Postoliska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postoliska
Kościół parafialny w Postoliskach
Kościół parafialny w Postoliskach
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat wołomiński
Gmina Tłuszcz
Liczba ludności (2010) ok. 2500
Strefa numeracyjna (+48) 29
Kod pocztowy 05-240
Tablice rejestracyjne WWL
SIMC 0521822
Położenie na mapie gminy Tłuszcz
Mapa lokalizacyjna gminy Tłuszcz
Postoliska
Postoliska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Postoliska
Postoliska
Ziemia 52°26′56″N 21°27′55″E/52,448889 21,465278

Postoliskawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Tłuszcz.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Postoliska to jedna z najstarszych wsi i parafii w dzisiejszym powiecie wołomińskim. Data ustanowienia parafii nie jest znana. W XVI wieku właścicielem wioski był Andrzej Postolski. Miejscowość rozwijała się wtedy o wiele lepiej niż ówczesny Tłuszcz, a nawet Wołomin i pełniła funkcję osady targowej. W tym czasie powstała parafia, która zaraz po parafii klembowskiej i kobyłkowskiej jest najstarszą w okolicy. Ponowna erekcja i budowa kolejnego kościoła drewnianego miała miejsce w 1540. Kościół fundował Stanisław Dąbrowski – kanonik wileński i pułtuski oraz jego brat Andrzej. Kościół zniszczony w czasie "potopu" szwedzkiego odbudowany został przed 1699 i przetrwał aż do 1920, kiedy został rozebrany, gdyż w latach 1913–1919 został pobudowany obecny kościół murowany, neogotycki, wg projektu budowniczego Henryka Kudery[1].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Neogotycka świątynia w Postoliskach jest bazyliką, czyli typem kościoła o podziale trójnawowym. Wieża, czworoboczna w podstawie, wyżej przechodzi w ośmiobok. Wewnątrz kościoła uwagę przykuwają pochodzące z XVIII wieku ołtarze boczne. Jeden z nich zawiera obraz „Serce Jezusa” autorstwa A. Kowalskiego z 1921 r. i obraz „ Trójcy Świętej” nieznanego autora z XVIII wieku. Duże wrażenie na wiernych odwiedzających świątynię robi niewątpliwie dzieło „Anioł na cmentarzu”. Autorstwo obrazu często jest błędnie przypisywane Miłoszowi Kotarbińskiemu, w rzeczywistości autorem był jego kuzyn Wilhelm Kotarbiński. W kościele znajdują się też zabytkowe krucyfiksy, monstrancje i konfesjonał z XVII wieku.

W parafii przechowuje się również księgi metrykalne sięgające do 1651 roku. Akta były prowadzone w języku łacińskim, a od czasu Powstania Styczniowego w języku rosyjskim. Są one doskonałym materiałem dla badaczy genealogii i demografii.

Historyczne znaczenie ma także lokalny cmentarz. Znajdują się tam m.in. klasycystyczny nagrobek Mateusza Murawskiego z 1855 r., groby dziedziców Koskowskich i Wincentyny Karskiej – ostatniej właścicielki pałacu w Chrzęsnem.

Przypisy

  1. Stanisław Kielak, Tłuszcz. Wieś – osada – miasto. 1447–1980, Tłuszcz 1980 (maszynopis pracy nieopublikowanej), str. 1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kielak, Tłuszcz. Wieś – osada – miasto. 1447–1980, Tłuszcz 1980 (maszynopis pracy nieopublikowanej).