Portret damy (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Portret damy
The Portrait of a Lady
Autor Henry James
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1881
Wydawca Houghton, Mifflin and Company
Typ utworu powieść
poprzednia
Dom na Placu Waszyngtona (1880)
następna
The Bostonians (1886)

Portret damy (ang. Portrait of a Lady) - powieść amerykańskiego pisarza Henry'ego Jamesa. Po raz pierwszy powieść ukazywała się w latach 1880-1881 w czasopismach The Atlantic Monthly i Macmillan's Magazine. W formie książki została wydana w 1881 przez bostońskie wydawnictwo Houghton, Mifflin and Company.

W opinii krytyków powieść Portret damy zamyka pierwszy okres twórczości Jamesa i jest najlepszą książką w całej jego twórczości.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci rodziców młoda Amerykanka z Nowego Jorku, Izabela Archer, zostaje zaproszona przez ciotkę Lidię Touchett do podlondyńskiej posiadłości swojego męża Daniela Touchetta. Poznaje tam cierpiącego na gruźlicę syna Lidii, Ralpha Touchetta, za którego sprawą otrzymuje w spadku po Danielu pokaźny majątek. Odrzuca zaręczyny bogatego Amerykanina Caspara Goodwarda oraz sąsiada Touchettów lorda Warburtona. Poprzez Amerykankę Panią Merle poznaje Gilberta Osmonda, wdowca mieszkającego we Florencji, który zajmuje się kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Zafascynowana pozorami wytworności Osmonda, szybko zgadza się na jego propozycję małżeństwa. Niedługo po ślubie odkrywa, że Osmond jest egocentrykiem, który zgodził się na ślub z Izabelą tylko dla jej pieniędzy za namową Pani Merle. Życie z Osmondem we Włoszech staje się torturą, a dom prawdziwym więzieniem. Po otrzymaniu wiadomości o pogorszeniu się zdrowia Ralpha Izabela, pomimo zakazu męża wyjeżdża do Anglii by pożegnać kuzyna. Spotyka tam Caspara Goodwarda, który po raz kolejny stara się nakłonić ją do powrotu do Ameryki. Izabela nie przystaje na to i przygotowuje się do powrotu do domu i męża akceptując smutne konsekwencje swoich wcześniejszych decyzji.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. R. Gray, A history of American literature, 2004, s. 291.