Prezydenci Erytrei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Presidential standard of Eritrea.svg

Prezydent Erytrei – jest szefem państwa, rządu i dowódcą sił zbrojnych. Od czasu uzyskania niepodległości przez Erytreę urząd ten pełni Isajas Afewerki.

Geneza powstania urzędu[edytuj | edytuj kod]

Tuż po uzyskaniu niepodległości przez Erytreę 24 maja 1993, lider jej ruchu niepodległościowego i sekretarz generalny Erytrejskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia (EPLF) Isajas Afewerki został wybrany prezydentem kraju przez Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe i stanął na czele rządu tymczasowego[1][2].

Rząd tymczasowy deklarował uchwalenie konstytucji, opracowanie porządku prawnego i organizację wyborów parlamentarnych w czasie 4-letniego okresu przejściowego. W marcu 1994 powołał Komisję Konstytucyjną. W wyniku jej prac, 23 maja 1997 ratyfikowana została konstytucja kraju, jednak jej przepisy nigdy nie weszły w życie. Zapowiadane na 1997 wybory, nie odbyły się. W rezultacie, Erytrea posiada de facto jednopartyjny system rządów, a w kraju nie przeprowadzono nigdy wyborów[1][2].

Wybór i obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Według konstytucji, której przepisy nie zostały jednakże wprowadzone w życie, prezydent Erytrei jest szefem państwa i rządu oraz dowódcą sił zbrojnych. Sprawuje władzę wykonawczą, korzystając ze swoich praw w konsultacji z gabinetem. Zapewnia poszanowanie przepisów konstytucji, integralności i godności państwa, skuteczne kierowanie służbami publicznymi. Zapewnia poszanowanie interesów i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, w tym ich fundamentalnych praw zagwarantowanych w konstytucji[3].

Prezydent jest wybierany spośród członków parlamentu absolutną większością głosów na 5-letnią kadencję, równą kadencji Zgromadzenia Narodowego, które dokonuje wyboru. Kandydat na prezydenta musi zostać nominowany przez co najmniej 20% składu całego izby i być obywatelem Erytrei z urodzenia. Prezydent nie może pełnić urzędu dłużej niż dwie kadencje[3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Background Note: Eritrea (ang.). U.S. Department of State, 14 czerwca 2010. [dostęp 2010-09-06].
  2. 2,0 2,1 Eritrea country profile (ang.). BBC News, 12 sierpnia 2010. [dostęp 2010-09-06].
  3. 3,0 3,1 Constitution of Eritrea (ang.). unhcr.org. [dostęp 2010-09-06].