Portal:Chemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CHEMIA

w polskojęzycznej wikipedii
W chwili obecnej mamy około 000 artykułów
z dziedziny chemii lub z nią związanych.
Pomóż zwiększyć tę liczbę!


WYRÓŻNIONY ARTYKUŁ
R S configuration.png
Konfiguracja absolutna (inaczej bezwzględna) – jednoznaczny sposób rozróżniania i nazewnictwa izomerów optycznych, a ściśle biorąc ustalania rozmieszczenia w przestrzeni podstawników w enancjomerach i diastereoizomerach. Enancjomery, jeden z rodzajów izomerów optycznych związków chemicznych różnią się między sobą tak jak lewa i prawa dłoń lub lewo i prawoskrętna skorupa ślimaka, tj. są chiralne i mają się do siebie tak jak lustrzane odbicie do odbijanego przedmiotu. W przypadku związków organicznych ich chiralność wynika najczęściej z faktu występowania czterech różnych podstawników przy centralnym atomie węgla. Dokładne ustalenie wzajemnego umiejscowienia tych podstawników w przestrzeni decyduje o tym, z którym z dwóch enancjomerów ma się do czynienia. W odróżnieniu jednak od skorupy ślimaka, którego prawoskrętność i lewoskrętność jest łatwo ustalić w intuicyjny sposób, jednoznaczne nazewnictwo enancjomerów wymaga przyjęcia złożonego zbioru zasad, które są opisane poniżej.
Zobacz pozostałe wyróżnione artykuły z dziedziny chemii.
WYRÓŻNIONA GRAFIKA
Lutetium sublimed dendritic and 1cm3 cube.jpg
Dendrytyczny, sublimowany lutet oraz sześcian (1 cm³) lutetu przetopionego metodą TIG
Zobacz pozostałe wyróżnione grafiki.CHEMIA W WIKIPEDII
Nowości chemiczne na Wikipedii
Projekt Chemia · dyskusja Projektu · Portal Chemia

Artykuły chemiczne na Wikipedii powstają dzięki zaangażowaniu zarówno specjalistów, jak i pasjonatów chemii w ramach Projektu Chemia. Codziennie poświęcamy swój czas tworząc i poprawiając artykuły, tak by dostarczyć Ci rzetelnych i pełnych informacji na interesujące Cię tematy. Jednak Ty także możesz współtworzyć chemiczną zawartość Wikipedii! Do zrobienia jest naprawdę wiele, bardzo różnorodnych rzeczy. Niektóre z nich nie wymagają od Ciebie niczego więcej, oprócz przeczytania artykułu.

Zgłaszaj znalezione błędy. Czytając artykuły zapewne zdarza Ci się natrafiać na błędy. Niestety nie jesteśmy w stanie znaleźć każdego z nich, dlatego tak ważne jest, aby natrafiając na błąd poprawić go lub zgłosić. Jeśli możesz go poprawić – nie wahaj się i kliknij w zakładkę „Edytuj”. Możesz także zgłosić go za pomocą odnośnika dostępnego po lewej stronie, wpisać swoje wątpliwości do dyskusji artykułu, bądź zwrócić się bezpośrednio do Projektu Chemia.

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów. Aby współtworzyć Wikipedię wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.

Projekt Chemia · Dyskusja Projektu Chemia
Przeczytaj czym jest ten portal