Powrót Mechagodzilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powrót Mechagodzilli
メカゴジラの逆襲 (Mekagojira-no gyakushū)
Gatunek horror, science-fiction
Data premiery 1975
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 90 min
Reżyseria Ishirō Honda
Produkcja Tōhō (Japonia)

Powrót Mechagodzilli (jap. メカゴジラの逆襲 Mekagojira-no gyakushū?, lit.: „Kontratak Mechagodzilli”) – ostatni film z Godzillą wyreżyserowany przez Ishirō Hondę. Powstał w tym samym czasie co Godzilla kontra Mechagodzilla, a scena początkowa jest jednocześnie ostatnią sceną tego pierwszego. Oba filmy powstały na 20-lecie Godzilli, co było podkreślane w japońskich zapowiedziach filmowych.

Pojawiające się w filmie potwory: Godzilla, Mechagodzilla, Titanosaurus.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Film był wyświetlany w kinach w Polsce pod tytułem Powrót Mechagodzilli, a w wydaniu VHS nadano mu angielski tytuł Terror Mechagodzilli.
  • Był to ostatni film o Godzilli, którego reżyserem był Ishirō Honda. Miał wyreżyserować jeszcze film Godzilla vs. Mechagodzilla II.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze sceny filmu pokazują zniszczenie Mechagodzilli przez Godzillę i rozpad na drobne blaszki tego pierwszego. Potem widzimy łódź podwodną szukającą szczątków Mechagodzilli. Poszukiwania nie dają jednak rezultatu, a ponadto pojawia się dinozaur (Titanozaurus). Następnie dowiadujemy się, że kosmici w swej drugiej wyprawie odbudowali potwora. Dodatkowo, dzięki pewnemu japońskiemu naukowcowi, kontrolują Titanosaurusa. Następują ataki na Japonię; tylko Godzilla jest w stanie pomóc. Podczas walki Mechagodzilla zostaje ponownie uszkodzony. W trakcie jego naprawy wykorzystano narządy córki naukowca (który twierdził, że „maszyna nigdy nie dorówna żywym tkankom mózgowym”), a całe centrum sterowania Mechagodzillą ukryto w jego scybernetyzowanym ciele. Ostatecznie Godzilla przepędza Titanosaurusa, a kobieta-cyborg popełnia samobójstwo. Dzięki temu Godzilli jest łatwiej pokonać Mechagodzillę poprzez urwanie jego głowy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]