Prazon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prazon
פרזון
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 75 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

303
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Prazon
Prazon
Ziemia 32°32′41″N 35°18′42″E/32,544722 35,311667
Portal Portal Izrael

Prazon (hebr. פרזון; ang. Perazon lub Prazon) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 75 metrów n.p.m. w południowo wschodnim krańcu intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Na wschód od moszawu rozpoczynają się wzniesienia przechodzące w kierunku południowo wschodnim w masyw górski Gilboa. Pozostała okolica moszawu jest płaska, opada jednak delikatnie w kierunku północno zachodnim. Po stronie zachodniej przepływa strumień Kiszon. W odległości 3 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajduje się kibuc Jizre’el, moszawy Mejtav, Avital, Kfar Jehezkel i Magen Saul, wioski komunalne Merkaz Jael, Gidona i Gan Ner, oraz arabska wioska Sandala.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Prazon jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska Zir'in. Została ona wysiedlona i zniszczona w dniu 28 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne. Współczesny moszaw został założony w 1953 roku przez żydowskich imigrantów z Iranu i Kurdystanu, którzy do tej pory mieszkali w obozie dla imigrantów Ma'abarat Mansi obok kibucu Megiddo. Moszaw Prazon był częścią bloku osiedli rolniczych Chevelu Ta'anach (hebr. חבל תענך). Blok ten składa się z trzech niemal identycznych wiosek rolniczych (moszawy Avital, Mejtav i Prazon), pośrodku których znajduje się centralna wioska (wieś komunalna Merkaz Jael) pełniąca wszystkie podstawowe funkcje bloku[5][6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Dzieci są dowożone do przedszkola i szkoły podstawowej do sąsiedniej wioski Merkaz Jael. Szkoła średnia jest w mieście Afula[7]. Moszaw posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. W szklarniach uprawiane są warzywa i przyprawy. Część mieszkańców pracuje w pobliskich strefach przemysłowych.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na północ na drogę nr 6734 w wiosce Merkaz Jael, z której dojeżdża się do położonych bardziej na zachodzie moszawu Mejtav i północy Prazon. Drogą nr 6734 wyjeżdża się w kierunku północno wschodnim na drogę nr 675, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6724 (prowadzi na południe do bloku moszawów Adirim, Dvora, Barak i wioski Merkaz Chever) i dalej do bloku moszawów Gadisz i wiosek Nir Jafe i Merkaz Omen. Natomiast jadąc drogą nr 675 na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 60 i dalej do kibucu Jizreel. Jadąc drogą nr 60 na północny zachód dojeżdża się do miasta Afula, lub jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Prazon i dalej do wioski Gan Ner.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-26].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  4. Welcome To Zir'in (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  5. Prazon (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  6. Prazon (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  7. Prazon (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]