Potwory kontra Obcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Potwory kontra Obcy
Monsters vs. Aliens
Gatunek

animacja
fantastyka naukowa
familijny
akcja
przygoda
science fantasy

Rok produkcji

2009

Data premiery

27 marca 2009
29 maja 2009 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

94 minuty

Reżyseria

Conrad Vernon,
Rob Letterman

Główne role

Reese Witherspoon,
Seth Rogen,
Hugh Laurie.

Muzyka

Henry Jackman

Produkcja

Lisa Stewart, Jill Hopper, Latifa Ouaou

Dystrybucja

DreamWorks Distribution Paramount Pictures

Budżet

$ 175 000 000[1]

Strona internetowa

Potwory kontra Obcy (ang. Monsters vs. Aliens) – film animowany z 2009 roku. Wyprodukowany przez studio DreamWorks. Światowa premiera odbyła się 27 marca 2009, a polska – 29 maja 2009.

Film wydany w Polsce na Blu-ray przez Imperial CinePix.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu zaczyna się na Antarktydzie. Dwóch naukowców lokalizuje UFO (z początku jeden z nich w to nie wierzy, jednak gdy patrzy w ekran, na którym była wyświetlona lokalizacja, nie jest takim niedowiarkiem). Według ich badań spadnie prosto w serce Kalifornii. Mężczyźni ogłaszają czerwony alarm.

Susan Murphy, przygotowując się do ślubu, zostaje uderzona meteorytem. Podczas ślubu zwiększa się do niewiarygodnych rozmiarów i zostaje przeniesiona do strefy 51, czyli podziemnej celi potworów. Tam poznaje Brakujące Ogniwo - człowieka rybę sprzed ponad tysiąca lat, Insektozaura - gigantyczną gąsienicę, która napadła na Tokio, profesora Karalucha - człowieka z głową owada, uwielbiającego śmieci i BOB-a - żyjącą własnym życiem żelatynę, nieposiadającą mózgu.

Na Ziemi ląduje nieznany kosmiczny robot. Nie pomaga uspokajanie prezydenta - przybysz ciągle stoi w jednym miejscu i strzela do wszystkich, którzy chcą się do niego zbliżyć. Generał, właściciel strefy 51, przedstawia rozwiązanie - potwory będą walczyć z robotem. Nie wszyscy są tego zdania, ale nie ma innego wyjścia.

Generał oznajmia potworom reguły - jeżeli pokonają przybysza, zostaną uwolnione. BOB zostaje przez robota zdeptany (jednak, kiedy przybysz podnosi nogę, okazuje się, że tylko się do niej przykleił). Robot goni Susan, zaś Ogniwo i Karaluch ścigają przybysza w tramwaju. Bohaterowie docierają do wiszącego mostu, przez który ewakuują się mieszkańcy miasta. Robot uniemożliwia im to, próbując zabić Susan. Murphy cało wychodzi z potyczki. Potwór zostaje przepołowiony, potwory zaś odzyskują wolność i robią imprezę w domu Susan.

Tymczasem prezydent dowiaduje się, że Gallaksar - ufoludek, który stworzył robota, planuje zemstę. Dzięki połączeniu informuje go, że to koniec Ziemi - stworzy na niej własną planetę. Więzi Susan i odbiera jej moc, a potem, dzięki niej stwarza miliony siebie i odbiera życie Insektozaurowi. Murphy ma zostać zniszczona, jednak Ogniwo, Karaluch i BOB przebierają się za klony i odbijają Susan. Kiedy Murphy, po pokonaniu miliona Gallaksarów, dociera do przywódcy. Włącza samozniszczenie, a potem, z Ogniwem, BOB-em i Karaluchem odlatują z generałem na Insektozaurze, który zamienił się w motyla. Razem odlatują do Los Angeles.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersja polskiej: Start International Polska
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska-Bednarek
Dialogi polskie: Bartosz Wierzbięta
Dźwięk i montaż: Michał Skarżyński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
W wersji polskiej udział wzięli:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]