Portal:Historia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska
portal   Historia
co Nowego
Marie-Joseph Lagrange.jpg

Marie-Joseph Lagrange (ur. 7 marca 1855 w Bourg-en-Bresse – zm. 10 marca 1938 w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume) – biblista i teolog katolicki, dominikanin, założyciel École biblique et archéologique française de Jérusalem oraz czasopisma Revue biblique.

UtsunomiyaCastle.jpg

Bitwa o Zamek Utsunomiya (jap. 宇都宮城の戦い Utsunomiyajō no tatakai?) – rozegrała się podczas wojny boshin w maju 1868 roku pomiędzy armią cesarską, a wojskami siogunatu, kiedy te ostatnie uciekały na północ ku Nikku i Aizu.

dziś jest Rocznica
25 stycznia: imieniny obchodzą m.in.: Barcław, Maksym i Miłobor
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:
główny gmach Uniwersytetu Moskiewskiego
krzywa Kocha
Puerta de Europa
artykuł na Medal
RWD6 Karpinski Challenge32.jpg

Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych w 1932 roku, znane w Polsce jako Challenge 1932 – zawody lotnicze odbywające się w dniach 12 – 28 sierpnia 1932 roku w Berlinie, trzecie zawody z serii Challenge. Zakończyły się zwycięstwem polskiej załogi Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6, stanowiąc pierwszy duży międzynarodowy sukces polskiego lotnictwa sportowego. Obejmowały one ocenę techniczną samolotów, konkurencje techniczne, próbę prędkości maksymalnej oraz lot okrężny wokół Europy, długości 7363,2 km przez Niemcy, Polskę, Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję.

Zwycięstwo w zawodach Challenge 1932 odniosła polska załoga: pilot Franciszek Żwirko i mechanik Stanisław Wigura na samolocie RWD-6, z wynikiem 461 punktów. Zwycięstwo było nie tylko zasługą pilota, ale i polskich konstruktorów, który zaprojektowali samolot o wysokich walorach technicznych i dobrze zbalansowanych osiągach, w najlepszym stopniu dostosowanych do wymagań konkursu. Osiągnięcie to było tym większe, że w Polsce dopiero od kilku lat projektowano samoloty, zwłaszcza młody był zespół RWD. Należy podkreślić, że inż. Wigura był jednym z konstruktorów zwycięskiego samolotu. Zwycięstwo Żwirki zostało przyjęte w Polsce z entuzjazmem i uznawane jest za punkt zwrotny w historii polskiego lotnictwa sportowego. Także brytyjska prasa lotnicza świętowała sukces w zawodach brytyjskiego silnika, który w obu samolotach RWD wykazał się niezawodnością.

Drugie i trzecie miejsce zajęli Niemcy Reinhold Poss (Klemm Kl 32 V) i Fritz Morzik (Heinkel He 64c) z jednakowym wynikiem 458 pkt, przy czym drugie miejsce zajął według regulaminu Poss z uwagi na lepsze wyniki startów i lądowań. Dziewiąte miejsce zajął Tadeusz Karpiński na RWD-6 (443 pkt), 11. – Jerzy Bajan na PZL.19 (433 pkt), a 18. Ignacy Giedgowd (PZL.19, 345 pkt). Zawody ukończyły jedynie 24 załogi z 43 startujących, z tego 12 niemieckich, 4 polskie, 4 francuskie, 3 czechosłowackie i 1 szwajcarska.


wybrane Hasła
Starożytność
Najważniejsze zagadnienia:
Mezopotamia, Egipt, Grecja, Rzym, epoka hellenistyczna

Ciekawe artykuły:

sztuka etruska, ziggurat, Ludy Morza, Knossos, gimnazjon, Pompeje, Dacja(więcej)

Biogramy:

Homer, Aleksander Macedoński, Sokrates, Neron(więcej)
Średniowiecze
Wybrane zagadnienia:
Cesarstwo Bizantyńskie, Święte Cesarstwo Rzymskie

Ciekawe artykuły:

Architektura romańska, czarna śmierć, muzyka w średniowieczu, opactwo w Cluny, siedem sztuk wyzwolonych, wielka schizma wschodnia, wielka schizma zachodnia, wielka wędrówka ludów (więcej)

Biogramy:

Karol Wielki, Wilhelm Zdobywca, Augustyn z Hippony, Franciszek z Asyżu, Jacques de Molay, Tomasz z Akwinu, Majmonides, Dante Alighieri, Mieszko I, Mieszko II Lambert (więcej)
Nowożytność
Najważniejsze zagadnienia:
reformacja, wojny religijne, absolutyzm, oświecenie, rewolucja francuska

Ciekawe artykuły:

wojna trzydziestoletnia, rewolucja francuska, wiosna ludów, Transport i podróże w czasach I Rzeczypospolitej (więcej)

Biogramy:

Niccolò Machiavelli, Armand Jean Richelieu, Jan III Sobieski, Napoleon Bonaparte, Fryderyk II Wielki (więcej)
Historia najnowsza
Najważniejsze zagadnienia:
I wojna światowa, dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa, faszyzm, nazizm, komunizm, zimna wojna

Ciekawe artykuły:

obozy niemieckie 1933-1945, powstanie warszawskie, wojna koreańska, zjednoczenie Niemiec, pomarańczowa rewolucja na Ukrainie... (więcej)

Biogramy:

Józef Piłsudski, Georges Clemenceau, Charles de Gaulle, Mohandas Karamchand Gandhi, Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow... (więcej)
Deco pag5.svg
Biografie Heraldyka Starożytny Egipt Średniowiecze Reformacja II wojna światowa PRL
Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?