Portal:Ekonomia/Artykuły na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krzywa Laffera – koncepcja teoretyczna, która za pomocą krzywej ilustruje zależność między stawką opodatkowania a przychodami budżetowymi państwa z tytułu podatków; opracowana w latach 70. XX w. przez amerykańskiego ekonomistę Arthura Laffera; bywa używana jako argument za zmniejszeniem podatków.

Wartość przychodów budżetowych przy stawce opodatkowania równej jest zerowa. Zgodnie z teorią Laffera kolejne wzrosty stawek opodatkowania powodują coraz mniejsze przyrosty przychodów podatkowych, aż do momentu, w którym dalszy wzrost stawki będzie skutkował obniżeniem całkowitej wartości przychodów z tytułu podatków. Gdy stawka opodatkowania osiągnie przychody znów będą zerowe. Punkt na krzywej Laffera odpowiadający stawce maksymalizującej przychody podatkowe nazywany jest punktem nasycenia. Z kształtu krzywej Laffera wynika, że ten sam poziom przychodów do budżetu z tytułu podatków rząd może osiągnąć dla dwóch różnych stawek opodatkowania – i


zobaczdyskusjahistoria

Artykuły na medal

Na tej stronie znajduje się lista artykułów z dziedziny Ekonomii, które uznane zostały za wyjątkowo dobre: warte przeczytania, a także przetłumaczenia na inne języki. O tym, jak napisać taki artykuł można przeczytać tutaj: Jak napisać doskonały artykuł.

Dodawanie nowych pozycji następuje po procesie weryfikacji. Każdy Wikipedysta może dodać własną propozycję bardzo dobrego artykułu do listy kandydatów.

Zawsze jeden z artykułów na medal umieszczany jest na stronie portalu ekonomicznego. Propozycje umieszczenia tam artykułu wraz z krótkim tekstem stanowiącym jego 'zajawkę' można składać tu: Dyskusja Portalu:Ekonomia/Artykuł na medal. Artykuły, które już znalazły się na głównej stronie są wyróżnione pogrubioną czcionką, a ich streszczenia są umieszczone w archiwum.

Niektóre artykuły, jeśli nie zasługują z jakichś względów na wyróżnienie, mogą być po dyskusji usuwane z tej listy (patrz: byli medaliści). Na stronie dyskusji autora artykułu który dostał medal wstaw szablon {{Medalinfo}}

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]


Ogólna liczba artykułów w tej sekcji: 3.