Próba niewinności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Próba niewinności (ang. Ordeal by Innocence) – powieść kryminalna Agathy Christie wydana w 1957 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Bogata i ceniona Rachel Argyle zamordowana zostaje we własnym domu. Kobieta słynęła z dobroci serca i miłości do dzieci. Sprawa wydaje się prosta - policja oskarża o morderstwo Jacka, jej przybranego syna o patologicznym i przestępczym usposobieniu. Miał on zabić panią Argyle, gdy ta odmówiła mu kolejnego z rzędu poratowania finansowego. Chłopak trafia do więzienia, gdzie wkrótce ciężko zapada na zdrowiu i umiera. Dwa lata później do domu państwa Argyle przychodzi tajemniczy nieznajomy - doktor Calgary. Przekonuje on rodzinę zmarłej, że Jacko był niewinny, ponieważ tego dnia spotkał go w zupełnie innym miejscu i podwoził swym samochodem. Nie mógł jednak wtedy zeznawać w sądzie, ponieważ niedługo później miał ciężki wypadek i dopiero niedawno obudził się ze śpiączki.

Państwo Argyle są w szoku. Wbrew pozorom informacji o niewinności Jacka nie przyjmują z radością. Jacko zawsze był uosobieniem najgorszych cech w rodzinie, więc łatwiej było im pogodzić się z myślą, że to on był mordercą. Teraz, w świetle nowych faktów okazuje się, że musiał to zrobić ktoś inny. Członkowie rodziny zawsze już będą się nawzajem podejrzewać o makabryczną zbrodnię i stracą do siebie zaufanie, chyba że ktoś raz na zawsze rozwiąże zagadkę śmierci pani Argyle. Tego zadania podejmuje się Calgary.

Z czasem okazuje się, że w krąg podejrzeń wchodzą niemal wszyscy. Leo Argyle, mąż zamordowanej, jest związany uczuciowo ze swoją sekretarką, Gwendą. Jedno z nich mogło chcieć pozbyć się pani Argyle, by zapewnić przyszłość temu związkowi. Podejrzana jest też reszta adoptowanych dzieci Rachel: Mary, Tina, Micky i Hester. Nigdy nie pokochali oni przybranej matki, która tak naprawdę traktowała ich przedmiotowo - jak małe, słodkie zabaweczki zamiast jak prawdziwych, dorastających ludzi. Po pewnym czasie Calgary odkrywa też, że Jacko przed śmiercią wziął potajemny ślub i nie wszystkim z otoczenia dziewczyny podobał się jej nowy wybranek...

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Okazuje się, że Jacko nie był niewinny. To on zaplanował zabójstwo przybranej matki w celu wyciągnięcia od niej pieniędzy na wydostanie się z kolejnych tarapatów finansowych. Wykonanie planu pozostawił jednak Kirsten Lindstrom, guwernantce państwa Argyle, którą jak się okazało głęboko w sobie rozkochał. Jacko wiedział, że to on będzie głównym podejrzanym, więc żeby podkreślić swoje alibi, specjalnie postarał się, żeby o określonej godzinie doktor Calgary zabrał go do swego wozu. Nie przewidział jednak, że doktor Calgary nie będzie mógł zeznawać w sądzie i to on, Jacko, jako oczywisty podejrzany odpowie za zbrodnię.

Po śmierci Jacka, Kirsten Lindstrom przez dwa lata żyła z piętnem popełnionej zbrodni. Kiedy śledztwo rusza na nowo, wpada w panikę. Popełnia kolejne morderstwo - zabija Philipa Duranta, męża Mary, który mimo aluzyjnych ostrzeżeń morderczyni zbytnio angażował się w sprawę. Okazuje się jednak, że pannie Lindstrom zagraża również Tina, która zbyt wiele przypomniała sobie z dnia morderstwa. Guwernantka wbija więc nóż w plecy dziewczyny, korzystając z ogólnego zamieszania po śmierci Philipa, po czym zakrwawiony nóż wsadza do kieszeni Micky'ego, żeby to na niego zrzucić winę. Doktor Calgary wpada jednak na trop zbrodniarki i zostaje ona pojmana.

Po rozwiązaniu zagadki doktor Arthur Calgary oraz najmłodsza z rodzeństwa Argyle'ów, Hester zostają parą.