Portal:United States Army

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


United States Army

United States Department of the Army Seal.svg
Flag of the United States.svg
Ea Nos Vallo


Portal ten skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z Armią Lądową Stanów Zjednoczonych oraz rozwojem dotyczących jej haseł na polskiej Wikipedii.


Jeżeli chcesz edytować tę stronę, przejdź tutaj.


Wybrana grafika


Aktualności

Brak


Wybrany artykuł

1st Cavalry Division - Shoulder Sleeve Insignia.svg
Flickr - The U.S. Army - www.Army.mil (38).jpg

1 Dywizja Kawalerii (ang. U.S. 1st Cavalry Division) jest jedną z dywizji United States Army. Pomimo nazwy, która jest pozostałością historyczną, jest jedną z sześciu dywizji ciężkich (pancerno-zmechanizowanych), składających się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej i dużej ilości śmigłowców.




Czy wiesz, że

82 ABD SSI.svg

... w roku 1943 James Gavin był najmłodszym amerykańskim generałem od czasów wojny secesyjnej.

... 82 Dywizja Powietrznodesantowa była pierwszą jednostką formowaną z rekrutów ze wszystkich stanów i stąd uzyskała przydomek "All Americans"

... spadochroniarze z 504 pułku 82 DPD, podczas operacji Shingle, zostali przez Niemców nazwani "diabłami w workowatych spodniach" .


Biografie

Troy Houston Middleton 1944.jpg

Troy Houston Middleton (ur. 12 października 1889, zm. 9 października 1976) – amerykański generał, weteran I i II wojny światowej.



Historia

Metz1944-1.jpg

Bitwa o Metz

była 3-miesięcznym starciem pomiędzy siłami US Army, a Wehrmachtu i Waffen-SS podczas końcowego stadium II wojny światowej. Doszło do niej na przedpolach miasta Metz po przełamaniu obrony niemieckiej w Normandii. Atak oddziałów amerykańskiej 3 Armii napotkał zdecydowany opór wojsk niemieckich, co spowodowało ciężkie straty po obu stronach. Silnie ufortyfikowane miasto zostało zajęte przez Amerykanów przed końcem listopada 1944 roku, a pozostałe wojska niemieckie skapitulowały....


United States Army w siostrzanych projektach

United States Army na Wikicommons
Multimedia
Commons-logo.svg

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?