Port lotniczy Rijad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
مطار الملك خالد الدولي
King Khalid International Airport
Port lotniczy Rijad
مطار الملك خالد الدوليKing Khalid International AirportPort lotniczy Rijad
Państwo  Arabia Saudyjska
Miejscowość Rijad
Typ cywilne
Właściciel General Authority of Civil Aviation
Kod IATA RUH
Kod ICAO OERK
Wysokość 625 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2006)
Liczba pasażerów 11 327 042
Cargo 191 290 t
Liczba operacji 94 252
Drogi startowe
Położenie na mapie Arabii Saudyjskiej
Mapa lokalizacyjna Arabii Saudyjskiej
RUH
RUH
Ziemia 24°57′28″N 46°41′56″E/24,957778 46,698889Na mapach: 24°57′28″N 46°41′56″E/24,957778 46,698889
Strona internetowa

Port lotniczy Rijad (IATA: RUH, ICAO: OERK) – międzynarodowy port lotniczy położony 35 km na północ od Rijadu. Jest największym portem lotniczym w Arabii Saudyjskiej. W 2006 obsłużył 11 327 042 pasażerów.[potrzebne źródło]

Lotnisko posiada dwa terminale, meczet, wieżę kontrolną i dwa równoległe past startowe, każdy 4200 metrów. Zostało ono skonstruowane tak, aby sprostać rosnącym międzynarodowym i lokalnymi wymaganiami transportu lotniczego w regionie Rijadu.

Było to alternatywne lądowisko dla promów kosmicznych NASA.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

United States Air Force skutecznie przejął te obiekty tymczasowo od sierpnia 1990 do maja 1991 roku w bazie lotniczej do lotniczych operacji tankowania cystern na poparcie wojny w Zatoce Perskiej.

1703rd ARW(P) składała się głównie z KC-135 Stratotankers i używane na północno-zachodniej remizie jako siedziba operacji lotniczych. Operacje te cysterny były wspierane przez elementy baterii rakiet Patriot z 5th Battalion 52d Air Defense Artillery, dużego kontyngentu sił bezpieczeństwa z FE Air Warren Force Base w Cheyenne, Wyoming, jak również małych francuskich i nowozelandzkich kontyngentów wojskowe z koalicji wojny w Zatoce Perskiej.

Ponadto, podczas wojny w Zatoce Perskiej 1990-1991, lotnisko było siedzibą szpitalu.

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Istnieją cztery główne terminale pasażerskie na lotnisku Terminal 1

  • Terminal ten jest stosowany do wszystkich lotów międzynarodowych, z wyjątkiem tych obsługiwanych przez Saudi Arabian Airlines.

Terminal 2

  • Terminal ten jest używany przez Air France, Saudi Arabian Airlines i Nas Air dla lotów międzynarodowych.

Terminal 3

  • Terminal ten jest stosowany do wszystkich lotów krajowych.

Terminal 4

  • Terminal ten jest nieużywany i nigdy nie został wykorzystany, ponieważ budowa została nie ukończona i pozostaje bez rękawów.

Terminale są połączone ze sobą za pomocą trzech budynków łączących, o długości 168 metrów. Każdy zacisk jest w kształcie trójkąta z 47.500 metrów kwadratowych obszaru. Kompleks składa się z nowoczesnego terminalu VIP-ów oraz restauracji, kawiarnii, biur linii lotniczych, urzędów, hoteli, firm wyporzyczających samochodów, banków, sklepów i punktu medycznego.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Terminal 1[edytuj | edytuj kod]

Terminal 2[edytuj | edytuj kod]

  • Air France (Paryż-Charles de Gaulle)
  • Nas Air (Abu Zabi, Adana, Aleksandria, Amman, Antakya-Hatay, Asjut, Bejrut, Damaszek, Dubaj, Islamabad, Stambuł-Sabiha Gökçen, Karaczi, Kozhikode, Kuwejt, Lahaur, Szardża, Szarm el-Szejk)
  • Saudi Arabian Airlines (Abu Zabi, Amman, Ateny, Bahrajn, Bangalore, Bejrut, Kair, Casablanca, Madras, Kolombo, Dakar, Damaszek, Delhi, Dhaka, Ad-Dauha, Dubaj, Frankfurt, Genewa, Kanton, Hongkong, Hyderabad, Islamabad, Stambuł-Atatürk, Dżakarta-Soekarno-Hatta, Karaczi, Kuala Lumpur, Kochi, Kozhikode, Kuwejt, Lahaur, Londyn-Heathrow, Lucknow, Madryt, Malaga, Manchester, Manila, Mediolan-Malpensa, Bombaj, Maskat, Nairobi, Nowy Jork-JFK, Paryż-Charles de Gaulle, Peszawar, Rzym-Fiumicino, Salala [sezonowo], Sana, Szardża, Singapur, Teheran-Imam Khomeini, Tunis, Waszyngton-Dulles)

