Port naczyniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port naczyniowy
Port naczyniowy
Schemat budowy portu naczyniowego

Port naczyniowy (potocznie: port) – podskórny, trwały dostęp do żylnych naczyń krwionośnych.

Składa się z komory z silikonową membraną, oraz dołączonego cewnika kończącego się w żyle głównej górnej w pobliżu jej ujścia do prawego przedsionka. Komora portu umieszczana jest najczęściej w okolicy podobojczykowej.

Poprzez wkłucie do komory portu za pomocą specjalnej igły, uzyskuje się dostęp do centralnych naczyń żylnych, poprzez który możliwe są zarówno infuzje, jak i aspiracja krwi. Silikonowa membrana może być nakłuwana ponad 2000 razy. Prawidłowo założony i obsługiwany port można wykorzystywać przez kilka lat[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Port naczyniowy stosowany jest u pacjentów wymagających częstego podawania leków dożylnie (np. w przypadku chemioterapii, czy żywienia pozajelitowego).

Pielęgnacja portu[edytuj | edytuj kod]

Port powinien być przepłukany po każdorazowym użyciu roztworem soli fizjologicznej z dodatkiem heparyny. Podobnie należy przepłukiwać nieużywany port co 4-6 tygodni.

Nowocześniejsze porty posiadają cewniki z zastawkami zapobiegającymi cofaniu się krwi co pozwala na przepłukiwanie 0,9%NaCl bez dodatku heparyny.

Roztwory heparyny mogą być zastąpione droższym roztworem cytrynianu sodu (lepsze działanie p-zakrzepowe, mniejsze ryzyko powikłań krwotocznych, działanie p-bakteryjne, brak ryzyka HIT).

Dostępne są także gotowe komercyjne roztwory płuczące z dodatkami substancji przeciwbakteryjnych lub trombolitycznych.

Powikłania[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.