Postfix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postfix
Serwer poczty
Autor Wietse Venema i inni
System operacyjny wieloplatformowy
Aktualna wersja stabilna 2.9.4 (1 sierpnia 2012)
Licencja IBM Public License
Strona internetowa

Postfix to przeznaczony na systemy uniksopodobne serwer poczty elektronicznej (MTA), odpowiedzialny za przekazywanie i dostarczanie poczty elektronicznej. Prace nad nim rozpoczął Wietse Venema w laboratoriach IBM Research, a obecnie udostępniany jest na zasadach Wolnego Oprogramowania na licencji IBM Public License.

Postfix obsługuje:

Pracować może na AIX, BSD, HP-UX, IRIX, Linux, Mac OS X, Solaris, Tru64 jak i innych systemach uniksopodobnych oferujących środowisko zgodne z POSIX.

Postfix zbudowany został jako szereg współpracujących ze sobą demonów, odpowiedzialnych za różne etapy przetwarzania i dostarczania poczty[1]. Każda z nich pracuje na minimalnych wymaganych uprawnieniach i zajmuje się zadaniami tylko jednego typu. Dzięki temu minimalizowane są ewentualne skutki wykorzystania błędów bezpieczeństwa w danej usłudze. Postfix przygotowany jest do obsługi bardzo dużej ilości poczty. Oprócz tego oferuje szereg opcji konfiguracyjnych do dalszej optymalizacji wydajności[2], jak i narzędzie qshape do analizy wąskich gardeł.

Przypisy

  1. Dokumentacja Postfix: Opis architektury Postfiksa (ang.). [dostęp 25 czerwca 2009].
  2. Dokumentacja Postfix: Optymalizacja Postfiksa pod kątem wydajności (ang.). [dostęp 25 czerwca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]