Port lotniczy Dhaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
জিয়া আন্তর্জাতিক
Zia Antorjatik Bimanbôndor
Zia International Airport
জিয়া আন্তর্জাতিকZia Antorjatik BimanbôndorZia International Airport
Państwo  Bangladesz
Miejscowość Kurmitola
Typ cywilne
Właściciel Civil Aviation Authority of Bangladesh
Rok otwarcia 1981
Kod IATA DAC
Kod ICAO VGZR
Wysokość 9 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 14/32: asfaltobeton, 3 200 × 46 m
Położenie na mapie Bangladeszu
Mapa lokalizacyjna Bangladeszu
DAC
DAC
Ziemia 23°50′36″N 90°23′52″E/23,843333 90,397778

Port lotniczy Dhaka (IATA: DAC, ICAO: VGHS) – międzynarodowy port lotniczy położony w Kurmitola, 20 km na północ od Dhaki. Jest największym portem lotniczym w Bangladeszu. Jest głównym węzłem linii lotniczych Biman Bangladesh Airlines.

Lotnisko ma powierzchnię 1981 akrów (802 ha). Prawie 52% krajowego ruchu międzynarodowego i krajowego obsługuje to lotniko, a drugie co do wielkości lotnisko, Port lotniczy Shah Amanat w Ćottogram, obsługuje około 17% pasażerów. Około 4 milionów międzynarodowych i 2 miliony pasażerów krajowych i 150 000 ton ładunków i poczty obsługuje rocznie lotnisko.[1]

Port lotniczy Shaka łączy Bangladesz z wieloma dużymi miastami na świecie; Biman Bangladesh Airlines obsługuje loty międzynarodowe z lotniska do 13 miast w Europie i Azji.[2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1941 roku, podczas II wojny światowej brytyjski rząd zbudował lądowisko w Kurmitola, kilka kilometrów na północ od Tejgaon, jako dodatkowe lądowisko dla lotniska Tejgaon, które w tym czasie było lotniskiem wojskowym, do obsługi samolotów bojowych, wobec pola wojennego Kohima (Assam) i Birmy[3].

Po utworzeniu Pakistanu w 1947 roku, Tejgaon stał się pierwszym cywilnym lotniskiem w ówczesnym Pakistanie Wschodnim, obecnie Bangladeszu. Po niepodległość Bangladeszu, w celu uwzględnienia wzrostu ruchu lotniczego, nowe lotnisko zostało zbudowane na pasie startowym Kurmitola. W 1981 roku lotnisko zostało oficjalnie zainaugurowane przez prezydenta Abdusa Sattara. Jego nazwa została zmieniona na Port lotniczy Zia, po zabójstwie prezydenta Ziaura Rahmana.

W 1992 r. powierzchnia terminalu lotniska została szybko zwiększona razem z rękawami i urządzeniami. Wielopiętrowy parking z miejscem na 500 samochodów, również został zbudowany w tym czasie.

W 2010 roku nazwa została zmieniona z Portu lotniczego Zia na Port lotniczy Shah Jalal przez rząd Bangladeszu, nazwany na cześć jednego z najbardziej poważanych w Bangladeszu świętego Sufizmu, Shah Jalal.

Terminale Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko składa się z dwóch głównych terminali, T1 i T2 dla lotów międzynarodowych i pirs T2 jest używany do lotów krajowych. Hala przylotów jest na parterze, a na piętrze jest hala odlotów. Terminal VIP zbudowany jest tylko około 200 metrów od głównej bramy i jest używany tylko sporadycznie.

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]