Poskramianie zwierząt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poskramianie zwierząt – zabieg polegający na obezwładnieniu zwierzęcia, w celu przeprowadzenia badań lub zabiegów leczniczych lub profilaktycznych. Bez dobrego unieruchomienia zwierzęcia, wykonywanie wielu czynności byłoby niemożliwe. Poskramianie chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami. Zwykle powinno się zaczynać poskramianie od sposobów najprostszych.

Poskramianie koni[edytuj | edytuj kod]

- za pomocą poskromu - zakładanie uzdy lub kantara - trzymanie za uszy - zakładanie kaptura na głowę - zakładanie dutki (ma szerokie zastosowanie przy poskramianiu koni, dwa rodzaje dutki: dwa kawałki drewna połączone sznurkiem lub jeden kawałek z pętlą, za pomocą dutki sprawiając ból zwierzęciu odwracamy uwagę od wykonywanego zabiegu). Nie u wszystkich zwierząt dutka daje dobre rezultaty. - podnoszenie kończyny przedniej - podnosząc kończynę stajemy na wysokości barku, jedną ręką zmieniamy ciężar ciała zwierzęcia, a drugą chwytamy i unosimy do góry. Kończynę trzymamy w sposób delikatny, można również pęcinę obwiązać liną i przerzucić linę przez grzbiet. - podnoszenie kończyny tylnej - podnosząc kończynę tylną stajemy na wysokości zadu konia, opierając konia zmieniamy jego ciężar na drugą kończynę, chwytamy w okolicy pęciny, podciągamy ją do góry opierając na udzie.

Poskramianie bydła[edytuj | edytuj kod]

Unieruchamianie krów w pozycji stojącej: unieruchamianie krowy ręcznie: podchodzimy do zwierzęcia z boku, jedną ręką chwytamy za róg zwierzęcia, a drugą chwyta się za przegrodę nosową. - zakładanie na przegrodę nosową kleszczy Harmsa - zakładanie na przegrodę nosową pierścieni, czyli kółek; kółka zakładamy u buhajów przebijając przegrodę nosową, do kółka zakładamy drążek - nakładanie pętli na szczękę i żuchwę - przywiązywanie głowy do słupa lub drzewa - chwyt za ogon w celu unieruchomienia zadu (chwyta się za ogon dwoma rękami podnosi się do góry i do przodu - unieruchamianie kończyn: a) podnoszenie kończyny piersiowej b) unieruchomienie kończyn za pomocą drążków c) zastosowanie dutki kończynowej na ścięgno Achillesa d) związanie obydwu kończyn tylnych.