Pont des Arts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na Pont des Arts z Pont Neuf
Pont des Arts

Pont des Arts lub Passarelle des Arts – most przeznaczony dla ruchu pieszego łączący Institut de France z Luwrem, przebiegający między 1 a 6 okręgiem paryskim. Jego nazwa pochodzi od określenia Dziedziniec Sztuki, jak w XIX wieku nazywano jeden z dziedzińców Luwru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy most na tym miejscu został skonstruowany w latach 1802-1804. Był to oparty na dziewięciu łukach pierwszy stalowy most w Paryżu, zbudowany na życzenie Napoleona Bonapartego, który zamówił u architektów Cessarta i Dillona most równocześnie technicznie nowatorski i atrakcyjny estetycznie. Powstała konstrukcja sprawdzała się do I wojny światowej, kiedy bombardowanie poważnie ją nadwątliło. W dalszym okresie obiekt kilkakrotnie został uszkodzony przez przepływające na rzece barki; w 1977 r. musiał zostać zamknięty, a w dwa lata później zawalił się po kolejnym zderzeniu z barką.

Kochankowie na Pont des Arts

Nowy most został wybudowany w latach 1981–1984 wg planu Louisa Arretche, który starał się naśladować pierwotny plan, redukując liczbę łuków z dziewięciu do siedmiu. 27 czerwca 1984 obiekt zainaugurował Jacques Chirac, wówczas mer miasta. Most jest plenerem dla artystów malarzy oraz miejscem wystaw sztuki.

W roku 2014 z powodu nadmiaru zawieszonych na nim kłódek część mostu się urwała, a on sam został zamknięty. W związku z powyższym władze Paryża nakazały umieszczenie na nim tablic z napisem Make love not love locks[1].

Przypisy

  1. Paryż. Nie zamykajcie miłości na kłódkę! "Metro" 14-17 sierpnia 2014