Perazon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prazon)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Perazon
פרזון
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 75 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

303
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Perazon
Perazon
Ziemia 32°32′41″N 35°18′42″E/32,544722 35,311667
Portal Portal Izrael

Perazon (hebr. פרזון; ang. Perazon lub Prazon) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Perazon jest położony na wysokości 75 metrów n.p.m. w południowo wschodnim krańcu intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Na wschód od moszawu rozpoczynają się wzniesienia przechodzące w kierunku południowo wschodnim w masyw Wzgórz Gilboa. Pozostała okolica moszawu jest płaska, opada jednak delikatnie w kierunku północno zachodnim. Po stronie zachodniej przepływa strumień Kiszon. W odległości 3 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajduje się kibuc Jizre’el, moszawy Metaw, Awital, Kefar Jechezkel i Magen Sza’ul, wioski komunalne Merkaz Ja’el, Gidona i Gan Ner, oraz arabska wioska Sandala.

Perazon jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska Zir'in. Została ona wysiedlona i zniszczona w dniu 28 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne. Współczesny moszaw został założony w 1953 roku przez żydowskich imigrantów z Iranu i Kurdystanu, którzy do tej pory mieszkali w obozie dla imigrantów Ma'abarat Mansi obok kibucu Megiddo. Moszaw Perazon był częścią bloku osiedli rolniczych Chevelu Ta'anach (hebr. חבל תענך). Blok ten składa się z trzech niemal identycznych wiosek rolniczych (moszawy Awital, Metaw i Prazon), pośrodku których znajduje się centralna wioska (wieś komunalna Merkaz Ja’el) pełniąca wszystkie podstawowe funkcje bloku[5][6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Dzieci są dowożone do przedszkola i szkoły podstawowej do sąsiedniej wioski Merkaz Ja’el. Szkoła średnia jest w mieście Afula[7]. Moszaw posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. W szklarniach uprawiane są warzywa i przyprawy. Część mieszkańców pracuje w pobliskich strefach przemysłowych. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na północ na drogę nr 6734 w wiosce Merkaz Ja’el, z której dojeżdża się do położonego bardziej na zachodzie moszawu Metaw. Drogą nr 6734 wyjeżdża się w kierunku północno wschodnim na drogę nr 675, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6724 (prowadzi na południe do bloku moszawów Adirim, Dewora, Barak i wioski Merkaz Chewer) i dalej do bloku moszawów Gadisz i wiosek Nir Jafe i Merkaz Omen. Natomiast jadąc drogą nr 675 na wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 60 i dalej do kibucu Jizreel. Jadąc drogą nr 60 na północny zachód dojeżdża się do miasta Afula, lub jadąc na południe dojeżdża się do wioski Gan Ner.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-26].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  4. Welcome To Zir'in (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  5. Prazon (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  6. Prazon (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
  7. Prazon (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]