłowego, gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego.

Zadaniem PPNT jest również dbanie o rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim poprzez pobudzenie i restrukturyzację regionalnej gospodarki oraz tworzenie nowych, stałych miejsc pracy.

Realizowane przez PPNT zadania i współpraca z partnerami zagranicznymi, służą monitorowaniu trendów rozwojowych branż innowacyjnych oraz odpowiadają na już zidentyfikowane potrzeby firm tworzących i wdrażających najnowocześniejsze projekty i technologie.

Rozbudowa[edytuj | edytuj kod]

Dynamiczny rozwój firm parkowych oraz wzrost popytu na ofertę PPNT związaną ze wspieraniem firm innowacyjnych w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i stymulowania współpracy sieciowej/klastrowej zrodził konieczność zwiększenia skali działalności PPNT. Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego pozwoli od 2012 roku służyć większej liczbie podmiotów, świadczenie szerszej gamy usług i elastyczne dopasowywanie do nowych rodzajów potrzeb przedsiębiorców.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

  • Innowacyjne firmy – w ramach PPNT funkcjonują firmy o znaczącym potencjale rozwojowym.
  • Park to także sieć współpracy – PPNT NET. Współpraca ta ukierunkowana jest na integrację środowisk nauki i biznesu, a w dalszej perspektywie to pierwszy krok ku przeistoczeniu PPNT w park naukowo-technologiczny trzeciej generacji i stymulacji rozwoju Gdyni i Pomorza jako ultranowoczesnego ośrodka innowacji na miarę XXI wieku.
  • Wdrożeniowe Laboratorium Biotechnologii i Ochrony Środowiska, które powstało z myślą o studentach, absolwentach, naukowcach, a także przedsiębiorcach, którzy mogą korzystać z laboratoryjnego sprzętu i usług.
  • Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, który informuje, szkoli i doradza w zakresie wiedzy patentowej oraz ochrony własności intelektualnej
  • Kompleks Konferencyjno-Wystawienniczy PPNT, obejmujący cztery nowocześnie wyposażone sale umożliwiające organizację spotkań i konferencji, również przy zastosowaniu wideo-konferencji, a także przestrzeń wystawienniczą – Galerię PPNT
  • Centrum Nauki Experyment - interaktywna wystawa, która poprzez zabawę w przystępny sposób przyswaja zwiedzającym wiedzę o środowisku, człowieku, fizyce, optyce. http://www.experyment.gdynia.pl
  • Galeria PPNT gdzie odbywają się ciekawe wystawy i wydarzenia wykorzystujące nowoczesne techniki i sposoby prezentacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]