Powsin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Powsin
obszar MSI Warszawy
Saint Elisabeth of Hungary Sanctuary in Warsaw-Powsin.PNG
Kościół pw. św. Elżbiety Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie
Miasto Warszawa
Status obszar MSI
Kod pocztowy 02-962 do 02-971
Tablice rejestracyjne WW-F, WW-G, WW-H, WW-J, WW-W
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Powsin
Powsin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Powsin
Powsin
Ziemia 52°07′33,0″N 21°06′09,4″E/52,125833 21,102611
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Pomnik rycerza Wiganda autorstwa Jerzego Sikorskiego, przy kościele pw. św. Elżbiety, Warszawa-Powsin
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Powsin – rejon MSI i osiedle w Warszawie, znajdujące się w administracyjnych granicach dzielnicy Wilanów około 4 km na południe od właściwego Wilanowa.

Do terenów Powsina zwyczajowo zalicza się także należący do dzielnicy Ursynów rejon administracyjny Skarpa Powsińska z Ogrodem Botanicznym i Parkiem Kultury.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Powsinie, noszącego wtedy nazwę Powsino, pojawiły się w XIII wieku jako osadzie stanowiącej własność Boguszy Miecławica z rodu Doliwów, wojewody łęczyckiego. W 1232 r. ,a najpóźniej w 1241 roku Bogusza wyzbył się wsi na rzecz cysterskiej placówki w Szpetalu koło Wocławka. W 1258 zapisał ostatecznie majątek katedrze włocławskiej, co zatwierdził książę mazowiecki i czerski Siemowit I. W 1283 biskup kujawski Albertus przekazał majątek kasztelanowi wiskiemu Mikołajowi z rodu Ciołków, w zamian za Szawłowice w dekanacie gniewkowskim. W 1398 Elżbieta Ciołkowa, wdowa po Andrzeju kasztelanie czerskim, ufundowała, za radą swych synów - Wiganda, Andrzeja, Stanisława i Klemensa, w Powsinie drewniany kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i św. Elżbiety[1].

Potomkowie Ciołków przyjęli przydomek Powsińscy i byli właścicielami miejscowości do 1677. Następnie sprzedali go Janowi Sobieskiemu, który włączył go do dóbr wilanowskich.

W latach dwudziestych XVIII wieku Powsin i okolice kupiła Elżbieta Helena Sieniawska. W 1720 powstał miejscowy cmentarz. W 1725 ufundowała kościół pw. św. Elżbiety, stojący w centrum Powsina. Pod koniec XVIII wieku proboszczem jej był Jan Paweł Woronicz. Był on inicjatorem powstania w 1810 szkoły parafialnej i parafialnego ośrodka pomocy. Po upadku powstania styczniowego, dobra powsińskie uwłaszczono i włączono do gminy Wilanów.

W 1951 Wilanów (wraz z nim Powsin) został włączony do Warszawy. Od 1960 roku znajdował się w dzielnicy Mokotów (po likwidacji dzielnicy Wilanów), od 1994 roku w gminie Warszawa-Wilanów, od 2002 roku ponownie w dzielnicy Wilanów.

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

  1. Aleksander Gieysztor "Na południe od Warszawy przed połową XVII w." w: "Dzieje Mokotowa", PWN, Warszawa, 1972, s.19-22

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]