Terminal 3[edytuj | edytuj kod]

  • Nas Air (Abha, Dammam, Gassim, Gizan, Hail, Dżudda, Medyna, Qaisumah, Rafha, Tabuk, Taif, Wadi Al-Dawashir)
  • Saudi Arabian Airlines (Abha, Al Ahsa, Al Baha, Arar, Bisha, Dammam, Dawadmi, Gassim, Gurayat, Hafar Al-Batin, Ha'il, Jizan, Dżudda, Jouf, King Khalid Military City, Medyna, Nadżran, Qaisumah, Rafha, Sharurah, Tabuk, Taif, Turaif, Wadi Ad Dawasir, Wedjh, Yanbu)

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Wieża kontroli ruchu[edytuj | edytuj kod]

Położona jest na terenie terminalu pasażerskiego, pomiędzy Royal Pavilion i meczetem i ma 81 metrów wysokości.

Istnieje 19 odrębnych poziomów pięter w wieży, w tym w zakresie operacji u podstawy wieży, w sumie 1230 metrów kwadratowych powierzchni. Sześć z 19 pięter są uważane za główne piętra. Należą do nich na poziomie operacyjnym u podstawy wieży, dwa poziomy urządzeń, poziom obserwacji, piętro usług i piętro kabiny na szczycie wieży, z której kontrolerzy ruchu lotniczego mają widok na całe lotnisko. Poziom operacji mieści centrum kontroli radarowej na lotnisku, jak również sale konferencyjne, biura i część szkolenia. Dwa poziomu wyposażenia zawierają urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz kable i poziom serwisowy zawiera kuchnię, salon i toalety dla personelu dyżurnego w kabinie. Kabina sama w sobie zawiera stanowiska obsługi kontrolera i sprzęt elektroniczny i komunikacyjny. Wieża jest zasilania z dwóch odrębnych źródeł.

Połączenia między terminalami[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie, przechodząc od jednego terminalu do drugiego w Porcie lotniczym Rijad mogą korzystać z ruchomych chodników dla transportu. Ruchome chodniki, pierwsze zainstalowane na lotnisku w Arabii Saudyjskiej, znajdują się w trzech łącznych budynkach, które łączą międzynarodowy i krajowy terminali.

Jest w sumie 1196 metrów chodników, które są faktycznie szerokimi pasami transmisyjnymi, które działają na poziomie podłogi i poruszają się z prędkością blisko 1 metra na sekundę.

Dodatkowe udogodnienia dla pasażerów na terenie terminala to 80 wind i schodów ruchomych. W garażach jest 16 schodów ruchomych i dwa służą meczetowi.

Windy, ruchome schody i ruchome chodniki mają zainstalowane najnowsze urządzenia ochronne. W przypadku pożaru, windy będą automatycznie prowadziły do głównego poziomu i drzwi będą się otwierać .Schody ruchome i chodniki ruchome wyposażone są w detektory ognia i dymu, który powoduje zatrzymanie automatycznie i powinien wykryć pożar.

Rękawy[edytuj | edytuj kod]

Port lotniczy Rijad był pierwszym lotniskiem w Królestwie, które miał zainstalowane rękawy, w celu przyspieszenia obsługi i czasu realizacji. Każdy terminal posiada osiem bram rękawów skutecznie eliminujących potrzebę przewozów autobusowych między budynkami terminalu i oczekiwanie na samolot.

Meczet[edytuj | edytuj kod]

Projekt Meczetu jest jednym z najbardziej wyrazistych obiektów na lotnisku na podstawie jego architektury islamu. Może on pomieścić 5000 wiernych wewnątrz oraz 5000 na zewnątrz. Jego lokalizacja w centrum terminalu pasażerskiego określa je jako najważniejsze miejsce na lotnisku i sprawia, że będzie pierwszym obiektem, któy odwiedzający zobaczyć po przyjeździe. Kopuła ma 33 metry średnicy i 40 metrów wysokości, więcej niż we wszystkie innych struktury w kompleksie pasażerskim, z wyjątkiem wieży kontrolnej i minaretu.

W północno-wschodnim rogu placu meczetu, stoi minaret o wysokości 39 metrów nad poziom placu. Spiralne schody wewnątrz minaretu zapewnia dostęp do głośników, które są nadawane codziennie pięć razy podczasd modlitwy. Meczet ma 5030 m² powierzchni podłogi na parterze w meczecie, a drugi 765 m² na antresoli. Koraniczna biblioteka na parterze ma 50 m² przestrzeni użytkowej i tyle samo przestrzeni magazynowej. Biblioteka, gabinety i toalety znajdują się wzdłuż południowo-wschodniej części na południowy zachód od ścian.

Przypisy