Prezydent elekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prezydent elekt – osoba wybrana w demokratycznych wyborach na urząd prezydenta przed końcem kadencji urzędującego prezydenta. Prezydent elekt nie posiada żadnych uprawnień należnych z mocy konstytucji prezydentowi. Określenie to nie dotyczy reelekcji.

W polskim prawie nie została zawarta formalna definicja prezydenta elekta, a jego status nie został uregulowany. Nowo wybrany prezydent staje się Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w chwili złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym (art. 130 Konstytucji). Złożenie przysięgi odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta (art. 291 ust. 1 Kodeksu wyborczego)[1]. Do tej chwili przez cały czas urząd pełni ustępujący prezydent, zachowując wszystkie swoje uprawnienia.

Prezydent elekt może otworzyć w Warszawie tymczasowe biuro, w czym może go wspierać Kancelaria ustępującego prezydenta. Biura prezydentów elektów Aleksandra Kwaśniewskiego (1995) i Lecha Kaczyńskiego (2005) mieściły się w pałacu Przezdzieckich przy ul. Foksal 6[2].

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112)
  2. Wiktor Ferfecki. W poszukiwaniu biura dla elekta. „Rzeczpospolita”, s. A5, 26 maja 2015.