Program Ograniczania Niskiej Emisji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smog nad Krakowem

Program Ograniczania Niskiej Emisji – program stworzony w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań i analiz, które wskazały bardzo zły stan powietrza w poszczególnych regionach Polski. Stanowi część wykonawczą gminnych Programów Ochrony Środowiska i jest niezbędny w kwestii pozyskiwania dotacji nie tylko krajowych, ale także unijnych.

Działania[edytuj | edytuj kod]

Kroki podejmowane w ramach tego programu w głównej mierze mają polegać na analizie stanu urządzeń kotłowych oraz ocenie zapotrzebowania technicznego obiektów użyteczności publicznej i mieszkańców z zakresu systemów grzewczych. Na podstawie wysnutych wniosków będzie można określić szkodliwe wpływy na środowisko.

Działania w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Program Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie

Gmina Miasta Kraków przeprowadza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej, które docelowo mają być przeznaczone na realizację założeń Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Krakowa. Działania mają polegać na:

Działania te w głównej mierze mają zmierzać do wyeliminowania pieców węglowych, które mają duży wpływ na stan powietrza. Do roku 2018 każdy mieszkaniec Krakowa musi wymienić swój dotychczasowy piec węglowy na nowy, który będzie bardziej ekologiczny.

Korzyści z Ograniczania Niskiej Emisji[edytuj | edytuj kod]

Wpływ zanieczyszczeń na organizm człowieka