Portal:Metal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska


Metal
    w polskojęzycznej Wikipedii
PORTAL

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych różnymi gatunkami heavy metalu i jego pochodnymi, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną kultury.

Metal (heavy metal)gatunek muzyczny, który wyewoluował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, z hard rocka, acid rocka i blues rocka, i stał się podłożem kontrkultury metalowców. Zasadniczą różnicą pomiędzy hard rockiem a metalem jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavymetalowe niemal wyłącznie w molowych.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj
Artykuł miesiąca Artykuł miesiąca
BehemothBAND.jpg

Behemoth to polska grupa muzyczna, powstała w październiku 1991 roku w Gdańsku, występująca do 1992 roku pod nazwą Baphomet. Na początku prezentowała styl muzyczny zaliczany do black metalu, później, od 1994 roku, zbliżony do pagan metalu, szeroko wykorzystując w nagraniach gitarę akustyczną. Następnie zespół zaczął wykonywać muzykę z rodzaju death metalu, porzucając tematykę pogańską na rzecz szeroko rozumianego okultyzmu oraz mitologii Bliskiego Wschodu.

Liderem zespołu nieprzerwanie od 1991 roku jest główny kompozytor i autor tekstów Adam "Nergal" Darski. Pełni on również funkcję menadżera grupy, kierując powołaną w tym celu agencją New Aeon Musick. Jest on pierwszym wykonawcą w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo w 2007 roku znalazło się na liście sprzedaży Billboard.

Sylwetka miesiąca Sylwetka miesiąca
2007-mar-02 kat 0349.jpg

Roman Kostrzewski (ur. 15 lutego 1960 r.) – polski muzyk, wokalista. Przez wiele lat śpiewał w zespole Kat, założył też grupę Alkatraz. Obecnie KAT & Roman Kostrzewski.

Kostrzewski stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych wokalistów polskiego metalu. Duża w tym zasługa jego kontrowersyjnych tekstów - w których od początku przewijał się bunt przeciw Bogu, magia i okultyzm - oraz jego charakterystycznego głosu i sposobu śpiewania. Otwarcie przyznaje się do fascynacji twórczością Tadeusza Micińskiego czy Marka Twaina, których twórczość przeniknęła poezję utworów Kata, Alkatraz i indywidualnych projektach muzycznych.

Muzycy metalowi

King Diamond - Ozzy Osbourne - Varg Vikernes - Peter Steele - Roman Kostrzewski - Johan Edlund - K.K. Downing - Steve Harris - James Hetfield - Lemmy Kilmister
zobacz więcej

INFO Czy wiesz, że...
Do zrobienia Artykuły do napisania
Zalążek miesiąca Zalążek miesiąca

Pomóż poszerzyć zawartość artykułu Johan Edlund, obecnego zalążka miesiąca. Z Twoją pomocą może się on stać artykułem na medal! Fragmenty artykułu:

Johan Edlund (ur. 9 marca 1971 w Sztokholmie w Szwecji) wokalista i gitarzysta rockowy. Swoją karierę zaczął w zespole Treblinka. Do dziś jest wokalistą w zespole Tiamat. W 2001 roku wziął udział w rockowym projekcie Lucyfire.

Na medal Artykuły na medal
Artykuły z kategorii muzyki metalowej, które zostały uznane za medalowe:

VaderBehemoth

Wikiportal Współpraca

Jeżeli chciałbyś pomóc w rozwoju tematyki metalu w Wikipedii, napisz swoje uwagi i propozycje na stronie dyskusji.

Pokrewne gatunki muzyczne

Gatunki Heavy metalu

Grafika miesiąca

Kategorie

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?

Metal w projektach siostrzanych